Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής Acousta λαμπάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια επισκευη μπορει να κοστιση απο 250 -500 ευρω εξαρταται απο τι θα αλλαξης και σε τι επιπεδο

θελεις να φθασεις .Το πιο λογικο ειναι να τον πας σε ενα τεχνικο που γνωριζει αυτου του ειδους τα μηχανηματα (fender ,marshall,vox κλπ.) να κανει μια αξιολογηση και να προτεινει τα σχετικα .

Αν εισαι Αθηνα ,η Θεσσαλονικη υπαρχουν τεχνικοι πολυ καλοι.Εγω δεν επισκευαζω ενισχυτες (μονον για ανακατασκευη και για δικη μου χρηση )ενα ειδος hobby θα ελεγα .Μονον σε Rhodes-

Fender Rhodes αναλαμβανω επισκευη υπευθυνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά παρατηρώ καφρίλα ή με γελούν οι φωτογραφίες και τα ματάκια μου? Τετράδα τελικές, μισές 6L6 και μισές EL34?  ??? Για βοηθείστε τον αόμματο... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pericles Θα κοιταξω να βρω καποιον τεχνικο στην Θεσσαλονικη. Ευχαριστω για την βοηθεια!

 

@xaris123 Δεν ξερω τι να σου πω.. ετσι μου τον εδωσαν. Οι EL34 ειναι καινουριες και οι αλλες παλιες. Υπαρχει προβλημα αν δεν ειναι ιδιες???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε όλες τις λάμπες και το πιθανότερο είναι να παίξει καλά.

Φοράει 6L6 απλές (δε θα τον χαλάσουν οι 6L6GC) και όλες τις προενισχύτριες 12ΑΧ7.

Οι μικροί μετασχηματιστές δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά αντέξαν τόσα χρόνια, θα αντέξουν άλλα τόσα ο μεγάλος είναι καλός, είμαι πολύ αισιόδοξος, όμως να ξέρεις οτι ένας ενισχυτής καλύτερος από αυτόν (γουρούνι στο σακί αφού δεν τον έχεις ακούσει) και με καλές λάμπες πιάνει το 600άρι εσύ πας στα 250 περίπου με μικροδιορθώσεις.....

Πόσα θέλει να στον δώσει ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξω να βρω καποιον τεχνικο στην Θεσσαλονικη. Ευχαριστω για την βοηθεια!

 

Look no further...

 

www.telegun.com

 

(Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων,δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με την εταιρεία και τον Δημήτρη.Απλά είμαι πολύ ευχαριστημένος πελάτης του.)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@studio54GR Δεν τον ρωτησα ακομα ποσο τον δινει. Ευχαριστω για την βοηθεια

 

@S9F Ευχαριστω για το λινκ. Αν τελικα τον παρω θα παω εκει να ρωτησω και λεπτομεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά παρατηρώ καφρίλα ή με γελούν οι φωτογραφίες και τα ματάκια μου? Τετράδα τελικές, μισές 6L6 και μισές EL34?  ??? Για βοηθείστε τον αόμματο... 8)

 

Κι όμως! Ποιός θεός το έκανε αυτό?!  ;D

 

Ναι, καλύτερα πήγαινέ τον όπως είναι σε έναν τεχνικό να αλλάξεις λυχνίες και θα έλεγα όπωσδήποτε πυκνωτές (όλους, μικρούς-μεγάλους). Στις μικρές παίζει να έχεις και δύο 12ΑΤ7, phase splitter & reverb driver.

Όλα αυτά αφού ρωτήσεις πόσο τον δίνει και αποφασίσεις να τον αγοράσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χαιρετώ την ωραία παρέα του ΝΟΙΖ!  :)

Ας αρχίσω λοιπόν το θέμα μου.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενας λαμπάτος Acousta, για αυτή τη μάρκα δεν έχω ξανακούσει αλλά απ' ότι καταλαβαίνω είναι ένας ενισχυτής που προσπαθεί να μιμηθεί κάποιον Fender.

Αυτός ο ενισχυτής λοιπόν όντας πολύ παλιός υπολειτουργεί, δηλαδή έχει πολύ χαμηλή ένταση για το μέγεθος του, ο ήχος που βγάζει είναι χάλια μαύρα και όταν πειράζω τις διάφορες ρυθμίσεις ακούγεται ένα "χρρρρ". Επειδή εγώ δέν γνωριζω πολλά από ενισχυτές και ειδικά λαμπάτους θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να τον δώσω για σέρβις μήπως και γίνει τίποτα.     

Έβαλα και μερικές φωτογραφίες μήπως σας βοηθήσουν.

 

 

 

 

Κλαησπερα.

Μολις ειδα κι εγω το post σου κι εγω επισης νεος εδω.

Εχθες επαιζα με εναν Acousta taurus reverb-85 amp 200αρι με 2 15αρια (!!) και full καινουρια λαμπα !! Ηταν η αρχη....

Λοιπον δηλωνω κι εγω σοβαρο ενδιαφερον να αγορα σε περιπτωση που θα τον δωσεις. Εχω δικο μου ανθρωπο να μου τον κανει να φυσαει !

Φιλικα

Περικλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου