Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον κ εγω επανερχομαι! αν κ pcakias και κατοχος μολις 1-2 μηνες ενως mini mac intel c2d 2.26 +4 gb μνημη + 160 sklhro (2009late) το πηρα μεταχειρισμενο για να εχω ενα μεταβατικο σταδιο ως προς την apple μετα το iphone, k ipad που ηδη εχω.

Λοιπον η εντυπωσεις μου ειναι αρκετα καλες! εξοικιωθηκα σχετικα γρηγορα με το περιβαλον..αν κ μου τη σπαει που καποιες συντομευσης δεν λειτουργουν το ιδιο με το pc οπως η αλλαγη γλωσσας alt +shift, η αντιγραφη..το λειτουργικο του πολυ σταθερο (lion) ωραια εφε οντως βρηκα λιγα κ καλα προγραμματα αλλα ενταξει κ πλουσια κ καποιες αχρηστες εφαρμογες των windows μπορω να πω πως μου λοιπουν μιας και πειραματιζομαι.

οσο αναφορα τον ηχο!! πραγματικα βγαζω το καπελο!! ειλικρεινα με τα pc εχω απογοητευτει παραπολυ! τοσο απ τα παλαιοτερα pentium 4 εως κ το σημερινο intel core 2 duo e5500 με 2 γιγα μνημη..μαρτυριο να δει την καρτα μου tascam us1641 να την σεταρο...κ τελικα κολαγε ...εκανε συχνα drop out.. κ δν μιλαμε για τρελα Project..3-4 καναλια με κανα 2 εφφε..με το mac mini και το logic 8 δν ξερω κ εγω τι εκανα σημερα

ηταν μεγαλη προκληση!! τι εφφε...τι οργανα.. δν ελεγε να πεσει ...κ ολα αυτα στον εσωτερικο δισκο!! ο μονος λογος για να δουλεψει ο επεξεργαστης ηταν οταν εκανα bounce η αλλιως mixdown! κατα την αναπαραγωγη την εγγραφη κ ανεξαρτητα τα εφφε δν μασαγε!! πραγματικα εχω εντυπωσιαστη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα mac είναι σταθερότατα. Η ενασχόληση με DAW σε αυτά τα μηχανήματα είναι πραγματικά απολαυστική ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αναφορα τον ηχο!! πραγματικα βγαζω το καπελο!!

 

ο ιδιος...ΗΧΟΣ :P βγαινει και απο το pc & απο το mac (θεε μου τι καθομαι και γραφω... ::))

 

 

ειλικρεινα με τα pc εχω απογοητευτει παραπολυ!

 

κατι δεν θα εκανες σωστα,χρησιμοποιω (μαζι με χιλιαδες αλλους )  pc επαγγελματικα εδω και.....αιωνες και ΠΟΤΕ μου δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ιδιος...ΗΧΟΣ :P βγαινει και απο το pc & απο το mac (θεε μου τι καθομαι και γραφω... ::))

Καλά ρε φίλος...δεν έχεις ακούσει τίποτα για τη ψυχολογία!!!!

Άσε που δεν βγαίνει ο ίδιος ήχος. Εάν το προηγούμενο pc του είχε την soundblaster, η εσωτερική του Mac είναι κάποια βήματα μπροστά

 

χρησιμοποιω (μαζι με χιλιαδες αλλους )  pc επαγγελματικα εδω και.....αιωνες και ΠΟΤΕ μου δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

Ακριβώς. Τα Mac γίνανε για να χαιρόμαστε και εμείς οι ερασιτέχνες ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο ιδιος...ΗΧΟΣ :P βγαινει και απο το pc & απο το mac (θεε μου τι καθομαι και γραφω... ::))

 

 

 

κατι δεν θα εκανες σωστα,χρησιμοποιω (μαζι με χιλιαδες αλλους )  pc επαγγελματικα εδω και.....αιωνες και ΠΟΤΕ μου δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

 

Έχεις δουλέψει ποτε σε Mac?

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις δουλέψει ποτε σε Mac?

Εγώ έχω δουλέψει και ο Μακ ΠΟΤΕ δε με βόλεψε σα μηχάνημα (software, κλπ, όχι η ποιότητα)...

 

Και;;;

 

Τώρα, αν θυμάμαι καλά ο Νικόδημος έκανε ένα τεστ (http://www.noiz.gr/index.php?topic=167121.20) που εξετάζει DAW. Αν δε λαθεύομαι ένα από αυτά ήταν Pro Tools (και άρα Mac). Και τα αποτελέσματα δείχνουν ότι όλα τα DAW έβγαλαν το ίδιο αρχείο.

 

Αν τώρα δεν ακους το ίδιο σε Mac ή PC αυτό οφείλεται στον χώρο, στην κάρτα ή κάτι τέτοιο και ΟΧΙ στον Η/Υ (ή στο DAW μάλιστα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και θα βγάλεις ιδιο ήχο, απλά εγώ εκανα την ερώτηση σε σχέση με το "χωρίς παραμικρό πρόβλημα", που αναφέρεται στην γενικότερη λειτουργία του μηχανήματος-OS, και τα προβλήματα..

 

 

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δουλέψει και ο Μακ ΠΟΤΕ δε με βόλεψε σα μηχάνημα (software, κλπ, όχι η ποιότητα)...

 

Και;;;

Tα Μac είναι για κιθαρίστες..ούτε εσύ, ούτε ο Superfunk είστε ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δουλέψει ποτε σε Mac?

 

Ναι,μια χαρα ειναι αλλα το αγαπημενο μου DAW (Sonar) δεν δουλευει σε Mac,οποτε μου ειναι αχρηστο,παντως και στο Cubase που εχω χρησιμοποιησει στο Mac δεν ειδα καποια διαφορα με το PC (ασε που κρασαρε κατι που ποτε δεν μου εχει συμβει με το pc... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου