Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως και να το πω αλλα οχι ακριβως ετσι..

 

οι Μακ είναι έτσι φτιαγμένοι για να κάνουν την δουλεια σου χωρις να πρέπει να ΜΗΝ κανεις κατι ωστε να έχεις ησυχο το κεφάλι σου( που στην προκειμένη, το να μην έχεις ιντερνετ δε νομιζω οτι ειναι λύση)

 

Στον μακ αφοσιώνεσαι στην εφαρμογή σου χωρις να σε νοιάζει τι εχεις αλλο ανοιχτο ταυτόχρονα, χωρις να σκεφτεσαι ποτε θα σκάσει η μπλέ οθόνη, χωρις να θελεις φορματ, χωρίς ανασυγκρότηση, χωρις antivirus, χωρίς να σου τρώει 3-4gb ram το win, κτλ........

 

απλά δεν ασχολείσαι

Με μια λέξη Unix, γιατί αυτό είναι στην ουσία το MacOS X.  ;)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X

 

απλα ξαναλεω, ολοι εσεις οι πισακιδες (χιχι) λετε και εκθειαζετε τα win οτι ειναι καλα κτλ, δοκιμαστε ομως και την αλλη πλευρα για καποιο καιρο, και μετα τα ξαναλεμε.. για να ειστε και αντικειμενικοι..

 

κι εμεις δε γενηθηκαμε με τον iMac Linux αγκαλια, pc ειχαμε καποτε

Έτσι! Με μια μικρή διόρθωση  ::)  ;D

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια και κΣέρετε από καλό μακ, δεν απαντά κάποιος και σε αυτό?

Είναι απλό...για βάλε στο mini μία μεγάλη οθόνη και θα καταλάβεις τη διαφορά στα φράγκα...και στη κάρτα οθόνης που έχει μέσα...για αρχή...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στον μακ αφοσιώνεσαι στην εφαρμογή σου χωρις να σε νοιάζει τι εχεις αλλο ανοιχτο ταυτόχρονα,

 

 

Δηλαδή τι άλλο θα έχεις ανοιχτό ταυτόχρονα; Το ISS Pro ή το Call of Duty;  ;D  ;D  ;D ΜΟΥΣΙΚΗ κάνεις, δεν περνάς την ώρα σου ( εκτός αν περνάς την ώρα σου κάνοντας μουσική  ;D ;D )

 

χωρις να σκεφτεσαι ποτε θα σκάσει η μπλέ οθόνη,

 

Καλά άστο, μπλε οθόνη; Που τη θυμήθηκες; Μπλε οθόνη φίλος μόνο αν βάλεις RAM από... πλανόδιο μικροπωλητή  ;D  ;D  ;D

 

χωρις να θελεις φορματ,

 

Εχω ΧΡΟΝΙΑ να κάνω φορμάτ, εννοώ φορμάτ πέρα από το αρχικό. Τελευταία φορά που έκανα πρέπει να ήταν το 2006 από ιό, που μας πάει στο παρακάτω:

 

χωρις antivirus,

 

Κοίτα αν σου αρέσει να παίρνεις ρίσκα, μπορείς να μη βάλεις antivirus. Επειδή όμως υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι, και επειδή οι εξωτερικοί σκληροί με WAV DATA πηγαινοέρχονται , προσωπικά έχω ένα avast, το οποίο ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, το έχω σετάρει καταλλήλως και δεν ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ, ούτε τρώει πόρους. Οπότε είμαι μια χαρά, ασφαλής και ήρεμος και ωραίος  ;D και τολμώ να πω ότι είμαι πιο ασφαλής από ένα μηχάνημα που δεν έχει antivirus, ότι μηχάνημα και να είναι αυτό.

 

χωρίς ανασυγκρότηση,

 

Helloooo! Windows 7! Αν και σιγά το πρόβλημα, έκανες κάθε τόσο και ένα defragment και κάτι... τρέχει στα γύφτικα  ;D

 

  χωρίς να σου τρώει 3-4gb ram το win,

 

Οπα ρε μεγάλε  ;D  ;D  ;D Τι windows έχεις, windows 15;  ;D  ;D  ;D

 

κτλ........

 

Καλά, άμα είναι και τα λοιπά σαν τα... πρώτα, άστο καλύτερα  ;D

 

Τα πράγματα είναι απλά: Θέλεις Logic, ή Garageband (γιατί όχι) ή κάτι σχετικό, hardware ή software; Πας Mac. Θέλεις Sonar ή ίσως και Cubase (τρέχει ΠΟΛΥ καλύτερα σε PC, σχεδόν 2 φορές πιο γρήγορα ), ή τελοσπάντων κάτι τέτοιο; Πας PC. Δεν υπάρχει καλύτερο γενικά, υπάρχει καλύτερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι άλλο θα έχεις ανοιχτό ταυτόχρονα; Το ISS Pro ή το Call of Duty;  ;D  ;D  ;D ΜΟΥΣΙΚΗ κάνεις, δεν περνάς την ώρα σου ( εκτός αν περνάς την ώρα σου κάνοντας μουσική  ;D ;D )

 

 

Καλά άστο, μπλε οθόνη; Που τη θυμήθηκες; Μπλε οθόνη φίλος μόνο αν βάλεις RAM από... πλανόδιο μικροπωλητή  ;D  ;D  ;D

 

 

Εχω ΧΡΟΝΙΑ να κάνω φορμάτ, εννοώ φορμάτ πέρα από το αρχικό. Τελευταία φορά που έκανα πρέπει να ήταν το 2006 από ιό, που μας πάει στο παρακάτω:

 

 

Κοίτα αν σου αρέσει να παίρνεις ρίσκα, μπορείς να μη βάλεις antivirus. Επειδή όμως υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι, και επειδή οι εξωτερικοί σκληροί με WAV DATA πηγαινοέρχονται , προσωπικά έχω ένα avast, το οποίο ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, το έχω σετάρει καταλλήλως και δεν ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ, ούτε τρώει πόρους. Οπότε είμαι μια χαρά, ασφαλής και ήρεμος και ωραίος  ;D και τολμώ να πω ότι είμαι πιο ασφαλής από ένα μηχάνημα που δεν έχει antivirus, ότι μηχάνημα και να είναι αυτό.

 

 

Helloooo! Windows 7! Αν και σιγά το πρόβλημα, έκανες κάθε τόσο και ένα defragment και κάτι... τρέχει στα γύφτικα  ;D

 

 

Οπα ρε μεγάλε  ;D  ;D  ;D Τι windows έχεις, windows 15;  ;D  ;D  ;D

 

 

Καλά, άμα είναι και τα λοιπά σαν τα... πρώτα, άστο καλύτερα  ;D

 

Τα πράγματα είναι απλά: Θέλεις Logic, ή Garageband (γιατί όχι) ή κάτι σχετικό, hardware ή software; Πας Mac. Θέλεις Sonar ή ίσως και Cubase (τρέχει ΠΟΛΥ καλύτερα σε PC, σχεδόν 2 φορές πιο γρήγορα ), ή τελοσπάντων κάτι τέτοιο; Πας PC. Δεν υπάρχει καλύτερο γενικά, υπάρχει καλύτερο ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

 

 

φιλε μου, με ολο το θαρρος, μαλλον ζεις σε καποιο παράλληλο συμπαν που τα win δουλευουν τελεια..... αν ισχυε κατι τέτοιο δε θα χτυπούσε καθε μερα το τηλ για φορματ ιους, drivers, conflict και ολα τα σχετικα στα καταστήματα με pc - τεχνικες εργασίες... κυκλοφορω συχνα σε κανα 2 τετοια καταστήματα και βλεπω τι παιζει..

 

απο κει και πέρα στο θέμα της μουσικής συμφωνώ όπως είπες οτι ειναι θέμα προτίμησης software..

 

απλα κανενας δεν εχει εναν υπολογιστή ξεχωριστα για κάθε δουλεια, αλλο για μουσικη αλλο για ιντερνετ, αλλο για games κτλ...

 

ενα για ολα, και να τα κάνει καλά όλα..

 

επίσης για το θέμα της ραμ, τσέκαρε λίγο πόση σου τρώει το σύστημα σου και οι διεργασίες του μόνο και τα ξαναλέμε..

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα χτυπούσε καθε μερα το τηλ για φορματ ιους, drivers, conflict και ολα τα σχετικα στα καταστήματα με pc - τεχνικες εργασίες...

 

Καλά, όλα αυτά που λες έχουν να κάνουν με το ποσοστό ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ. Εννοείται. Μου λες τα γνωστα δηλαδή. Χτυπάει το τηλέφωνο για... φορμάτ (αν είναι δυνατό), ιούς (ΧΑΧΑΧΑ), drivers (WTF), conflict (δεν ξέρω να αγοράζω και φτιάχνω και custom αμα λάχει  ;D  ;D  ;D) κλπ. Δεν το αμφισβητώ, αλλά εδώ μιλάμε για ΜΟΥΣΙΚΗ. Το να ξέρεις να συντηρείς ένα PC είναι το ίδιο με το να ξέρεις να συντηρείς ένα μπομπινόφωνο, ή μια κονσόλα. Είναι κάτι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ δηλαδή.

 

Αν τώρα κάποιος προτιμάει MAC δικαίωμά του. Αν έχει τα λεφτά να πάρει τα tower της Apple, γιασάν του μάγκα και του βγάζω το καπέλο

 

http://www.apple.com/macpro/

 

Μη μου μιλάς μόνο για τα ΑΣΤΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ που λέγονται imac, γιατί με ΣΤΡΙΜΩΓΜΕΝEΣ wannabe laptop αστειότητες εγώ δεν ανακατεύομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mac Pro ειναι φανταστικο μηχανημα, απ'οπου κι αν το δεις. Αν ποτε παντως το αγορασω θα το τρεχω με Wins7 ;D ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mac Pro ειναι φανταστικο μηχανημα, απ'οπου κι αν το δεις. Αν ποτε παντως το αγορασω θα το τρεχω με Wins7 ;D ;D

 

 

Το φαντάζεσαι;  ;D ;D ;D Αν ζούσε ο Steve θα σου έκανε... μήνυση  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου μιλάς μόνο για τα ΑΣΤΕΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ που λέγονται imac, γιατί με ΣΤΡΙΜΩΓΜΕΝEΣ wannabe laptop αστειότητες εγώ δεν ανακατεύομαι.   

 

μήπως υπερβάλεις λίγο?  ;) ;) Έχεις υπόψιν σου, πόσοι μουσικοί και ηχολήπτες που ζουν αποκλειστικά από την μουσική δουλεύουν με IMac? Ναι με αυτό το αστείο παιχνιδάκι...

 

Δεν χρειάζεται να υπερασπιζόμαστε την μία ή την άλλη πλευρά με φανατισμό. Υπάρχουν υπερ και κατά και στις δύο κατηγορίες. Ο καθενας τα ζυγίζει και αποφασίζει. Στην τελική, κανένας δεν έβγαλε τα pc άχρηστα. Γιατί προσπαθείς λοιπόν, να βγάλεις τα Mac άχρηστα, από την στιγμή που δεν είναι έτσι?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάζεσαι;  ;D ;D ;D Αν ζούσε ο Steve θα σου έκανε... μήνυση  ;D ;D ;D

Γιατι οχι? Intel μηχανημα ειναι, μια χαρα θα τρεχει τα Windows. Και που να καθομαι τωρα στα 40 μου να μαθαινω το OS X :P

Του φορτωνω τα Wins7 64bit και το μηχανημα θα πεταει ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όλα αυτά που λες έχουν να κάνουν με το ποσοστό ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ. Εννοείται. Μου λες τα γνωστα δηλαδή. Χτυπάει το τηλέφωνο για... φορμάτ (αν είναι δυνατό), ιούς (ΧΑΧΑΧΑ), drivers (WTF), conflict (δεν ξέρω να αγοράζω και φτιάχνω και custom αμα λάχει  ;D  ;D  ;D) κλπ. Δεν το αμφισβητώ, αλλά εδώ μιλάμε για ΜΟΥΣΙΚΗ. Το να ξέρεις να συντηρείς ένα PC είναι το ίδιο με το να ξέρεις να συντηρείς ένα μπομπινόφωνο, ή μια κονσόλα. Είναι κάτι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ δηλαδή.

 

 

Αυτη ακριβώς ειναι η υπερτατη διαφορα. οτι για να παιξει καλα πρεπει να ξέρεις να το συντηρείς να να να να να....

 

στο μακ απλα δε χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο, και ο ασχετος μπορει απλα να κανει την δουλεια του, γιατι γι αυτό το αγοράζει. οχι για να μαθει να λυνει τα προβλήματα που ΔΕΝ επρεπε να εχει εξ αρχής....

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου