Προς το περιεχόμενο

KRK Rokit Passive monitors 6'' ή 8''?


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ιδανικά είναι τα ίδια ηχεία με τις ίδιες μονάδες. Οπότε το μόνο που θα διαφέρει είναι η ενίσχυση. Στα active η κατασκευή του ενισχυτή/ων είναι ειδικά σχεδιασμένη για το συγκεκριμένο ηχείο. Εσύ ξέρεις τον ενισχυτή σου. Εσύ ξέρεις την τσέπη σου. Εσυ κρίνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω τα 5άρια και τα 8άρια Rokit (πάντα active) μπορώ να σου πω οτι είναι καταπληκτικά στην κατηγορία/τιμή  τους. Για τα 6άρια δεν έχω τόσο ολοκληρωμένη άποψη, τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετά αλλά όχι όσο θα ήθελα για να είμαι κατηγορηματικός στην άποψή μου. Τα 8άρια τα χρησιμοποιώ και εγώ ανάμεσα σε άλλα και για ηλεκτρική κιθάρα και με έχουν ικανοποιήσει απόλυτα. Πολύ punchy, καθόλου πλαδαρά, (εν αντιθέσει με τα πολύ ακριβότερα VXT8) και με πολύ καλό definition.

Κατά τη γνώμη μου απέφυγε το πάντρεμα ενός παλιού Hi-Fi ενισχυτή με σύγχρονα passive studio monitors.

 

Φιλικά

Γιάννης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου απέφυγε το πάντρεμα ενός παλιού Hi-Fi ενισχυτή με σύγχρονα passive studio monitors.

 

θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα , και να προσθεσω οτι

 

1)

η γνωμη μου ειναι να μην πας σε μεγαλης διαμετρου wooferάκι , εκτος αν εχεις αρκετα μεγαλο , και σωστα ηχοδιαμορφωμενο δωματιο.

 

2)

οταν ημουν σε ερευνα για μονιτορακια nearfield για home studio χρηση , ακουσα διπλα-διπλα τα krk με τα αντιστοιχα fostex και πηρα τα δευτερα , σε αυτοενισχυομενα.

δεν το μετανιωσα.

τα krk μου ακουστηκαν λιγο πιο.....bassy...

 

ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

 

go on ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά τη γνώμη μου όποια και να πάρεις το ίδιο είναι, οπότε επανερχόμαστε στο τι σου αρέσει και πόσο βαστάει η τσέπη σου. Στα monitor, αυτό που έχει σημασία είναι να τα μάθεις. Να μάθεις το frequency response των ηχείων σου και να ξέρεις περίπου (η να φανταστείς) πώς αυτό που ακούγεται στα monitor σου θα ακουστεί σε ένα ηχείο hi-fi , πώς θα ακουστεί σε ένα car stereo ή πως θα ακουστεί στο youtube μέσα από τα ηχειάκια ενός υπολογιστή. Και να τα ακούσεις (που είναι πάρα πολύ σωστό ) , θα τα ακούσεις σε ένα χώρο διαφορετικό από τον δικό σου. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα ακούγονται το ίδιο και στον χώρο σου (bass reflexes κ.λ.π.) . Πάρε ένα ζευγάρι και μάθε το καλά. Άκουσε εκεί και μουσική. Άκουσε tracks που τα ξέρεις καλά, τον αγαπημένο σου δίσκο βρε αδερφέ, και δες πως συμπεριφέρονται τα ηχεία σου. Τέλος , φυσικά όπως επισημάνθηκε με  ένα 8 ΄΄ θα πάρεις καλλίτερη απόκριση σε χαμηλές συχνότητες, αλλά αυτό μπορεί να σε μπερδέψει. Π.χ. δεν έχουν όλοι οι ακροατές σου ηχεία με καλά woofer, αλλά ακούν μουσική από άθλια ηχειάκια. Και ενώ εσύ θα ακούς τη μίξη σου πλούσια σε low frequencies, αυτοί δεν θα ακούν τίποτα! Οπότε κλείνω λέγοντας ξανά, πάρε όποια σου αρέσουν και μάθε τα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοφές κουβέντες απο τον LK  ;)

 

έτσι ακριβώς είναι ..... το καλό μόνιτορ είναι αυτό που έχουμε μάθει καλύτερα να δουλεύουμε εμείς .

Κι εγώ συμφωνώ στην αγορά αυτοενισχυόμενων . Ο marantz θα σου δώσει ''χρώμα'' που δεν το θες .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο marantz θα σου δώσει ''χρώμα'' που δεν το θες .

Αυτό δεν ισχύει σε τέτοιους ενισχυτές. Δεν είναι λάμπα και οι τονικές αποκλίσεις όπως και η παραμόρφωση μετρούνται σε ποσοστά της τάξης του 0,01%.

Το σημαντικό είναι πόσο καλά μπορούν να οδηγήσουν τα ηχεία, κάτι που εξαρτάται από την ευαισθησία τους. Γι αυτό και τα ενεργά είναι καλύτερα συνήθως αφού οι ενισχυτές τους είναι matched (ειδικά σχεδιασμένοι) με το ηχείο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου