Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό τεστ μεταξύ δεκατριών 12ΑΧ7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σέβομαι το χρόνο που σπαταλάς για το όλο εγχειρημα, απλά πιστεύω πως για εμάς που θα το διαβάσουμε, δεν έχει κανένα νόημα.

Η σοβαρή εμφάνιση, ομορφες φωτογραφίες και ο τίτλος δεν θα το κάνουν να διαφέρει απο μια ακόμα αποψη για λάμπες που βρισκει κανεις στο ιντερνετ.

 

Επίσης πιστεύω πως απο τη στιγμή που θα μπεις στον κόπο να το κάνεις όλο αυτό, ο επιπλέον χρόνος να ηχογραφήσεις και μια μικρή λούπα ειναι αμελητέος μπροστά στο χρόνο να βάλεις/βγάλεις/ζεστανεις/κρυωσεις/παιξεις/γραψεις και επίσης θα μετατρέψει την άποψή σου σε πραγματικό συγκριτικό τεστ ;)

 

εκτός και εαν όλο αυτό το κάνεις απλώς για σένα και απλώς θέλεις να παραθεσεις και την άποψή σου στο φόρουμ, αλλά τότε δε μιλάμε για συγκριτικό τεστ.

 

όπως και να'χει ευχαριστούμε για τον κόπο και χρονο!

 

περιμένω κι εγώ τα συμπεράσματά σου για εγκυκλοπαιδικους κυρίως λόγους, αφού όπως λες κι εσύ οι διαφορές αναμένονται απειροελάχιστες! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ηχογράφηση είναι μια ολόκληρη χρονοβόρος διαδικασία που για μένα δεν είναι καθόλου απλή για να έχει τα στάνταρτς και μια ελάχιστη πειραματική αξιοπιστία που θα επιθυμούσα. Λυπάμαι που το θρεντ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Θα γράψω μερικές εντυπώσεις επειδή δεσμεύτηκα, αλλά ίσως να ήταν καλύτερο να αλλάξουμε τον τίτλο (μιας και δεν είναι αντιπροσωπευτικός) σε κάτι όπως "τρία πουλάκια κάθονταν", "δουλεύοντας τον κοσμάκη" ή "χασομέρημα ον ε λέιζι αφτερνούν" για να σταματήσει το δούλεμα. Ευχαριστώ!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν ειπε καποιος κατι για τις προθεσεις σου, απλα για τον τροπο εκτελεσης.

Ναι μεν δεν κανω κατι εγω, αλλα επειδη επι τουθεματος εχω γνωση και ξερω να κρινω, ειμαι της αποψης, οταν γινεται κατι να γινεται σωστα.

Δευτερον δεν το κανω για τον λογο του οτι , εσυ απ'ο,τι βλεπω και 2-3 αλλοι θα καταλαβουν...

 

Εννοω πως δεν νοειται "πειραματικη αξιοπιστια" ουτε καν home made, χωρις καποια εστω παραπανω στοιχεια.

Δεν εννοω να γινει εργαστηριο το σπιτι σου, προφανως...

Αλλα, για παραδειγμα, παραθετεις 5-10 λαμπες χωρις να μας λες την αγωγιμοτητα της καθεμιας, (και την επαγωγικη), τον αριθμο αποδοσης "μ" του κατασκευαστη, διαγωγιμοτητα κλπ...

 

Ειναι σαν να παρω 2 Les Paul, να βαλω μονο φωτο, η Α να εχει λιωμενα ταστα, χαλια ρυθμιση, η Β υποδεεστερο μοντελο π.χ., με αλλες ρυθμισεις και διαφορετικα προβληματα και να πω, "μου αρεσει η ταδε εναντι της ταδε... Μυθος οτι το X,Y,Z version ειναι το καλυτερο..."

Δεν στεκει και τοσο, αυτο εννοω.Χωρις καμια κακια.

 

edit: ξεχασα να αναφερω οτι δεν αναφερομαι στην ηχογραφηση για τα παραπανω, μονο στην παραθεση περισσοτερων στοιχειων,

καθως πιστευω οτι δεν θα γινοταν αντιληπτο το αποτελεσμα και η διαφορα απο μια λυχνια σε αλλη μεσω ηχογραφησης home made..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου όλες τις NOS λυχνίες που αναφέρονται στο αρχικό post όπως και διάφορες εκδοχές ECC82/81 (όλες ευγενική χορηγεία φίλου από το εξωτερικό, μαζί με διάφορες ανάλογες τελικές).

 

Τις έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια όλες σε έναν ενισχυτή που είναι ιδανικός για τέτοιες δοκιμές, τον THD Univalve (για ποιο λόγο είναι ιδανικός, μπορείτε να ανατρέξετε στην βιβλιογραφία του). Μπορώ να πω λοιπόν ότι οι διαφορές σ'αυτό τον ενισχυτή είναι για μένα αντιληπτές, πλήν όμως:

 

1) Δεν ξέρω και μάλιστα αμφιβάλλω αν θα συνέβαινε το ίδιο σε κάποιον άλλο.

2) Οι διαφορές είναι υπαρκτές, τις πιο πολλές φορές, σε συγκεκριμένο range του volume control (ο Univalve, δόξα τους Θεούς, δεν έχει master).

3) Δεν μιλάμε πάντα για διαφορές στην χροιά, που να μπορούν να ανιχνευτούν μέσω ακρόασης ενός clip. Σίγουρα έχουν διαφορές στο gain curve, στις μικροφωνικές τους ιδιότητες, κλπ. Επίσης σίγουρα παρουσιάζουν μεγάλες διοφοροποιήσεις στην απόκρισση στο παίξιμο.

 

Εν κατακλείδι, και σε ό,τι αφορά σε πιθανή ηχογράφηση, ένα χρήσιμο test θα ήταν κατά τη γνώμη μου μέσω ενός προενισχυτή μικροφώνου/DI που να διαθέτει λυχνία, την οποία ΔΕΝ θα χρησιμοποιεί σε starved mode. MIA λυχνία, φυσικά, καθώς το "ζευγάρι" θα αρχίσει να επηρεάζει το αποτέλεσμα. Επίσης σκόπιμη θα ήταν μια μέτρηση με λυχνιόμετρο της καθεμιάς.

 

Edit: Ένα test για σύγχρονες προενισχύτριες, από τα κιτάπια του Noiz:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=2674.0

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως περιμενω τα αποτελεσματα, ως απλη εγκυκλοπαιδικη ενημερωση.

 

αλλωστε οι κρισεις του καθενος ειναι παντα υποκειμενικες.

 

...και αν θελεις, εκεινες τις παλιατζουρες, τις βρωμικες, με τα οξειδωμενα ποδαρακια, μπορω θυσιαστω και να τις δοκιμασω στον twin μου.

Ετσι, για μια πιο ...σφαιρικη ενημερωση των συμφορουμιτων.  ;)

 

;D ;D ;D

 

 

κανα κλιπακι ομως θα το ηθελα... 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα έβαζα σε ένα πεταλάκι λούπερ (αν εχω, αλλιως οπως προτεινει ο χαριλατρον) δυο τρία καθαρά ακορντα, δυο τρεις πενιες και ενα μικρόφωνο μπροστά και ιδού! στο τέλος αφου παιξεις, ευχαριστηθεις και σημειωσεις την άποψη σου στο μπλοκάκι, πετάς και τη λουπα να γράψει ενα κύκλο δε νομιζω να πάρει πάνω απο 10 λεπτά επιπλέον για το όλο εγχείρημα.

 

και στο κάτω-κάτω δε χρειάζεται κάτι παραπάνω, το 90% των ηχογραφήσεων σε ένα τυπικό σπίτι ενός μέσου χομπίστα κιθαρίστα είναι ενα μπάτζετ μικρόφωνο σε μια μπάτζετ κάρτα.

 

φυσικά αυτό είναι μια απλή πρόταση και όχι απαίτηση.

 

να τονίσω πως αυτα που έγραψα πριν τα έγραψα επειδή φαντάζομαι τον χρόνο που θα σπαταλήσεις και πιστεύω πως με λίγο παραπάνω ο χρόνος αυτός που έδωσες θα αξίζει ΠΟΛΥ περισσότερο (σε συνδυασμο με τις εντυπωσεις που θα παραθεσεις). Δηλαδή τα εγραψα επειδή σεβομαι το χρόνο σου και όχι το αντίθετο, οπως μπορει να φαινεται.

 

στο κάτω-κάτω προσωπικά θα εκτιμήσω και τις τελικές σου εντυπώσεις, δε διαβάζω πρώτη φορά ποστ σου ;)

 

απλά όταν είδα τον τίτλο χάρηκα πολύ γιατι νόμιζα πως θα είναι σαν τα υπόλοιπα συγκριτικά τεστ που έχω διαβάσει εδώ στο νοιζ ;D

 

cheers!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... ίσως να ήταν καλύτερο να αλλάξουμε τον τίτλο (μιας και δεν είναι αντιπροσωπευτικός) σε κάτι όπως "τρία πουλάκια κάθονταν", "δουλεύοντας τον κοσμάκη" ή "χασομέρημα ον ε λέιζι αφτερνούν" για να σταματήσει το δούλεμα.

...

Μην υπερβάλλεις. Κανεις δεν είπε ότι "δουλεύεις τον κόσμο". Προσωπικά ήθελα να πω ότι όλη αυτή η προσπάθεια απέχει πολύ λίγο από το να είναι πολύ καλή, αλλά ότι της λείπει ένα σημαντικό στοιχείο για να αποκτήσει κάποια αντικειμενικότητα.

Δεν σε δουλεύει κανείς.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχω τον εξοπλισμό για μετρήσεις, ούτε λαμπάτο προενισχυτή μικροφώνου ή DI. Έχω το Μπλιάχρινγκερ αλλά εκτός από starved mode είναι και... γουέλ... Μπλιάχρινγκερ. Σας διαβεβαιώνω επίσης πως για να γινόταν μια σωστή σύγκριση έτσι όπως τη θέλω θα απαιτείτο χρόνος και κόπος που αυτή τη στιγμή (και τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμη) είναι αδύνατον να επενδύσω. Δουλεύω πάνω σε τρία (3) άρθρα ταυτόχρονα τα οποία πρέπει να είναι έτοιμα μέχρι το τέλος του καλοκαιριού για να προχωρήσω σε δυο μεγάλα, χρονοβόρα και πολύ δύσκολα πειράματα, έχω να διορθώσω ένα άρθρο μου 45 σελίδων Α4 που περιέχει δουλειά τριών ετών και που πρέπει να φύγει το συντομότερο για υποβολή σε επιστημονικό περιοδικό, μόλις έστειλα συμμετοχή κατόπιν εξοντωτικής δουλειάς με mini paper σε πολύ σημαντικό συνέδριο, την Παρασκευή έκανα παρουσίαση της δουλειάς του διδακτορικού μου μπροστά σε ολόκληρο το εργαστήριο, τη Μ. Δευτέρα το πρωί μετά από διάφορα ιατρικά (δυο φορές την εβδομάδα) έχω συνάντηση με έναν καθηγητή μου, την Μ. Τρίτη έχω άλλα διαφορετικά ιατρικά να φροντίσω, την Μ. Τετάρτη έχω πτήση... και αυτά είναι μονάχα η κορυφή του παγόβουνου. Το παρόν δεν μπορεί να γίνει σωστό άρθρο επειδή φυσικά προέχουν άλλα πολύ πιο επείγοντα, επομένως δυστυχώς θα παραμείνει εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα. Όπως τόνισα και προηγουμένως, όποιος επιθυμεί και ευκαιρεί μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Και πάλι ευχαριστώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι, κάτσε και απολογήσου εσύ τώρα γιατί δεν βρίσκεις χρόνο ανάμεσα στα ασήμαντα και χομπίστικα διδακτορικά σου, τις ανούσιες δημοσιευσούλες και τα συνεδριάκια, για να κάνεις το υπέρ σημαντικό πείραμα (εδώ και τώρα), ηχητικά τεκμηριωμένο (που πας καημένε με μια αράδα φωτογραφίες...) προς τέρψιν του λυχνιόκ@υλου κοινού.

Ρε είστε σοβαροί? Ας πάρει ο καθένας από μια, να ηχογραφήσει κάτι και μετά όλοι μαζί τα ανεβάζουμε και βγάζουμε συμπεράσματα αν θέλετε ντοκουμέντα..Τί είπες, δεν έχεις λαμπάτο ενισχυτή ε? Πού να τη βάλεις τη λαμπίτσα ? δίκιο έχεις..

 

Καλή τύχη νεαρέ με τα "χόμπυ" σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ρε είστε σοβαροί?

...

 

Πολύ περισσότερο από όσο μπορείς να πιστέψεις.

 

Πριν επαναστατήσεις για το "δικαίωμα" στο ανάγνωσμα σελίδων επί "δαντελένιων πρίμων", ευκρινών υψηλομεσαίων (όταν μιλάμε για NOS) και κάποιας ασάφειας στις χαμηλές (όταν μιλάμε για φτηνές λάμπες) θα έπρεπε να αναλογιστείς το ενδεχόμενο να γνωριζόμαστε με τον bloody και να γνωρίζουμε πολύ καλά ότι και ο ίδιος ξέρει πως γίνεται η τεκμηρίωση για οποιοδήποτε θέμα.

 

 

@bloody, το πρωσωπικό σου φορτωμένο πρόγραμμα είναι κάπως αδιάφορο εν προκειμένω. Θέλεις να γράψω το δικό μου να λιποθυμήσεις? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου