Προς το περιεχόμενο

Η fingerstyle (ή fingerpicking) ακουστική στην Ελλάδα


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ενδιαφερομαι για ενισχυτη ακουστικης μηπως ξερεις κανενα που να αξιζει?

 

  SR JAM 150 plus. τον εχω 3 χρονια και ΤΑ ΣΠΑΕΙ!  Ανεπαναληπτη ποιοτητα ηχου, πολυεργαλειο και απολυτη αξιοπιστια.  Τσεκαρε τον:

 

http://www.performing-musician.com/pm/dec08/articles/srtjam150.htm

 

  Το θεμα ειναι οτι... τσιμπαει (γυρω στα 700Ε) και εχει και πολλες δυνατοτητες που πιθανον να μη χρειαζεσαι. Δηλαδη εχει ενσωματομενο μικτη για μεχρι 6 οργανα. Αυτα κοστιζουν προφανως. Αν σ΄ενδιαφερει πες να σου πω που να πας να τον τεσταρεις....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  SR JAM 150 plus. τον εχω 3 χρονια και ΤΑ ΣΠΑΕΙ!  Ανεπαναληπτη ποιοτητα ηχου, πολυεργαλειο και απολυτη αξιοπιστια.  Τσεκαρε τον:

 

http://www.performing-musician.com/pm/dec08/articles/srtjam150.htm

 

  Το θεμα ειναι οτι... τσιμπαει (γυρω στα 700Ε) και εχει και πολλες δυνατοτητες που πιθανον να μη χρειαζεσαι. Δηλαδη εχει ενσωματομενο μικτη για μεχρι 6 οργανα. Αυτα κοστιζουν προφανως. Αν σ΄ενδιαφερει πες να σου πω που να πας να τον τεσταρεις....

 

Ναι αν μπορεις πες μου... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ανδρομιδάς, Νικηταρα 3 (καθετος στη Εμμ.Μπενακη κατω απ'την ακαδημιας),κεντρο Αθηνας. Ειναι ενα μικρο στενακι.  τηλ.210 3814672

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που πίστευα ότι δεν υπάρχει fingerstyle σκηνή στην Ελλάδα διαψεύστηκα! Είμαι μεγάλος fan του είδους και τον τελευταίο καιρό λιώνω πάνω από κομμάτια του McKee, D'Andrea & Dufour. Είμαι αριστερόχειρ, μισώ τις dreadnaught ακουστικές :P και προσπαθώ να μαζέψω λίγα ψιλά να πάρω μια 000-size Taylor (714CE  :-*) ή Larrivee με κέδρο/τριανταφυλλιά να κάνει παρέα στην Martin OM μου γιατί δεν την παλεύω να αλλάζω κούρδισμα κάθε 3 και λίγο :)

 

Για όποιον θέλει να ασχοληθεί, μπορεί πέρα από τους ήδη αναφερμένους να ακούσει και τους (αξιοσημείωτους καλλιτέχνες που δεν έχουν αναφερθεί στο thread και μου έκανε τρομερή εντύπωση) Don Ross, πρωτεργάτη της σύγχρονης fingerstyle, Phil Keaggy και φυσικά τον πατέρα όλων, Michael Hedges!

 

Λοιπόν εμείς οι δύο μάλλον θα τα βρούμε εύκολα. Κι εγώ μισώ τις Dreadnaught.  ;D

Μάλιστα ο φίλος μου ο Γιάννης (στο 2ο βίντεο), έχει μερικές φοβερές martin d28 του μεσοπολέμου και όταν τις έπαιξα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αντίθετα πριν από μερικές μέρες απέκτησα (ευχαριστώ Ηλία) μία κινέζικη Johnson carolina 000 ρέπλικα της martin 000 και δεν λέω να την αφήσω από τα χέρια μου. Μου αρέσουν βέβαια και οι μίνι τζάμπο ;)

Όσο για τους ξένους κιθαρίστες δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός του τόπικ, αλλά πιο πολύ να βρεθούμε οι Έλληνες που ασχολούμαστε με το είδος. Αν πρόσεξες σε αυτούς που αναφέρθηκα λέω "κλπ", εννοώντας αυτούς που έγραψες αλλά και πολλούς άλλους.

Όσο για τον Hedges ήταν ένας από τους κορυφαίους ακουστικούς κιθαρίστες αλλά και καλλιτέχνης (άτυχος γιατί έφυγε πολύ νέος) και βεβαίως άγνωστος για τους περισσότερους κιθαρίστες στη χώρα μας δυστυχώς.

Σε ευχαριστώ επίσης για τα καλά σου λόγια στο κομμάτι μου.

Εγώ ασχολούμαι πάνω από 15 χρόνια με το στυλ με πολλές δυσκολίες στην αρχή, αλλά ο  έρωτας είναι μόνιμος πια :D

Ορίστε και ένα κομμάτι του κορυφαίου Michael

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εμείς οι δύο μάλλον θα τα βρούμε εύκολα. Κι εγώ μισώ τις Dreadnaught.  ;D

Μάλιστα ο φίλος μου ο Γιάννης (στο 2ο βίντεο), έχει μερικές φοβερές martin d28 του μεσοπολέμου και όταν τις έπαιξα ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αντίθετα πριν από μερικές μέρες απέκτησα (ευχαριστώ Ηλία) μία κινέζικη Johnson carolina 000 ρέπλικα της martin 000 και δεν λέω να την αφήσω από τα χέρια μου. Μου αρέσουν βέβαια και οι μίνι τζάμπο ;)

Όσο για τους ξένους κιθαρίστες δεν ήταν αυτός ο αρχικός σκοπός του τόπικ, αλλά πιο πολύ να βρεθούμε οι Έλληνες που ασχολούμαστε με το είδος. Αν πρόσεξες σε αυτούς που αναφέρθηκα λέω "κλπ", εννοώντας αυτούς που έγραψες αλλά και πολλούς άλλους.

 

Ο σκοπός μου ήταν να παρακινήσω κι άλλα παιδιά που αμφιταλατεύονται σε είδος να ερωτευτούν, να αποκτήσουν ακούσματα fingerstyle και να δημιουργήσουμε μια νέα σκηνή :) Εγώ τα ακούσματα τα ξεκίνησα πριν από 3-4 χρόνια αλλά πρόσφατα μόνο παράτησα τη flamenco κιθάρα και αφιερώθηκα στην fingerstyle...

 

Αφού πιάσαμε τον Michael, Michael, Michael λοιπόν ορίστε και το περισσότερο γνωστό του:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πρόσφατα μόνο παράτησα τη flamenco κιθάρα :o και αφιερώθηκα στην fingerstyle...

 

    Εδω μας τα χαλασες δικε μου.... 8)  πως κι ετσι αληθεια ?  Ωραια η ακουστικη - βεβαια μολονοτι κλασικος στην ακουστικη παιζω 95% πενα χωρις δαχτυλα - αλλα η φλαμενκο κιθαρα.... :-*  ΑΛΛΟ πραμα ρε παιδι μου! Εγω παλι ειμαι στο αντιθετο: σκεφτομαι ποτε θα μπορεσω να τα παρατησω ολα να ασχοληθω σοβαρα με το φλαμενκο....  ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εδω μας τα χαλασες δικε μου.... 8)   πως κι ετσι αληθεια ?  Ωραια η ακουστικη - βεβαια μολονοτι κλασικος στην ακουστικη παιζω 95% πενα χωρις δαχτυλα - αλλα η φλαμενκο κιθαρα.... :-*   ΑΛΛΟ πραμα ρε παιδι μου! Εγω παλι ειμαι στο αντιθετο: σκεφτομαι ποτε θα μπορεσω να τα παρατησω ολα να ασχοληθω σοβαρα με το φλαμενκο....  ;D ;D ;D

 

Έπαιζα 3 χρόνια. Δεν το έκοψα τελείως αλλά με γοήτευσε τόσο η fingerstyle που κόλησα! Αλλάξε τελείως τον τρόπο με τον οποίο βλέπω την κιθάρα σαν όργανο! Αρμονικές, χτυπήματα, tapping και ένα σωρό άλλα κόλπα που κάνει το όργανο να ακούγεται σαν one man band!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τώρα τελευταία κι εγώ ψάχνομαι στο θέμα...

 

Παίζω κι εγώ κάποιες διασκευές εδώ (μερικά μόνο πένα) http://www.youtube.com/user/moorepanos

 

Ο αγαπημένος μου είναι ο Martin Tallstrom (Σουηδός).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία κι εγώ ψάχνομαι στο θέμα...

 

Παίζω κι εγώ κάποιες διασκευές εδώ (μερικά μόνο πένα) http://www.youtube.com/user/moorepanos

 

Ο αγαπημένος μου είναι ο Martin Tallstrom (Σουηδός).

 

 

 

 

 

 

Wellcome to the club!

Βλέπω τα βιντεάκια σου (μάλλον τα ακούω) αυτή τη στιγμή, παρα πολύ καλό παίξιμο, κι ενδιαφέρουσες εκτελέσεις γνωστών κομματιών με ακουστική (σου έκανα subscribe και ad)

O martin Tallstrom  είναι από τους κορυφαίους ακουστικούς κιθαρίστες!!!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου