Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 Export?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος να μου πει γιατί ενώ βαζω effect (Limiter) στο master του Cubase 5 οταν κανω export αυτο το βγαζει χωρίς το effect???

Δοκιμασα ολα τα ειδη του export και σε ολα εκανε το ιδιο.

 

Thanks!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς το καταλαβαίνεις οτι λείπει το limiter???

Εννοώ δηλαδή οτι δέν είναι ένα εφφέ χαρακτητιστικό, δοκίμασε κάτι πιο καραμπινάτο, ένα βάθος ας πούμε στο μάστερ σέξιον και δές άν λείπει κ αυτό. Μετά δές στις επιλογές του export, κάπου δίνει την επιλογή να συμπεριλαμβάνονται τα εφφέ στο export ή όχι απο ότι θυμάμαι, άν κ το default είναι να τα συμπεριλαμβάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Το καταλαβαινω απο το master meter της καρτας ηχου που παιζει σχεδον 8 με 10 db ποιο κατω. Ασε που η διαφορα ειναι πολυ αισθηση και μονο απο το ακουσμα. Απο τη αλλη εκανα export με reverb και αλλα effect sto master και το κομματι οντως βγηκε με τα effects χωρις κανενα προβλημα.

Παρατηρησα οτι αυτο γινεται μονο sto lmiter.

Και χωρις κανενα effect στο master παλι υπαρχει διαφορα στα db.

Δηλαδη ενω μεσα στο cubase το master ειναι στο 0 και ακουγεται οπως το εχω ρυθμισει μολις κανω export (χωρις τπτ στο μαστερ) παλι εξω στα windows ακουγεται πολυ πιο χαμηλα σε ενταση.

?????????

Επισης οταν παιζω ενα κομματι εξω στα windows παραγωγης ακουγεται κανονικα οπως πρεπει, ομως αμα το κανω import sto cubase παιζει πολυ πιο δυνατα και παραμορφωνει.

??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, αν και έχω διαβάσει 2-3 φορές το πρόβλημά σου και παρότι θέλω να βοηθήσω, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.

 

Θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις μήπως και καταλάβω.

 

Τι ακριβώς πιστεύεις ότι κάνει ένας limiter;

Ποιόν limter χρησιμοποιείς και τι ρυθμίσεις κάνεις;

 

Απάντησε μου με όση περισσότερη σαφήνεια μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησουμε προς το παρον τον limiter.

 

To προβλημα ειναι οτι ενω μεσα στο cubase το μαστερ ειναι στο 0 με ρυθμισμενο το project να παιζει οπως θέλω, κανοντας export σε οποιαδηποτε μορφη, αυτο παιζει περιπου 10 db ποιο κατω σε περιβαλλον windows.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να ακουγεται εντελως διαφορετικα χωρις ενταση,ογκο και να χανει σε αρμονικες.

 

Χθες το βραδυ εκανα μια δοκιμη σε ενος φιλου το PC και αυτο το προβλημα δεν υπηρχε με τις ιδιες ρυθμίσεις. Μονη διαφορα ηταν τα windows 7 που ειχε γιατι εγω παιζω ακομα με XP.

Δε νομιζω να εχει καμια σχεση αυτο με τα win αλλα το αναφερω μηπως και.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως στις ρυθμίσεις των windows είναι χαμηλωμένη η ένταση;

Υπάρχει μέσα στα windows ένας μείκτης (νομίζω λέγεται volume mixer).

Για τσέκαρέ το και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τσεκαρα δεν ειναι αυτο.

εχω και το αντιστροφο προβλημα. Δηλαδη οταν παιζει κομματι στα windows ακουγεται κανονικα και οταν το κανω import γεια σας, παραμορφωνει μεσα γιατι παιζει πιο δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τσεκαρα δεν ειναι αυτο.

εχω και το αντιστροφο προβλημα. Δηλαδη οταν παιζει κομματι στα windows ακουγεται κανονικα και οταν το κανω import γεια σας, παραμορφωνει μεσα γιατι παιζει πιο δυνατα.

 

Τότε πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα με τον driver που χρησιμοποιείς στο cubase. Τα προγράμματα αναπαραγωγής των windows λογικά χρησιμοποιούν WDM drivers, ενώ το cubase ASIO, γι'αυτό δεν έχεις προβλήματα στα windows.

 

Δοκίμασε να αυξήσεις το buffer size του ASIO driver, ώστε να σου δίνει πολύ μεγάλο latency (πχ 50 ms) και μετά κάνε import κάποιο έτοιμο αρχείο ήχου. Παίζει κανονικά πλέον στο cubase? Αν ναι, δοκίμασε να ξαναχαμηλώσεις το latency στην προηγούμενη τιμή. Τώρα παραμορφώνει πάλι?

 

Γενικά, κατέβασε και πέρνα τους τελευταίους drivers της κάρτας (αν δεν τους έχεις ήδη πάνω) και ρύθμισε ξανά το cubase να τους χρησιμοποιεί.

Επίσης, μήπως έκανες πρόσφατα κάποια αλλαγή σε hardware? Άλλαξες πχ μητρική ή κάρτα ήχου; Τι κάρτα έχεις και τι chipset είναι το motherboard? Έχω ακούσει για παρόμοιο πρόβλημα με κάποιες κάρτες τις m-audio σε chipset VIA.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου