Προς το περιεχόμενο

Ερώτημα περί τηλεόρασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα είσαι τόσο προβλέψιμος!

 

Και για να σου απαντήσω (επειδή έχω χρηματίσει πολλά χρόνια υπεύθυνος προγράμματος στο ράδιο), οι προσωπικές μου προτιμήσεις δεν σημαίνει πως συνάδουν με τις δικές σου, ούτε και με τον διπλανό σου. Πρόκειται για μαζικό μέσο ενημέρωσης / διασκέδασης και έχει σκοπό να απευθυνθεί σε όσο μεγαλύτερο κοινό γίνεται. Εαν εσύ ή εγώ είμαστε μειονότητα λόγω ειδικών αναγκών, δεν σημαίνει πως μπορεί να επιβιώσει τέτοιο μέσο που απευθύνεται στα "ψηλά" μας κριτήρια. Γι αυτό υπάρχουν και τα 3 κρατικά που προσφέρουν "πολιτιστικό περιεχόμενο" άσχετα με το κέρδος (και γι αυτό είναι καταχρεωμένα, ή μάλλον μακάρι να ήταν γι αυτό). Αλλά αν αυτό είναι όντως πολιτιστικό έχει να κάνει με το τι κουβαλάει το ελληνικό σύστημα και τι σκαμπάζει το προσωπικό του. Βλέπε BBC για να συγκρίνεις. Παρα ταύτα θεωρώ πως ο Σκάι που παρακολουθώ συνήθως, εμένα μου κάνει, με τα ντοκιμαντερ τις συζητήσεις και τις αστυνομικές σειρές, αν εξαιρέσεις το CSI Miami με τον Οράτιο. ;D

 

Διάβαζα την εφημερίδα International Herald Tribune (οι διεθνείς New York Times) στο αεροπλάνο και τη ρούφηξα μέχρι προσγείωσης 3 ώρες αργότερα, από το εύρος του περιεχομένου και αφού οι ειδήσεις με ρεπορτάζ από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές ξεπήδαγαν μέσα από ευφυέστατους τίτλους που έδιναν την πραγματική διάσταση της και σε άφηναν να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα από τα δεδομένα και όχι την άποψη του γράφοντα. Κάτι που θα πάρει πολλά χρόνια (μάλλον ποτέ) να κάνει το δικό μας δημοσιογραφικό επιτελείο αλλά και το αναγνωστικό κοινό που έχει συνηθίσει να βλέπει φαντάσματα πίσω ακόμα και από ένα πούρο.

 

Έχω πολλά άλλα για να συγκρίνω και να αντιπαραθέσω αλλά πραγματικά δεν προλαβαίνω γιατί θέλω να γράψω σήμερα για την Φρανκφούρτη που νομίζω μας αφορά περισσότερο.

 

Η εύκολη απάντηση είναι: δεν συμφέρει να απαξιωθεί, γιατί πως αλλιώς θα περνάνε τις γραμμές τους?

 

Χαίρομαι που προσπαθείς να με ερμηνεύσεις, αλλά. (Και χωρίς να σχολιάσω ότι απομόνωσες, μία πρόταση από ολόκληρο κείμενο. Άρα θα υποθέσω πως συμφωνείς στα υπόλοιπα. :))

 

Δηλαδή εσύ κατάλαβες, από ότι κατάλαβα από την απάντησή σου, πως εγώ θέλω η τν να γίνει κέντρο πολιτισμού?

Να έχει δηλαδή εκπομπές με την Έλσα Νικολαΐδου, να μιλάει για τον Μέγα Αλέξανδρο. ;D

Μήπως εννοώ, να λέει τα γεγονότα αχρωμάτιστα? ΌΛΑ τα γεγονότα. Όχι μισά και κατευθυνόμενα.

Μήπως εννοώ,  να υπάρχει πραγματικό ΕΣΡ, με πραγματικά ηθικά, ποιοτικά κριτήρια ?

(Πχ να απαγορεύονται διά ροπάλου σεξουαλικά υπονοούμενα και ευθέως εννοούμενα, σε σειρές που βλέπουν παιδιά?

Να  απαγορεύετε η προβολή σειρών-ταινιών-ριάλιτι-μεσημεριανών κοκ εκπομπών, που προωθούν την βία, την ομοφυλοφιλία, την ''ξενοφιλία'' και την ξενοφοβία, σε ώρες ''αιχμής'' ?

Και πολλά άλλα, αν υπήρχε στοιχειώδης θέληση, πλάνο και σοβαρότητα.)

Αλλά για εισπρακτικούς σκοπούς, ξέρουν να βάζουν πρόστιμα σε καμιά βωμολοχία, για να δικαιολογούν τους μισθούς και την θέση τους. Αυτό τους μάρανε. Και ο σφουγγαράκης. Α, ρε σανίδα βρεγμένη που χρειάζεται. Φαρισαίοι.

Δηλαδή, επειδή έχεις χρηματίσει, όπως είπες, υπεύθυνος προγράμματος που προσπαθούσε να παντρέψει κάποια στάνταρ του σταθμού και του κοινού, που απείχαν ίσως από τα δικά σου, τι σημαίνει ?

Προσπαθούσες να κάνεις την δουλειά. Αν σε ''χάλαγε'' ηθικά, ας την έκανες με ελαφριά πηδηματάκια. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω. Αν όχι, καλώς καθόσουν και την έκανες.

Αν έκανες την καρδιά σου πέτρα και άξιζε, χαλάλι.

Για μια συνείδηση ζούμε κατ εμέ.

Τώρα για τα αλλοδαπά σε σύγκριση με τα δικά μας (και μέσα και αποδέκτες), μην τα λες, γιατί έρχονται σε αντίφαση με αυτό που προσπαθείς να υποστηρίξεις.(Ότι δεν αξίζουν απαξίωσης τα δικά μας.)

Εγώ το πρωί δουλεύω και δεν μπαίνω στο Noiz.  Απάντησε όποτε θες, αν θες και όπως θες.

Θα σε διαβάσω το απόγευμα.

Χάρηκα για τον διάλογο.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η τηλεόραση μου χρησιμεύει ως πλατφόρμα προβολής Family Guy.

Σπανιότερα πετυχαίνω την τηλεοπτική Ελληνοφρένεια (της αντίστοιχης ραδιοφωνικής είμαι σχεδόν καθημερινός πελάτης). Και βέβαια βλέπω τις κρισιμότερες τουλάχιστον παραστάσεις της Καψούρας.

 

Έχοντας αναγκαστεί λόγω δουλειάς να βρίσκομαι ανάμεσα σε πολλές τηλεοράσεις αλλά και ανάμεσα σε πολλές θείτσες στην ηλικία της μάνας μου, πρέπει να παραδεχτώ ότι η κτηνώδης δεκτικότητα του εν λόγω δείγματος με άφηνε κάθε μέρα και πιό μαλάκα. Μισή οκά μυαλό να έχεις, οφείλεις να προσπαθήσεις να μη γίνεις έτσι.

Μπορεί να κάνουμε παιδιά αύριο μεθαύριο ρε διάολε.

 

Εδώ και πολλά-πολλά χρόνια βλέπω ελάχιστα ή/και καθόλου, αναγνωρίζοντας την πιθανότητα να καίω διάφορες καλές εκπομπές μόνο και μόνο επειδή η ανοχή μας θρέφει STAR και Θέμο.

 

Κλείνω με χωρίο από παλιό pm φίλου Noizά.

 

 

Όταν βλεπω TV (εξαιρετικά σπάνια) τρελαίνομαι που δεν υπάρχει κάποιος να απαντήσει. Γι' αυτό με πιάνει πείσμα και θεωρώ υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μου να τα χώνω στους επικίνδυνους που νομίζουν ότι όταν δεν τους απαντάς είναι επειδή δεν έχεις τί να πεις.

 

 

Υ.Γ: Κάποιος φλερτάρει ξανά με το Facepalm!! ::) ::)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'ουσίαν δεν διαφωνώ με κανέναν στην συζήτηση αυτή  ;D...

'Οπως ανέφερα παραπάνω είναι ζήτημα παιδείας, αξιολόγησης κι επιλογής του δέκτη, δεν αφορά εμένα, εσένα ή όποιους άλλους οι οποίοι -καλώς- έχουμε διαφορετικές ανάγκες, ηλικίες, ιστορικά ασθενείας  ;D ή τι άλλο.

Αν θέλετε να συζητήσουμε αποκλειστικά για τις νεότερες γενιές του ιντερνετ και του γιουτουμπ και το πως θάπρεπε ν'αντιμετωπίζουν την τηλεόραση και τους ανθρώπους που κινούν μοχλούς και νήματα, ή ακόμα και για κείνους τους ώριμους που ενσυνείδητα κλείνουν τα χαζοκούτια κι επιλέγουν άλλα, ΟΚ.

Καλό είναι πάντως να μην ξεχνάμε πως η τηλεόραση δεν εκπέμπει μόνη της, κάποιοι άνθρωποι βρίσκονται απο πίσω κι εκεί το πράγμα ξεφεύγει -και σαν θέμα συζήτησης και σαν παρουσία του στο συγκεκριμμένο φόρουμ.

 

Εσύ πρέπει να είσαι καλός άνθρωπος. ;D  ;D  ;D

 

(Γιατί να μη συζητάμε ?  Εγώ χάρηκα που είδα ότι απαξιώνουν την TV , η πλειοψηφία των συμμετεχόντων. Είμαστε ακόμη ζωντανοί. Υπάρχει ελπίς. :D)

 

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά. Βλέπετε τηλέοραση; Αν ναι γιατί; Τι σας προσφέρει;

Καθότι είμαι (πολύ όμως!)"Documentary-Freak", βλέπω φανατικά όλα τα ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΪ που έχουν επιστημονικό περιεχόμενο και όχι πολιτικό ή ιστορικό (για ευνόητους λόγους).

Θα έβλεπα και Discovery, History, NG κλπ, αλλά δεν έχω Nova (έχω όμως πάνω απο 100 DVD απο BBC, National Geographic, History, Discovery και άλλα).

Πέραν αυτών καμία σατυρική εκπομπή και τον κ.Οράτιο απ'το CSI Miami, ουτέ καν ταινίες (800+ Original DVD)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω διάθεση να αναπολώ τους Dukes of Hazzard που έβλεπα μικρός, το Blackadder που έβλεπα μεγαλύτερος, τις εκπομπές του K67 και τα σχετικά, θα μιλήσω για την τηλεόραση τώρα. Λοιπόν, τι να δω;

 

-την προπαγάνδα ή/και καταστροφολογία των δελτίων ειδήσεων;

-ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ; (ουδέν σχόλιον για να μην παραβιάσω όλους τους κανονισμούς του forum)

-το director's cut του "Andrei Rublev"; (το έχω δει, και σιγά μην περιμένω πότε το κανάλι της βουλής θα θυμηθεί να εκπέμψει)

-το μπουρδέλο του Αναστασιάδη;

-talent shows;

-τα ντοκυμαντέρ της κρατικής με την άθλια μεταγλώττιση; ("Χέυ, Μάικλ, η λεοπάρδαλη μας πλησιάζει!")

-τον παλιμπαιδισμό του Ράδιο Αρβύλα;

-πόκερ;

-Sex and the City; (σε εκατοστή επανάληψη)

-εκπομπές μαγειρικής;

-περισπούδαστες αναλύσεις (my ass) για την οικονομική κρίση από "γνωστούς καθηγητές";

 

Εντάξει, το ΣΚΑΪ έχει ενίοτε κάποιες ενδιαφέρουσες (αν και κατά τη γνώμη μου υπερεκτιμημένες) εκπομπές, αλλά κατά τα άλλα σχεδόν τίποτα. Εδώ και πολύ καιρό η συσκευή της τηλεόρασης μου χρησιμεύει μόνο για να βλέπω DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ και πολύ καιρό η συσκευή της τηλεόρασης μου χρησιμεύει μόνο για να βλέπω DVD.

 

Εσύ την έχεις υπερτιμήσει ως συσκευή!!! Εμένα η μία με εξυπηρετεί ως Mp3 browser, και η άλλη ως monitor για τα video μου. Για dvd, projector ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ; (ουδέν σχόλιον για να μην παραβιάσω όλους τους κανονισμούς του forum)

 

;D

 

 

("Χέυ Μάικλ, η λεοπάρδαλη μας πλησιάζει!")

 

No comment. (όχι σχόλιο.)

 

 

 

Από τα πιό ενδιαφέροντα "ντοκιμαντέρ" που παρακολούθησα,ήταν στο ΣΚΑΙ. "Trace Εvidence :Τhe Case Files of Dr. Henry Lee"

 

Το είχαν σε πολύ άγριες ώρες,αλλά άξιζε τον κόπο.Μεταξύ άλλων,αναδείκνυε την αξιολύπητα προβλέψιμη ανθρώπινη συμπεριφορά...Και ο πρωταγωνιστής,ο Dr. Henry Lee,υπόδειγμα σοβαρού και ψύχραιμου ανθρώπου.

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 ίντσες φουλ χάι κλάι μάι, με ps3, wii, nova, wdlive με το τελευταίο firmware ;D,

dolbydigital 17,1  750watt,  ΒΙΝΤΕΟ, dvd, και καφέ δεν κάνει, όχι,

και παίζει μόνο μπάλλα, άμα έχει κανά ματσάκιον της προκοπής και ταινιοντοκυμαντέρ, από wd.

Τσάμπα τα λεφτά της novas. Αλλά άμα πήγαινα γήπεδο, που το 'χω κόψει δεν θυμάμαι από πότε, δεν θα πλήρωνα εισιτήριο ?

Θα πλήρωνα. Έτσι δικαιολογώ την nova, για να μην σκέφτομαι τα 60 γιούρα. ;D

 

@spy

ρε συ κατάσκοπε, άμα το έγραφα εγώ αυτό (που θα μπορούσε άνετα), πόση ώρα θα στεκόταν στον αέρα?  ;D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθησω να βρω ενα λογο για τον οποιο δεν βλεπω τιβι...

Νομιζω οτι υποσυνειδητα προσπαθω να αποφυγω την οργη που μου προκαλει.

Πολυ απλα,δε θελω να χαλιεμαι.

Βεβαια υπαρχουν εξαιρετικες εκπομπες να παρακολουθησει κανεις αλλα αν δεν εισαι του στυλ

''Σημερα ειναι Πεμπτη,10 η ωρα θα δω το ντοκυμαντερ για το πως χεζει η σαυρα,ο,τι κι αν γινει...'' τοτε τις πετυχαινεις στη χαση και την φεξη,αρα οι πιθανοτητες να γινεις τηλεθεατης

ειναι  πολυ λιγες.

Ειπα το θετικο κατα τη γνωμη μου,το αρνητικο που με οδηγει στην οργη που θελω να αποφευγω ;D ειναι οτι πολυ απλα θεωρω οτι η τηλεοραση κατα 90% λεει ψεμματα.

Δεν ειναι ετσι τα πραγματα,ουτε η ζωη.Για το 10% δεν ταιριαζουν  τα ωραρια μας... ;D

Απο κει και περα,δεν απορριπτω την αναγκη υπαρξης της επειδη καποιοι την καταντησαν

ενα ευτελες μεσο γιατι ετσι,θα πρεπε να απορριψω εφημεριδες,ραδιοφωνα,ιντερνετ κτλ,

και να γυρισω στη σπηλια μου.

Παντως θα ηθελα να υπηρχε τηλεοραση τετοιου επιπεδου,που να βλεπω με τις ωρες!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................προσπαθω να αποφυγω την οργη που μου προκαλει.

......................και έτσι, την βγάζω την οργή αυτή στα τραγούδια μου και ξεθυμαίνω.

Και την βρίσκουν και οι ακροατές και προβληματίζονται με τον αιχμηρό μου στίχο και ποιώ και κοινωνικό έργο συνάμα. ;)  (Ποιος είσαι ρε παιδί μου?  Φτου σου!!)

 

Παντως θα ηθελα να υπηρχε τηλεοραση τετοιου επιπεδου που να βλεπω με τις ωρες!

 

Υπάρχουν επίπεδες τηλεοράσεις και μπορείς να βλέπεις όσες ώρες θες!!  ;D ;D ;D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου