Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι μπασίστας ο άνθρωπος   ούτε απο ...fender …μπάσα ξέρει  ;D

Ειναι ενα απ τα μυστηρια του συμπαντος...

α:γιατι τα φεντερ ειναι τοσο βαρια

b:πως και δεν γνωριζει την απαντηση στο Α ο superfunk! ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα κ απο μενα...

Εχει παρει το ματι μου ενα warwick corvette στις αγγελιες σε πολυ πολυ καλη τιμη

http://smart.noiz.gr/details.php?id=34728

Δεν ειμαι καθολου κολλημενος με την συγκεκριμενη μαρκα(ειρωνια με τετοιο ονομα ε ;D)

Αλλα σε τετοια τιμη δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει με κανενα φεντερ...

ειναι επισης βαρυ οργανο σχετικα.εχει απειρο sustain(λογικο με τετοιο ξυλο μπουμπινγκα)

δεν το συγκρινεις με φεντερ γιατι ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας οργανα.

ηχητικα προτειμω warwick αλλα και παλι το μπρατσο του....

στα warwick οπωσδηποτε δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι επισης βαρυ οργανο σχετικα

ισχυει..αλλα μπορουμε να το δικαιολογησουμε απο τα ξυλα...

το μυστηριο παραμενει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαμπωσε μας για μια ακομη φορα με τις γνωσεις σου SF... ;D

Γιατι τα Φεντερ εχουν τοσο αυξημενο βαρος?Το χω απορεια χρονια τωρα...Αν υπαρχει καποιος εκει εξω που γνωριζει αυτος θα σαι συ...

 

Γιατι ειναι φτιαγμενα απο ΞΥΛΟ.... ;D...και το ξυλο μπορει να ειναι αλλοτε βαρυ,αλλoτε ελαφρυ και αλλoτε ...κανονικο...

 

Παντως αυξημενο βαρος ΔΕΝ εχουν ΟΛΑ τα Fender ισα-ισα τα περισσοτερα ειναι κανονικα (π.χ.precission που εχουν και ΜΕΓΑΛΟ ΣΩΜΑ ειναι τα περισσοτερα κανονικου βαρους εκτος απο αυτα που ειναι φτιαγμενα απο heavy ash & ειναι οντως βαρια) και ελαφρια (οπως jazz bass που εχουν μικροτερο σωμα & ειναι συνηθως ελαφρια μια και ειναι απο alder ).,παντως το ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ μπασο που εχω πιασει ποτε μου ειναι ενα Fender Precission του 78 (7,5 pounds!!!)..

 

Το δικο μου ,ενα Fender Sting,ειναι επισης πολυ ελαφρυ (8,5 pounds).

 

Τωρα αν τα συγκρινεις με τα warwick που ειναι...μισα.. ;D σε μεγεθος οκ ειναι βαρια (δεν ειναι ομως Fender....οποτε δωρον αδωρον;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι φτιαγμενα απο ΞΥΛΟ.... ;D...και το ξυλο μπορει να ειναι αλλοτε βαρυ,αλλoτε ελαφρυ και αλλoτε ...κανονικο...

 

Παντως αυξημενο βαρος ΔΕΝ εχουν ΟΛΑ τα Fender ισα-ισα τα περισσοτερα ειναι κανονικα (π.χ.precission που εχουν και ΜΕΓΑΛΟ ΣΩΜΑ ειναι τα περισσοτερα κανονικου βαρους εκτος απο αυτα που ειναι φτιαγμενα απο heavy ash & ειναι οντως βαρια) και ελαφρια (οπως jazz bass που εχουν μικροτερο σωμα & ειναι συνηθως ελαφρια μια και ειναι απο alder ).,παντως το ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ μπασο που εχω πιασει ποτε μου ειναι ενα Fender Precission του 78 (7,5 pounds!!!)..

 

Το δικο μου ,ενα Fender Sting,ειναι επισης πολυ ελαφρυ (8,5 pounds).

 

Τωρα αν τα συγκρινεις με τα warwick που ειναι...μισα.. ;D σε μεγεθος οκ ειναι βαρια (δεν ειναι ομως Fender....οποτε δωρον αδωρον;D ;D)

Συμφωνω σε ολα...

ενα πραγμα μου εχει μεινει χαραγμενο στο μυαλο..σε ενα λαιβ με ειχανε ανεβασει και το παιδι που επαιζε επαιζε ενα αμερικανικο τζαζ...

Ητανε τοσο μα τοσο βαρυ σε σχεση με αλλα μπασα που εχω παιξει...

Ποιο βαρια μπασα απ αυτο ητανε μονο κατι εξαρια και πενταρια του αντωνη του παπαδοπουλου και το thumb της warwick...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι φτιαγμενα απο ΞΥΛΟ.... ;D...και το ξυλο μπορει να ειναι αλλοτε βαρυ,αλλoτε ελαφρυ και αλλoτε ...κανονικο...

 

Παντως αυξημενο βαρος ΔΕΝ εχουν ΟΛΑ τα Fender ισα-ισα τα περισσοτερα ειναι κανονικα (π.χ.precission που εχουν και ΜΕΓΑΛΟ ΣΩΜΑ ειναι τα περισσοτερα κανονικου βαρους εκτος απο αυτα που ειναι φτιαγμενα απο heavy ash & ειναι οντως βαρια) και ελαφρια (οπως jazz bass που εχουν μικροτερο σωμα & ειναι συνηθως ελαφρια μια και ειναι απο alder ή ash  )

 

Ανάποδα τα είπες, τα jazz (offset design ;)) έχουν λίγο μεγαλύτερο σώμα  απο τα precision

 

Είδες  φίλε  warwickplayer  που δεν ξέρει απο μπάσα   ;D

 

Πάντως είναι  πιο ελαφριά  απο τα Μusicman .Gibson (ripper,grabber)αλλά και warwick

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα τα είπες, τα jazz (offset design ) έχουν λίγο μεγαλύτερο σώμα  απο τα precision

 

ναι αλλα δεν εχουν contours & εχουν και μεγαλυτερο και βαρυτερο λαιμο... ;D...συνηθως ειναι βαρυτερα απο τα jazz παντως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι   πιο ελαφριά  απο τα Μusicman .Gibson (ripper,grabber)αλλά και warwick

Κοιτα δεν τα ζυγισα κιολας αλλα εμπειρικα το φεντερ μου φανηκε ποιο βαρη απ το δικο μου..Φυσικα το δικο μου εχει σωμα απο ash οποτε παιζει κ αυτο το ρολο του...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα δεν εχουν contours & εχουν και μεγαλυτερο και βαρυτερο λαιμο... ;D...συνηθως ειναι βαρυτερα απο τα jazz παντως...

 

τα '51...'52..'53. .. telecasterακια ... ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου