Προς το περιεχόμενο

καλωδια klotz titanium


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το silent plug  ειναι μια μπουρδα και μιση...ακομα θυμαμαι τον guitar tech των REM πως....στραβωσε οταν ειδε οτι ειχα ενα καλωδιο με αυτο το....ματζαφλαρι απανω...

"These things are the worst things after George L cables man...." .. ;D...μου ειπε (προφανως αναφερονταν στο  reliability τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ε,ναι ρε αρχηγε μου..τι εισαι...μωρο εισαι να αγοραζεις ετοιμα καλωδια.... ;D ;D...παρε εκει μια καλουμπα καλωδιο της προκοπης,βυσματα Neutrick,Hicon ή Switchcraft & εγινες... ;),ενα κολητηρι και basic soldering skills χρειαζεσαι μονο και γλυτωνεις ενα καρο λεφτα....

 

υπάρχει κανάς οδηγός γι αυτό το απλό πράγμα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε Μogami gold (Ελλάδα πλέον δεν το βρίσκεις έτοιμο αλλά μόνο με το μέτρο) που για μένα είναι εγγύηση και αξίζει τα λεφτά του, και σαν δεύτερη επιλογή κανα Spectraflex. Έκαστα από ηχητικής πλευράς καλύτερα από Sommer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σαν δεύτερη επιλογή κανα Spectraflex.

 

το χειροτερο καλωδιο που κυκλοφορει,με εξαιρετικα υψηλο capacitance που σκοτωνει τα πριμα,μονο για ....metal ειναι καλο (κατασκευαστικα ειναι πολυ καλο αλλα τι να το κανεις)

 

Το Mogami ειναι πολυ καλο,αλλα πολυ ακριβο.....(και σιγα μην ακουσεις τα 3hz διαφορα με το Sommer... ;D),ενω απο αντοχη δεν μπορει να συγκριθει με το Sommer XXL (αν το δεις θα καταλαβεις γιατι... :))

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To silent που χω (diy) δουλεύει μια χαρά, μέχρι στιγμής, εδώ και δυό χρόνια και με εξυπηρετεί με τα ήσυχα βάλε-βγάλε. Ίδωμεν.

 

Αυτό το Jodavi ZZYZX Snap Jack, με τους μαγνήτες στα αποσπώμενα άκρα, το έχει δοκιμάσει κανείς; Ενδιαφέρον φαίνεται. Ειδικά στις αλλαγές οργάνου, το jack να προϋπάρχει στο όργανο και απλώς επανασυνδέεις το υπάρχον καλώδιο. Έξυπνο......

Από την άλλη, με μαγνήτη νεοδυμίου να περιβάλλει τα άκρα, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στα χαρακτηριστικά του καλωδίου;

Όχι βέβαια ότι τους δίνω και μεγάλη βάση. Μπάσο (λέω ότι) παίζω  ;D

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη μαγνήτης νεοδυμίου να περιβάλλει τα άκρα, τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στα χαρακτηριστικά του καλωδίου;

 

εχω ακουσει οτι επηρεαζει σημαντικα τους 13.456 κυκλους,αν το μπασο ειναι απο μαονικαλογια μεταλ επηρεαζει σημαντικα και τους 15.567 κυκλους,αν εισαι ο πριγκηπας Ουϊλιαμ επηραζει σημαντικα ολους τους κυκλους του παλατιου.

 

εγω κιθαρα  (λέω ότι) παίζω αλλα χρησιμοποιω TONELAB που εχει mute οποτε θα παραμεινω με το αρχαιο μου Sommer.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλωδιοπαραμύθα την έχω λουστεί επί πολλά χρόνια.

Πλέκω εξάμετρο shelf-shielded braided καλώδιο πιο γρήγορα από ότι οι κομμώτριες πλεξούδες, ξέρω 2032 χρήσεις του teflon, έγινα γνωστός στις καλωδιαποθήκες της Αγίας Άννης, έχω πιεί καφέδες στα ασήμια της Πραξιτέλους, και έχω φάει μπινελίκι και καζούρα από όλους τους λογικούς που έβλεπαν τις βλακοϋστερίες μου για το diy κυνήγι του ηχητικού Holy Grail.

 

Έχω καταλήξει στα συμπεράσματα μου και ανάλογα πορεύομαι.

 

Το ερώτημα, επί θεωρητικού επιπέδου παραμένει όμως. Ο μαγνήτης νεοδυμίου επηρεάζει τα τεχνικά του καλωδίου άραγε; Όχι αν παίζει ρόλο ή όχι αλλά αν υπάρχει επίπτωση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου