Προς το περιεχόμενο

Tι πιατίνια να επιλέξω ?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να αναπτυξω ένα πολύ σοβαρο θεμα σχετικα με την επιλογη και αγορα  πιατινιων. Ισως σας βοηθησει στο μελλον …σε λιγοτερα σπασιματα …αλλα  και να σας αποτρεψει  απο αυτή τη μονιμη αγοραπωλησία  πιατινιων που βλεπουμε να γίνεται στις αγγελιες του Νοιζ κάθε μερα..

Καταρχην πριν αγορασουμε πιατινια , πρεπει να σκεφτουμε ... μερικους παραγοντες.

 

1. Τι  μουσικη παιζω  &  ποσο δυνατα παιζει η μπαντα μου.

2. Ποσα χρονια παιζω {με φυσικα τυμπανα και πιατινια} ..

3. Με τι μπακετες παιζω.

4. Σε  τι συναυλιακους χωρους κινειται η μπαντα μου .

5. Αν οι χωροι που θα παιξω εχουν μικροφωνα για τα drums, και μονιτορς.

6. Για τι χρηση θελω τα πιατινια.

Να σας αναλυσω γιατι πρεπει ολοι αυτοι οι λογοι , να ληφθουν σοβαρα υποψη πριν προβείτε σε οποιαδηποτε  αγορα πιατινιων.

1.ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΖΩ και ΠΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΠΑΙΖΕΙ Η ΜΠΑΝΤΑ ΜΟΥ.

Αποτελει ένα καθοριστικο παραγοντα ως προς τι πιατινια να αγορασετε.  Καποια πιατινια είναι σχεδιασμενα για  Jazz η  jazz rock παιξιματα. Είναι ultra thin και δεν είναι σχεδιασμενα για heavy metal μουσικες . Ο κανονας {τουλαχιστον στο δικο μου αυτι}.. εχει ως εξης..

Οσο πιο Thin το πιατινι…τοσο πιο ομορφος ο ηχος.  Επειδη σας αρεσε ο ηχος στο καταστημα …δεν εννοείτε ότι κανει για το στυλ μουσικης που παιζετε, ουτε για την μπαντα σας που της αρεσει να παιζει τσιτα τα γκαζια.

Eπισης…όταν ένα πιατινι γραφει πανω JAZZ  RIDE…μαλλoν είναι σχεδιασμενο για …Jazz μουσικη??.. Αν η  μπαντα σας  παιζει Thrash…προκειται να εμπλακείτε σε  μια ακυρη αγορα.  Αν δεν ξερετε για τι μουσικη είναι σχεδιασμενο το  πιατο  που κρατατε στα χερια σας μεσα στο καταστημα…καλο είναι να μιλησετε με τον πωλητη,  η να εχετε κανει από πριν,  το research σας  στο ιντερνετ.

Το ότι καποια στιγμη θα σπασετε ένα φτηνιαρικο πιατινι…είναι αναποφευκτο γεγονος και παραγοντας μαθησης.. Το να σπασετε ένα πιατινι που κανει 300 ευρω..επειδη δεν ψωνιζετε με σκεψη και συνεση ..το θεωρω απλα χαζομαρα . Κάθε φορα επισης που ένα πιατο καταληγει στις αγγελιες …καποιος… χανει  χρηματα.

2.ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΖΩ {με φυσικα πιατινια}

Η πειρα {με φυσικα  πιατινια } είναι άλλος ένας πολύ σοβαρος παραγοντας στο τι πιατινια θα επιλεξετε.

Όπως σαν νεος οδηγος θα ξεκινησετε με ένα μεταχειρισμενο {και φτηνο} αμαξι..μεχρι να μαθετε να οδηγειτε…ετσι και σαν νέος ντραμμερ καλο είναι…να ξεκινησετε με φτηνα πιατινια μεχρι να μαθετε  την δυναμη  που πρεπει να τους ασκείτε. {Αυτος ο κανονας ,αν το επιθετο σας τελειωνει σε  -… γιαννης   ή  … –χος  ..αγνοηστε τον και ..σπαστε αφοβα.}

3.ΜΕ ΤΙ ΜΠΑΚΕΤΕΣ ΠΑΙΖΩ.

Οι μπακετες που παίζετε  είναι άλλος ένας πολύ σημαντικός  παραγοντας  επιλογης πιατινιων.

Αν  ειστε αρχαριος - εχετε φωτογραφια του Νικολακη του McBrain και του Jordison πανω από το κρεβατι σας και παιζετε με 2β ..σκεπαρνια , η αποψη μου είναι…. μακρια από τις  σειρες   Α , Κ,  ΗΗ , ΑΑ , ΤΗΙΝ,  ULTRA THIN  ολων των εταιρειων.. Αλλιως θα θρηνείτε απώλειες από την πρωτη προβα.

4. ΣΕ ΤΙ ΧΩΡΟΥΣ ΠΑΙΖΕΙ Η ΜΠΑΝΤΑ ΜΟΥ.

Επισης ένας πολύ σημαντικος παραγοντας αγορων..Θεωρω ότι -  αλλες αναγκες εχει από πιατινια , καποιος που παιζει και κινειται σε  unplugged  ή μικρους  χωρους..και άλλες -  καποιος που παιζει σε  ανοιχτους χωρους και σταδια.

Το να αγορασετε ένα 17αρι crash και ένα 20αρι China για την νεα συνεργασια που εκανε το γκρουπ σας με το… Τσαι στη Σαχαρα…είναι μια σιγουρη επιλογη ότι καθε φορα που θα τα χτυπατε, δεν θα ακούγετε μουσικη αλλα ..αποηχοι πιατινιων.  

Από την άλλη …αν παιζετε στο Ολυμπιακο σταδιο ..και οι επιλογες σας είναι 12-15 η ακομα και 16 ιντσες στα crash ... είναι πολυ πιθανον  α} να μην ακουγονται…και β} να τα σπασετε ,  προσπαθωντας να τα κανετε να ακουστουν..

5.ΑΝ ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ & ΜΟΝΙΤΟΡΣ.

Πολλες φορες μου εχει τυχει να παιξω σε μαγαζια και μουσικες σκηνες με απιστευτη ενταση οσον αφορα τα  ηχητικα του μαγαζιου , αλλα ανυπαρκτο συστημα Monitoring και μικροφωνα για τα τυμπανα. Αυτό εχει σαν αποτελεσμα επειδη δεν ακους…να παιζεις πιο δυνατα ..και σαν φυσικο επακολουθο…στη τελος της βραδιας…αντι για νυχτοκαματο {λεμε κανα αστειακι να περασει η ωρα}..να φυγεις  με 300 ευρω σε ζημιες.

Η αποψη μου είναι ακομα κι αν παιζετε με μια πολύ σοφτ ορχηστρα…καλο είναι να εχετε και 2-3 φτηνοπιατα μεσα στην τσαντα σας. ..που θα πρεπει να βγαινουν κάθε φορα που βλεπετε ότι ο χωρος στερείται  μικροφωνων και μονιτορς  για τον ντραμμερ.

Στη γλωσσα των ντραμμερ…αυτό λεγετε «Τα πιατα.. για τις αρπαχτες!»

7. ΓΙΑ ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΜΟΥ.

Κατι ακομα που πρεπει να λαβετε υποψη πριν αγορασετε πιατινια. Για ποια χρηση τα θελετε. Προοριζονται για προβες?  Προοριζονται για  Live?  Για  Studio?  Είναι πολύ σημαντικο να σκεφτητε ολους αυτους τους παραγοντες σε συνδιασμο με το τι στυλ μουσικης παιζουμε.

Για προβες προσωπικα δεν θα ρισκαρα να δωσω χρηματα για πιατα…ειδικα σε ένα χωρο που δεν ξερω τον ηχο του . Για studio είναι μια μεγαλη κουβεντα στο τι πιατινια να επιλεξετε. Παλι εχει να κανει με τον στυλ μουσικης που παιζει το γκρουπ μας..αλλα σιγουρα στο studio θα χρειαστουμε καλυτερης ποιοτητας  ηχοχρωματα .

Επισης…Θα ξαναπω κατι που εχω πει πολλες φορες.

ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.  Οσο και αν θεωρειτε μια αγγελια ή μια τιμη  ενός πιατου σαν ευκαιρια…αν δεν το ακουσετε - εχετε εξαιρετικα μεγαλες πιθανοτητες να αγορασετε ένα πιατο που δεν σας κανει.

Επισης αν ένα πιατο ανηκει  στην υπογεγραμμένη  σειρα του Weckl ή του Jordison..δεν υπαρχει κανενας κανονας που εξασφαλιζει ότι θα  ακουγετε - σαν τα πιατα που ακουσατε στις ηχογραφησεις τους.

Ελπιζω να εριξα λιγο φως σε αυτό το θεμα που πραγματικα  θελει σκεψη ..και που κάθε βδομαδα βλεπουμε να προβληματιζει πολλους νεους συναδερφους.

Β. Μουλακάκης.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστα τα λες Βαγγελη!Ειναι μεγαλο θεμα οι αγορες πιατινιων και σιγουρα χρειαζεται πειρα και γνωση.Δεν θα ξεχασω πιτσιρικας-μεταλλας που τρεχαμε και κοπαναγαμε καθε ωρα και στιγμη ειχα ενα 14αρι Paper Thin Crash Zildjian A Custom..σαν φυλλο χαρτι ητανε!Πολλες φορες φοβηθηκα οτι θα το σπασω..ευτυχως σ' ενα recording το ακουσε ο ηχοληπτης-Ντραμερ του αρεσε και προσφερθηκε να το αγορασει!Σωθηκα και γω και το πιατινι..αχαχαχα!Διαφορετικα αυτη την στιγμη θα ταν ενα πολυ ακριβο ρολοι στον τοιχο του δωματιου.

Μεγαλη προσοχη παιδια στις αγορες και...καλη τυχη.!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑΝ ΡΕ ΒΑΓΓΕΛΗ ..ΑΣΤΕΙΡΕΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!!

Σωστο το θεμα οι νεοι ας προσεξουν  γιατι ειναι η πραγματικοτητα αυτη ακριβως που περιγραφει και αναπτυσει ο Βαγγελης .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κρατειστε σημειωσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κατι που ξεχασα πολυ σημαντικο και που ειχε αναφερει ο φιλος Περικλης σε ενα αλλο θεμα.

Καθε πιατινι χρειαζετε να του δωσουμε το χρονο του μεχρι να το μαθουμε ..

Πως λειτουργει, πως ανοιγει , πως αναπνεει, τι sustain εχει και πως σβηνει.

Οπως πολυ σωστα το εθιξε ο Περικλης ..αυτο δεν θα συμβει απο την μια μερα στην αλλη..

Κατι που στην αρχη μπορει να μην σας κατσει καλα...μετα απο ενα διαστημα να γινει αναποσπαστο μελος των ηχοχρωματων σας.

Μην βιαζεστε να πουλησετε κατι. Προσωπικα τα πιατινια μου εχουν παραμεινει τα ιδια τα τελευταια 15 χρονια.. Για μενα ειναι ανεκτιμητα οχι γιατι ειναι πανακριβα..Αλλα γιατι τα "ξερω" Επισης γιατι η φιλοσοφια μου ειναι .."ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ...ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ" ;D ;D

Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι ενα καλο πιατινι ...ειναι παντα ενα καλο πιατινι.

Επειδη δεν "σοναρει" καλα με το ειδος της μουσικης που παιζετε τωρα...αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ακουγεται καλα και στο μελλον με ενα αλλο σχημα η ενα αλλο στυλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κατι που ξεχασα πολυ σημαντικο και που ειχε αναφερει ο φιλος Περικλης σε ενα αλλο θεμα.

Καθε πιατινι χρειαζετε να του δωσουμε το χρονο του μεχρι να το μαθουμε ..

Πως λειτουργει, πως ανοιγει , πως αναπνεει, τι sustain εχει και πως σβηνει.

Οπως πολυ σωστα το εθιξε ο Περικλης ..αυτο δεν θα συμβει απο την μια μερα στην αλλη..

Κατι που στην αρχη μπορει να μην σας κατσει καλα...μετα απο ενα διαστημα να γινει αναποσπαστο μελος των ηχοχρωματων σας.

Μην βιαζεστε να πουλησετε κατι. Προσωπικα τα πιατινια μου εχουν παραμεινει τα ιδια τα τελευταια 15 χρονια.. Για μενα ειναι ανεκτιμητα οχι γιατι ειναι πανακριβα..Αλλα γιατι τα "ξερω" Επισης γιατι η φιλοσοφια μου ειναι .."ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ...ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ" ;D ;D

Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι ενα καλο πιατινι ...ειναι παντα ενα καλο πιατινι.

Επειδη δεν "σοναρει" καλα με το ειδος της μουσικης που παιζετε τωρα...αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ακουγεται καλα και στο μελλον με ενα αλλο σχημα η ενα αλλο στυλ.

 

 

Χρονια πολλά Βαγγέλη, Σε ευχαριστούμε για τα πόστ σου. [Νομίζω καλό θα ήταν να μεταφερθούν-συμπληρωθούν στα άρθρα, να τα βρίσκει κανείς πιο εύκολα]. Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, θα πρέπει ειδικά οι ''νεοι'' να τα λάβουν σοβαρά υπ όψην γιατί στην αρχή όλοι κάνουμε λάθη.

 

Γενικά η ιστορία με τα πιάτα προβληματίζει πολύ κόσμο διότι υπάρχει τόση πολλή πληροφορία στο internet και τόσα λίγα για δοκιμή στα μαγαζιά που καθιστά την επιλογή δύσκολη απόφαση. Πάντως, το ενα καλό πιάτο είναι πάντα ενα καλό πιάτο, είναι μια αλήθεια που ξεμπερδεύει κάπως τα πράματα. Δηλαδή αν ψωνίσεις κάτι καλό και έστω και στο περίπου κοντά στα γούστα σου, νομίζω οτι αν είσαι και λίγο τυχερός και του δώσεις χρόνο να στρώσει και να το μάθεις, είσαι καλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λες Βαγγελη!Ειναι μεγαλο θεμα οι αγορες πιατινιων και σιγουρα χρειαζεται πειρα και γνωση.Δεν θα ξεχασω πιτσιρικας-μεταλλας που τρεχαμε και κοπαναγαμε καθε ωρα και στιγμη ειχα ενα 14αρι Paper Thin Crash Zildjian A Custom..σαν φυλλο χαρτι ητανε!Πολλες φορες φοβηθηκα οτι θα το σπασω..ευτυχως σ' ενα recording το ακουσε ο ηχοληπτης-Ντραμερ του αρεσε και προσφερθηκε να το αγορασει!Σωθηκα και γω και το πιατινι..αχαχαχα!Διαφορετικα αυτη την στιγμη θα ταν ενα πολυ ακριβο ρολοι στον τοιχο του δωματιου.

 

 

Δες τι λεει ο derrek roddy Που χρησιμοποιεί thin πιατινια..

Why do you play thin cymbals?

I find that the thinner cymbals actually last longer. Seems like they �give� just a bit. Thicker cymbals just don't sound as good to me. They seem to drown out my drums as well. The thinner cymbals blend better with my drums and my playing because I use A LOT of cymbals.

Νομίζω ότι το θέμα πιατα αφηνει πολυ χωρο για διαφωνία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τι λεει ο derrek roddy Που χρησιμοποιεί thin πιατινια..

Why do you play thin cymbals?

I find that the thinner cymbals actually last longer. Seems like they �give� just a bit. Thicker cymbals just don't sound as good to me. They seem to drown out my drums as well. The thinner cymbals blend better with my drums and my playing because I use A LOT of cymbals.

Νομίζω ότι το θέμα πιατα αφηνει πολυ χωρο για διαφωνία...

 

Kανω παραθεση στον εαυτο μου η ψωναρα...αλλα αυτα ειχα γραψει στην τριτη παραγραφο του αρχικου Thread.

"Αν  ειστε αρχαριος - εχετε φωτογραφια του Νικολακη του McBrain και του Jordison πανω από το κρεβατι σας και παιζετε με 2β ..σκεπαρνια , η αποψη μου είναι…. μακρια από τις  σειρες  Α , Κ,  ΗΗ , ΑΑ , ΤΗΙΝ,  ULTRA THIN  ολων των εταιρειων.. Αλλιως θα θρηνείτε απώλειες από την πρωτη προβα."

.. ειναι...ψαρακλας ο Derek?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανω παραθεση στον εαυτο μου η ψωναρα...αλλα αυτα ειχα γραψει στην τριτη παραγραφο του αρχικου Thread.

"Αν  ειστε αρχαριος - εχετε φωτογραφια του Νικολακη του McBrain και του Jordison πανω από το κρεβατι σας και παιζετε με 2β ..σκεπαρνια , η αποψη μου είναι…. μακρια από τις  σειρες   Α , Κ,  ΗΗ , ΑΑ , ΤΗΙΝ,  ULTRA THIN  ολων των εταιρειων.. Αλλιως θα θρηνείτε απώλειες από την πρωτη προβα."

.. ειναι...ψαρακλας ο Derek?

 

 

Μπα καθόλου ψάρακας..

http://milo.com/vater-derek-roddy-drumsticks

Μεταξυ 5α και 5β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το θέμα πιατα αφηνει πολυ χωρο για διαφωνία...

 

Eδω θα συμφωνησουμε..

;D ;D

{Αυτος ο κανονας ,αν το επιθετο σας τελειωνει σε  -… γιαννης   ή  … –χος  ..αγνοηστε τον και ..σπαστε αφοβα.}

To ιδιο ισχυει αν ειστε στη λιστα των endorsement drummers της Ziildjian -Sabian -Paiste-Meinl-Istanbul .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου