Προς το περιεχόμενο

Tι πιατίνια να επιλέξω ?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε Beero...

Οποτε τι προτεινεις βαση της εμπειριας σου...?"ψωνιστε αφοβα απο το Thomann παιδια...εδω εγω την πατησα στο καταστημα?"

 

Εφοσον εισαι αρχαριος ειναι ''μια η άλλη'' και ισως ειναι καλυτερο να ρισκαρεις αν ειναι να γλιτωσεις 100 ευρω μιας και υπαρχουν οι πληροφοριες στο internet, πχ ''παιδια παιζω αυτο το ειδος μουσικης, τί προτείνετε?''

 

Τον thomann δεν τον ανεφερα, θα μου πεις ''δεν ανεφερες και τις αγγελιες'' αλλα και ο thomann (και ο καθε thomann) δεν ειναι 100 ευρω φθηνότερος -αυτη τη στιγμη- ούτε απο το νακα ούτε από τις αγγελιες στο net

 

για να μη μπερδευομαστε...αν ειναι να παρουμε πιατινι και οχι κατσαρολα αξιζει το ρισκο για μεταχειρισμενο. αν εχουμε και εναν διπλα μας που να ξερει από πιάτα ακομα καλυτερα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια θα  υπογραμμισω  το  No 6 του Βαγγελη ηταν η μοναδικη φορα που εσχισα πιατινι σε ενα live σε παραλιακο μαγαζι στη Σαλαμινα (και γ--ω τις υγρασιες ) αλλα το εσωσα οπως προανεφερα.

Εσυ Μαυρε σκορπιε υπομονη κανε δεν υπαρχει κανονας αυτο θα το μαθεις μονος σου (αλλα οπως σωστα ρωτησες σε καποια κορυφωση η μετα απο brake συνηθως τα κτυπαμε τα crash ,αν και εμενα μου αρεσει να κανω το brake  πριν μια γεφυρα και να μην σκαω σε crash αλλα να συνεχιζω το pattern και οταν ειναι να μπη chorus ''τοτε τα χωνουμε '' .Ισως ειναι λιγο περιεργη η περιγραφη μου μιας και εισαι αρχαριος μην βιαζεσαι θα τα μαθεις αν γουσταρεις το οργανο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να σημειωσω (μαυρε σκορπιε ) οτι η ικανοτητα να χτυπας τα πιατα εκει που πρεπει λεγεται ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΤΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ .Να ξερεις αυτο ολοι οι αλλοι μουσικοι θελουν τον ντραμερ να παιζει αυτο που πρεπει στο ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΩΜΑΤΙΖΕΙ  OTAN ΠΡΕΠΕΙ

Ακου Emmerson Lake &Palmer και παρατηρησε ποσο ωραια χρωματιζει ο PALMER ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕ ΚΛΑΣΙΚΗ ΔΟΜΗ (ΕΝΝΟΩ κλασικης μουσικης),Ακου VINNIE COLAUIOUTA ME CHAKA KHAN live ,Jeff Porcaro -TOTO live at Paris 1991 στο AFRICA  κλπ.Ακου ,δες ,κλεψε και θυμησου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Black scorpio δεν υπαρχουν κανόνες..Δεν υπαρχουν κανονες για ενορχηστρωση.

Το που θα crashareis ομως μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να χαλιναγωγησεις το πληθος.. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Δηλαδη τι εννοω.Συνηθως όταν παιζω 4/4 σε 8a(8/8)  πολλες φορες crasha-ρω στο "a" του 1.(στο τελευταιο 16ο του beat 1), κρατωντας παραλληλα το backbeat(ταμπουρο στο 2 και 4).

Αυτο πολλες φορες έχει γελιο, γιατι όποιος σε παρακολουθει και δεν ξερει απο μουσικη, χάνει την γη απο τα ποδια του..Υπαρχει η κλασικη αντιδραση απορίας, αλλα όταν ακολουθεί αμεσως το χτυπημα στο snare στο 2 τους βλεπεις ανακουφίζονται.. ;D ;D ;D ;D

Το επόμενο λογικο βημα βαρωντας crash ειναι να σταματας να δειχνεις που ειναι το 1..Και να ενορχηστρωνεις το crash σε αλλα σημεια...Π.χ. στο "α" του 4??Οι δυνατότητες ειναι αμετρητες... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια απλη ερωτηση... τι σημαινει pitch και ping αντιστοιχα για τα πιατινια? (συγχωρεστε τον νεο! :) )

 

Pitch είναι η χροιά,τόνος, (νότα αν θες). Ping δεν ξέρω πως ακριβώς ορίζεται αλλά είναι ενα χαρακτηριστικό που έχουν σε μεγάλο βαθμό τα ''καμπυλωτά'' πιάτα, συνήθως για ride και θα το λεγες ''καθαρό'' stick definition κάπως πιο μεταλλικού τόνου. Δε ξέρω αν έγινα σαφής... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω ειμαι κιθαριστας, αρα, ΟΧΙ ειδικος στα πιατινια, αν και ειχα την καλη τυχη να παιξω με μερικους απο τους καλυτερους drummers της χωρας και θα διαφωνησω με ολους σας σε ΕΝΑ μονο σημειο......Πιστεψτε με μιλαω εκ πειρας......ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ METAL!!!!!!!!!!!!!!!!!ΛΕΓΟΝΤΑΙ PAISTE RUDE!!!!!!!!!!!!

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ρε παιδια μια ερωτηση,για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα,που μπορω να βρω PAISTE RUDE?(προφανως οχι μεταχειρισμενα).Επειδη απ'οσο ξερω εχει αποσυρθει η σειρα...εψαξα λιγο και το μονο που βρηκα ειναι 2-3 πιατινια στον ΣΤΟΛΛΑ,εστω και αυτα ομως,που μπορει να στα φερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου