Προς το περιεχόμενο

[FLStudio] Drumkits


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλυτερα να παρατησεις το fl και να ξεκηνησεις cubase/nuendo

δεν στο παιζω εμπειρος αλα και γω ετσι αρχησα σιγα σιγα fl μετα reason kai τωρα cubase και η διαφορα ειναι τεραστια που να το μαθω καλα κιολας !!!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Ναι εχεις δίκιο ελα ώμος που το έχω μάθει καλα και εχω εθιστεί με την φιλοσοφία του και τα "μπλιμπλικια του" :P

...κάποια στιγμη θα δοκιμασω το cubase

...παντως το flstudio ειναι λιγο παρεξηγημενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις φτασεις στο cubase θα καταλαβεις οτι το 90% του χρονου σου που σπαταλησες στο fl ητανε τσαμπα το πληθος επιλογων vst & effe θα σου λυσει πολλα κοληματα.τεσπα οι επιλογες ειναι δικες σου εγω μια γνωμη σου ειπα να μην την πατησεις οπως κι εγω και σιγουρα πολλοι αλοι

καλες μουσικες παιχταρα !!!!!!!!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FLStudio έχει άλλη φιλοσοφία και εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς από το Cubase, συνεπώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Για drum-loops είναι πάρα πολύ καλό και εύχρηστο. Το γεγονός ότι κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται απλά έχει καταντήσει παρεξηγήσιμο και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

 

Σχετικά με τα drumkits που ρωτάς, δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι σε free και ηλεκτρονικό, αλλά φαντάζομαι ότι κάτι υπάρχει.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν&έχεις κάνει register to FLStudio τσέκαρε το &http://www.samplefusion.com/

μπορείς να κατεβάσεις τα περισσότερα ...

Ακόμη, δες και τα παρακάτω

http://www.naturalstudio.co.uk/ns_minikit.html

http://www.naturalstudio.co.uk/ns_kit7free.html

Επίσης, στο dvd&του αγγλικού Computer Music&(Μαΐου) έχει αρκετά drumkits&royalty free

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται με το fl και γιατί όλοι το έχουν για μανάβικο, αλλά εγώ το ξαναεγκατέστησα μετά απο πολύ καιρό.

 

Εκει ξεκίνησα, μετά το παράτησα, έμπλεξα με nuendo και drum machines και τελικά κατάλαβα ότι μόνο στο fl φτιάχνω τόσο εύκολα τα drums και γενικότερα στήνω ένα κομμάτι.

 

Από εκεί και πέρα με render σε 96000 περνάω όλα τα κανάλια στο nuendo όπου βάζω fx κτλ., μιας και σηκώνει πολυ περισσότερα VSTs με μικρότερο latency.

Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο μεινέκτημα του fl.

 

Όσον αφορά την ποιότητα του ήχου του fl, αν ψάξετε στο net θα δείτε διάφορα συγκριτικά που αποδεικνύουν ότι πολύ ράδιο αρβιλα έχει πέσει.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FLStudio έχει άλλη φιλοσοφία και εξυπηρετεί διαφορετικούς σκοπούς από το Cubase, συνεπώς δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Για drum-loops είναι πάρα πολύ καλό και εύχρηστο. Το γεγονός ότι κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται απλά έχει καταντήσει παρεξηγήσιμο και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

 

σωστός! :wink:

 

να προσθέσω κάτι (γιατί παρεξηγείται )όσον αφορά τα drumlloops.

οταν λέμε οτι είναι εύκολο,εύχρηστο κλπ για drumloops εννοούμε είναι εύκολο να φτιάξεις ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ drumloops (φορτώνοντας ένα σωρο one shot samples,routing μεσα απο εφφέ κλπ).

 

για manipulation έτοιμων loops δεν είναι ότι καλύτερο,εκεί η προφανής επιλογή είναι το ableton live.

 

αν το έχεις συνηθήσει μην το αφήσεις,μπορείς να το τρέχεις ως rewire client μέσα από κάποιο άλλο sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου