Προς το περιεχόμενο

Cubase 5 Export?


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασα καινουργιους drivers και δε παιζει τπτ παλι τα ιδια.

αλλαγη hardware δεν εχει γινει. η μονη αλλαγη ειναι απο cubase 3 οπου δουλευε μια χαρα σε cubase 5 στο οποιο εμφανιστηκε και το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογια ειναι PC με μια EMU 1212m.Απο της εξοδους της παμε στα input ενος souncraft compact και απο κει στα ηχεια μεσω του monitor out.

Δεν παιζει θεμα με την συνδεσμολογια και το hardware γιατι τα χρησιμοποιω πολυ καιρο και ειναι τσεκαρισμενα.

Καποιο θεμα παιζει με to Cubase 5 μετα την αλλαγη του απο το 3 σε περιβαλλον windows xp.

Εκανα και τεστ. Εβαλα εναν αλλο σκληρο δισκο και εκανα εγκατασταση windows 7 με το ιδιο setup που εχω στα xp και ολα δουλευαν αψογα.

 

Μηπως το Cubase 5 θελει καμια ειδικη ρυθμιση για τα xp?

Καποιος γνωστος μου αναφερε για μια λειτουργισ που λεγεται calibration.

Υπαρχει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως έχεις εγκαταστήσει μαζί με τους drivers της κάρτας σου και τους Asio4all drivers?

Εάν η κάρτα σου υποστηρίζει Asio2 drivers τότε απεγκατέστησε τους Asio4all γιατί πιθανόν να ευθύνονται για την παραμόρφωση στον ήχο που περιγράφεις.

 

Υπάρχει διαφορά στο export audio στο Cubase 3 με το Cubase 5 στο 5 πρέπει να επιλέξεις ποιά έξοδο θέλεις να χρησιμοποιήσεις για να κάνεις export.

 

cubase3export.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

 

cubaseexport.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω asio4all drivers.εχω τους τελευταιους drivers της EMU

Και στο export επιλεγω οπως εχεις στη φωτο την stereo out

 

Στο Audio setup στο Cubase έχεις ορίσει την έξοδο 1-2 σαν Master? Κάνε και το εξής κόλπο στο Vst connection -Outputs κάνε remove όλα τα bus και ξανά πάτα Add bus για να βάλεις stereo την 1-2 ,3-4, 5-6 κλπ. Η 1-2 θα είναι master.

Εγώ δουλεύω με Win XP SP3 χωρίς προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τσεκάρει μήπως είναι ενεργοποιημένο το control room monitoring? (Devices->VST Connections->Studio->Disable Control Room). Αν ναι, πρέπει να το απενεργοποιήσεις, ή να το αναθέσεις σε άλλη έξοδο απ'ότι το main bus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου