Προς το περιεχόμενο

[FLStudio] Drumkits


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε μα αν μιλάμε σοβαρά για producing δεν πιστέυω να αποδεχόμαστε τη χρήση έτοιμων loops.

 

γιατί να μην την αποδεχόμαστε?

 

αν νομίζεις οτι όλες αυτές οι βιβλιοθήκες που βγαίνουν (ειδικά για τα drums) είναι για ερασσιτέχνες ή μη σοβαρους παραγωγους κάνεις λάθος.

δεν λέω βέβαια οτι θα βάλεις μια loopα κιθάρας,μία μπάσου και μία drums και θα φτιάξεις "σοβαρό" κομμάτι.

 

όμως αν πάρεις (πχ) 8 διαφορετικά drum loops και τους εφαρμόσεις (ακραίο) processing&editing ουσιαστικά θα έχεις φτιάξει κάτι (απόλυτα) δικό σου.

 

άσε που αυτή ακριβώς είναι και η φιλοσοφία του stylusrmx (όπου γίνεται χαμός πραγματικά με αυτό το πρόγραμμα).μη μου πεις οτι δε το χρησιμοποιούν οι "σοβαροι" παραγωγοί?

 

ps:όλα αυτά φιλικά,εε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λες καλυτερα να φτιαχνουμε loopes στο fl' date='παρα στο cubase με οποιο τροπο.[/quote']

 

Δεν αναφέρομαι σε sampled-loops (όπως σωστά παρατήρησαν παραπάνω), δεν έχω ασχοληθεί κι'όλας με ετοιματζίδικα. Μιλάω για δικά σου patterns. Για εμένα είναι πολύ καλύτερα να τα φτιάχνεις εκεί (ή στο Battery) παρά στο Cubase.

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ βλέπω το FSLtudio μόνο σαν midi editor για drums είτε για τα ProTools είτε για το Sonar είτε για το Cubase. Προγραμματίζω τα drums εκεί και όλα τα υπόλοιπα γίνονται από το host sequencer (ProTools, Sonar, Cubase). Τώρα για δείγματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ό,τι θέλεις π.χ. το BFD και όχι τα έτοιμα τα δικά του. Έχεις όλο το κιτ διαθέσιμο, σου δίνει 128 δυναμικές, μπορείς να συνδυάσεις ταυτόχρονα πολλά patterns (π.χ. έχεις ένα με ξερά μπότα-ταμπούρο και ένα δεύτερο που χτυπάει HHat στις άρσεις...παίζει το πρώτο 4 μέτρα, μπαίνει από πάνω και το δεύτερο για άλλα 4 κλπ...) απλά πράγματα. Που είναι το κακό; Πρέπει να ξέρεις ότι για να γίνει ένα πρόγραμμα "παιχνιδάκι" και φιλικό προς το χρήστη απαιτεί πολλαπλάσιο χρόνο ανάπτυξης του από ένα φαινομενικά "δύσκολο" πρόγραμμα. Συνεπώς το εκτιμώ αρκετά.

 

Drummer δεν είμαι, κιθάρες θέλω να γράφω :) Επίσης, ο καθένας είναι όπως μάθει. Δεν μπορώ (και δεν έχω κανένα λόγο) να πείσω κάποιον ότι το FLStudio είναι πιο φιλικό από άλλα προγράμματα, γιατί εγώ βολεύτηκα αλλά πολλοί άλλοι όχι. Αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω αρνητικά σχόλια που δεν έχουν βάση, μόνο και μόνο επειδή το FL "φαίνεται" παιχνιδάκι (που δεν είναι).

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να κάναμε επί της ουσίας συζήτηση για τις ουσιαστικές διαφορές των προγραμμάτων, αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρούμε κάτι ουσιώδες πέρα του πόσο έχει συνηθίσει ο καθένας το δικό του πρόγραμμα.

 

Τέλος, μη ξεχνάμε ότι ο σκοπός του thread αυτού είναι να βοηθήσει κάποιος τον plastic που ψάχνει δείγματα :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ο καθενας οπως μαθει,προσωπικα βρηκα πολλες λυσεις/ευκολιες

στο cubase που και το cubase παιχνιδακι ειναι (να φτιαξεισ loops)

τεσπα εγω μια γνωμη ειπα

 

μολις δεν θα αρκει το fl και μαθει το cubase θα μας πει :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ετοιμες loopes παντα κατι με χαλαει

γιαυτο πολλες φορες αντιγραφω μια λοοπα ναι,αλα αλαζω αυτο που μεχαλαει

& δεν την βαζω ιδια γιατι σιγουρα θα την εχουνε και καποιοι αλοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fl το λατρεύω ... είναι ενα φοβερό πρόγραμμα με ελάχιστες απαιτήσεις.... αλλά μόλις γνώρισα το cubase, έπαθα νήλα μεγάλη, αλλαξα υπολογιστή πήρα ηχεία, κάρτα ήχου και γενικά μπήκα στο πνεύμα του home studio..μπορείς να δουλέψεις και τα 2 αργότερα (αν και 1 φορά έχ σηκώσει fl μέσα απο cubase... ) οπότε ο χρόνος που θα ρίξεις στο fl δεν είναι τελείως χαμένος....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω που ασχοληθήκατε με το θεμα !! sunrise ευχαριστω για τα links.Μην ξεχνατε οτι το fl ειναι ανοιχτο στα παντα ,συνεργαζετε με τα παντα ,εχει καποια πολυ καλα vst οπως το sytrus το sampletank (sampler) και το fpc (drummaschine).Aν ρίξετε και καμία ματια σε ξενα forum ,θα δειτε οτι το εχουν σε εκτιμηση (ναι οχι σαν το reason η το ableton ).To nuendo - cubase νομιζω οτι ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας και επιπεδου προγραμματα ,ωποτε δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας επιστρεφω. βασικα το FL το μονο προβλημα ειναι το latency. Συνδεστε το στο CuBase και εχετε πιστευω οτι καλυτερο. Εγω FL και Cubase χρησιμοποιω. τελικα να ξερετε για να κανεις τα ΔΙΚΑ σου loops πρεπει να το ψαξεις καλα. Και μετα πρεπει η επεξεργασια σου σε καθε ηχο (ειτε ντραμ ειτε beat ειτε synth) να ειναι προσεγμενη. Ειναι το πιο σημαντικο πραγμα το μαστερινγκ για να αναδηξεις ποσο καλο ειναι ενα κομματι. Παντως δεν χρησιμοποιω καθολου αυτα που δινει το FL. To χρησιμοποιω σαν μια πολυτιμη βαση για να στεινω πανω αλλα plug-ins και αλλα. Και λογω latency καλυτερα καθε pattern η και ηχο καντε το extract σε wav και δουλεψτε με κυματομορφες. βολευει πολυ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου