Προς το περιεχόμενο

Epiphone LP STD EB. Εγω λεω να την παρω, εσεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι πως αυτο μου φενετε λιγο περιεργο!Ειναι ομως δυνατον να γινετε κατι τετοιο?Δηλαδη απο την epiphone να βγαινει η κιθαρα με Alnico μαγνητες και ο Thomman να εχει την ιδια κιθαρα με αλλους?Νομιζω πως δεν μπορει να συμβει κατι τετοιο.Ας μας λυσει την απορια καποιος αν γνωριζει!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι ιδιοι οι μαγνητες στις δυο κιθαρες, απλα στην περιγραφη του thomann παρελειψαν να αναφερουν οτι το υλικο των μαγνητων ειναι Alnico (μαλλον Alnico 5).

 

Ετσι και αλλιως, οι alnico μαγνητες ειναι industry standard, οποτε σε φτηνες κιθαρες συχνα δεν αναφερεται καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιθανότατα πρόκειται περί τυπογραφικού λάθους (ποιος σφάλει δεν ξέρω, έχουνε ξανα – παρατηρηθεί τέτοια φαινόμενα)  . Δεν είναι ότι η epiphone την πουλάει με άλλους μαγνήτες από ότι ο thomann. Ενα mail στην epiphone  θα λύσει το μυστήριο. 8)

 

Ετσι και αλλιως, οι alnico μαγνητες ειναι industry standard, οποτε σε φτηνες κιθαρες συχνα δεν αναφερεται καν.

Απλά το λέμε γιατί σε άλλες το αναφέρει και ο thomann. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πιο οικονομικές (π.χ. special) όπως και κάποια designer μοντέλα βάζει κεραμικούς η epiphone, οι οποίοι είναι ιδιαίτερα δυνατοί και κατάλληλοι για hard rocking είδη. Στις standard βάζει alnico5 αλλά και κεραμικούς στη γέφυρα, ανάλογα την παρτίδα ίσως...

Ορίστε κι ένα πολύ καλό επίσημο (ή epiσημο...) chart για τους μαγνήτες που βάζει γενικά η epi στις κιθάρες της:

http://rowbinet.files.wordpress.com/2010/03/gibson-epiphone-pickups2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια τωρα προσεξα οτι σ αυτη την φωτογραφια http://www.thomann.de/gr/media_bdbmaxviewer_AR_124838.html?image=1056236&small=1 η οποια ειναι απο το thomman στον κατω μαγνητη ενδιαμεσα στην ΜΙ και ΛΑ διακρινετε η λεξη Alnico οποτε νομιζω οτι η απορια μας λυνετε.Αν βεβαια αυτο πιανετε σαν (αποδεικτικο στοιχειο) ;D !!!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να την παρω, εσεις?

 

Εγώ λέω να μην την πάρεις.

 

Να κάνεις λίγο υπομονή και να πάρεις μιά Gibson,αφού είναι προφανές οτί Gibson θες.

 

 

γενικά πάντως, ολες (σχεδόν)οι φθηνές κιθάρες αξιζουν τα λέφτα τους.

 

οι ακριβές ειναι που δεν τα αξιζουν και πρέπει να ρωτάμε ;) ;D

 

 

::)

 

 

CKane-the-end-title.jpg

 

 

Looney Tunes Outro

 

 

 

(Και ζήσαν αυτοί καλά και εσύ καλύτερα... ;))

 

 

Καλό θα ήταν να μην γενικεύουμε,γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. :)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου