Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής Acousta λαμπάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ωραία παρέα του ΝΟΙΖ!  :)

Ας αρχίσω λοιπόν το θέμα μου.

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ενας λαμπάτος Acousta, για αυτή τη μάρκα δεν έχω ξανακούσει αλλά απ' ότι καταλαβαίνω είναι ένας ενισχυτής που προσπαθεί να μιμηθεί κάποιον Fender.

Αυτός ο ενισχυτής λοιπόν όντας πολύ παλιός υπολειτουργεί, δηλαδή έχει πολύ χαμηλή ένταση για το μέγεθος του, ο ήχος που βγάζει είναι χάλια μαύρα και όταν πειράζω τις διάφορες ρυθμίσεις ακούγεται ένα "χρρρρ". Επειδή εγώ δέν γνωριζω πολλά από ενισχυτές και ειδικά λαμπάτους θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να τον δώσω για σέρβις μήπως και γίνει τίποτα.   

Έβαλα και μερικές φωτογραφίες μήπως σας βοηθήσουν.

Acousta3.thumb.JPG.eb52d0f73218dbe6c90eafdfebe7bc82.JPG

Acousta2.thumb.JPG.60fce4db5551868f5415e8ec9e74725f.JPG

Acousta1.thumb.JPG.9e1835d3696cb2908f6a7ea11aa5f1c0.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ωχ ωχ!! Εννοείται πως θα τον πας για επισκευή-ανακατασκευή αλλά μέχρι τότε βγάλε και ανέβασε καμιά φωτό από πίσω, να δούμε λεπτομέρειες. Έλα έλα μη κάθεσαι...!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπασσοκολώνα με 1 15άρι και μιά κόρνα είναι...

Κάποτε είχα το μεγάλο του αδερφάκι....

Αν σκεφτείς να τον πουλήσεις ενημέρωσέ με.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πισω και σας εφαγα!!!Καλως ωρισες στην παρεα μας φιλε θα σε ενημερωσω γιαυτο το μηχανημαοσο μπορω.Οι acousta ενισχυτες εμφανισθηκαν 1970-1972 στην Ελλαδα και επωλουντο απο το καταστημα του Ανδρεαδη στην Φειδιου (καθετος στην Χαρ.Τρικουπη .

Οι ενισχυτες αυτοι ''χτυπαγαν '' τους Marshall & Fender αλλα δεν ηταν το ιδιο αξιοπιστοι οπως οι αλλο δυο.Βεβαια με τα χρονια και διαφορες πατεντες απο Ελληνες τεχνικους-τσακαλια ειχαν αποκτησει αρκετα καλο ονομα .Επισης για την μακροζωια τους ειναι εξισου γνωστοι .ΑΥΤΟΣ ο συγκεκριμενος θα θελει οπωσδηποτε λαμπες και αν συνεχισει τα νουμερα τοτε και ηλεκτρολυτικους πυκνωτες το δε ΧΡΡΡΡ..πιθανοτατα προερχεται απο τα ποτενσιομετρα .

Το κακο με τους Ελληνες μουσικους ειναι οτι δεν κανουν  ευκολα service στα μηχανηματα τους παρα μονον οταν φθασουν στο ΑΜΗΝ.ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ανακατασκευη /επισκευη δεν ειναι φθηνη .

Αν το μηχανημα το πηρες φθηνα  τοτε αξιζει να το φτιαξεις αν εισαι κιθαρα/μπασο ο.κ αν εισαι ντραμερ τοτε ισως να μην το χρειαστης και να μην θελεισ να πληρωσεις τα χρηματα που θα σου ζητησουν .Αν θελεις να το δωσεις ενημερωσε τον κοσμο στο Noiz ...εμενα παντως σαν τεχνικο με ενδιαφερει να τον αγορασω και σιγα σιγα να τον κανω καινουργιο .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι και η επιτομη του....λαμπατου ηχου (μετριες ιταλικες απομιμησεις των Φεντερ ειναι) αλλα δεν χανεις και τιποτα να τον φτιαξεις,λογικα πυκνωτες και λυχνιες θα θελει μονο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ειναι και η επιτομη του....λαμπατου ηχου (μετριες ιταλικες απομιμησεις των Φεντερ ειναι) αλλα δεν χανεις και τιποτα να τον φτιαξεις,λογικα πυκνωτες και λυχνιες θα θελει μονο...

Εχεις δικιο αλλα αν του ριξουμε καποια καλα ανταλλακτικα (ακριβα βεβαια ) τοτε ισως προσεγγισουμε(σε ποιοτητα) τους αλλους δυο σε ποσοστο 80% .Βασικα ειναι να εχεις το μερακι ,το χρονο και καποια χρηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πιο σημαντικό σε αυτούς τους ενισχυτές είναι οι μετασχηματιστές. Είναι αρκετά μέτριοι οπότε αν θες να φτάσεις το 80% ενός Fender είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξεις. Όχι ότι δεν ακούγονται, με τον στοκ εξόδου ο ήχος είναι καλός αλλά δίπλα σε έναν Fender η διαφορά είναι τεράστια. Ειδικά, ο μετασχηματιστής του reverb δεν παλεύεται.

Το άλλο μείον είναι η στήριξη των υλικών και η καλωδίωση. Τα υλικά αντιστάσεις, πυκνωτές, κτλ θα έλεγα είναι το τελευταίο πράγμα.

 

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να αρχίσεις τα upgrades σε αυτόν τον ενισχυτή γιατί για να γίνει σωστή δουλειά πρέπει να φτιαχτεί από την αρχή. Ένα καλό recapping και καινούργιες λυχνίες θα ήταν το μόνο που θα πρότεινα και να μείνει ο ενισχυτής ως έχει. Ο ήχος του είναι καλός, μάλιστα πολύ καλύτερος από πολλούς σημερινούς λαμπάτους και αξίζει με το παραπάνω να συνεχίσει να λειτουργεί και να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γαμπροί.... και η νύφη γραία....

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα να σας ευχαριστησω για τις πολυτιμες πληροφοριες σας :)

Λοιποοοον αυτος ο ενισχυτης δεν ειναι δικος μου ενας γνωστος μου τον ειχε παρατημενο στο υπογειο του κι εγω τον τον πηρα δανεικο για να τον δοκιμασω μηπως και φανει χρησιμος στον κιθαριστα που παιζουμε μαζι. Και σκεφτηκα να ρωτησω αν αξιζει να τον αγωρασω φθηνα και σιγα σιγα να αρχισω να τον συμμαζευω. Δεν μας χρειαζεται γι αυτο δεν καιγομαι και πολυ αλλα αν αξιζει θα δω αν τον πουλαει και ποσο και μετα βλεπουμε.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι περιπου ποσο θα μπορουσε να κοστισει μια επισκευη?

 

Επισης εβγαλα και μερικες ακομα φωτογραφιες

Acousta4.thumb.JPG.f7b4160fa7d941999fdbcb463f425e6d.JPG

Acousta5.thumb.JPG.5a76ed97abf9bf645948ede05d23186d.JPG

Acousta6.thumb.JPG.2a155def4b55c66a2878f570cd845622.JPG

Acousta7.thumb.JPG.588dd62bbc4c1e5845c889e4d613727e.JPG

Acousta8.thumb.JPG.21338425ce3fbf3a00fb4a73ef1f616b.JPG

Acousta9.thumb.JPG.22235cc6f91867b5405c1a32169d242f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου