Προς το περιεχόμενο

Ποιάς εταιρίας πλήκτρων είστε οπαδός;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ετσι οπως παραγουν πλεον οι εταιρείες με κύριο στόχο το κέρδος κ οχι την καινοτομία , δεν θα επελεγα κανενα με κλειστά μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά μιλάμε για ένα ερώτημα "ποιάς εταιρίας είστε οπαδός". Τέτοια ερωτήματα θα μπορούσαν να είναι πιο straight-forward, δεν χρειάζεται να μιλάμε με υποθετικά σενάρια, κλειστά μάτια και τα ρέστα...

 

Επί του θέματος, έχει πολύ μεγάλη σχέση το είδος του οργάνου που θα έπρεπε να διαλέξουμε. Workstation; VA; Stage piano; Rompler; Full analog; Αναλόγως το είδος θα μπορούσα να πω ότι π.χ. θα έπαιρνα Access αν μιλάμε για VA ή Yamaha για workstation, Dave Smith για αναλογικά κ.ο.κ.

 

Αλλά επειδή ποτέ δεν πρόκειται να μας χαρίσουν τίποτα, ούτε και θα πάρουμε ποτέ τίποτα με κλειστά μάτια, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το ξεσκίσουμε στην ανάλυση.

 

Υ.Γ. Αν πρέπει να απαντήσω κάτι, θα έλεγα μάλλον Korg μιας και έχω πιάσει ξανά και ξανά τον εαυτό μου να αρέσκεται στο ηχόχρωμα των οργάνων αυτής της εταιρίας...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το φίλο alchemist και θα πω ότι σημασία έχει το είδος μουσική που παίζει ο καθένας.

Εγώ για παράδειγμα για το είδος της μουσικής που παίζω θα διάλεγα Yamaha είμαι πολύ ευχαριστημένος με το ηχόχρωμά τους και με τον όγκο τους. Παρ'όλα αυτά αν έπαιζα λαικά θα αναγκαζόμουν να πάω σε korg λόγω της πληθώρας ήχων που μπορείνα βρει κανείς (ούτια, κανονάκια, αράβικα βιολιά κ.α).

Επίσης και τα roland μου αρέσουν πάρα πολύ δίνουν, όπως και τα yamaha, μεγάλη έμφαση στους φυσικούς ήχους(πιάνα,πνευστά,κιθάρες.φυσικά τύμπανα,strings κ.α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι ωραίο poll, αν και στην αρχή λόγω κεφαλαίων το σνόμπαρα. Ψήφισα Dave Smith Instruments ασυζητητί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
ΑΝ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΛΗΚΤΡΩΝ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΠΙΛΕΓΑΤΕ

 

Αφού είναι το νέο μοντέλο πλήκτρων και θα μας το χαρίσουν, σιγά μη πούμε όχι. :) :) :)

 

Καποιανού χαρίζαν' έναν γάιδαρο κι αυτός τον κοίταζε στα δόντια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή υπάρχει άνθρωπος/ πληκτράς που θα του χάριζαν οποιοδήποτε MOOG και θα λεγε όχι? ;)

 

νομίζω ότι το πολ δεν είναι τόσο δίκαιο, δλδ δεν μπορείς να συγκρίνεις μάρκες με πανακριβα μοντέλα με casio {ασχέτος αν προσωπικά αγαπώ casio και έχω 5 σπίτι μου...}

ίσως ήταν καλύτερο να παραμετροποιηθεί κάπως...δλδ στην κατηγορία τιμής 1000-2000ευρώ ποιά μάρκα πρωτιμάτε...ή κάτι τέτοιο..νομίζω ότι δύσκολα μπορούν να βγουν ουσιαστηκά συμπεράσματα πάντως...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CLAVIA!

To πλεονέκτημά τους σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα είναι αυτό το χαρακτηριστικό ΚΟΚΚΙΝΟ!!!!!!

 

Και βέβαια το ξύλινο Pitch Stick και το "πέτρινo" modulation είναι αξεπέραστα...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου