Προς το περιεχόμενο

Η fingerstyle (ή fingerpicking) ακουστική στην Ελλάδα


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι μου θύμισες τώρα, τα νιάτα μου, παραλία στο χωριό το καλοκαίρι, κιθάρες, η γειτονοπούλα που την περίμενα να πηδήξει από το παράθυρο  ;)κι εγώ να παίζω αυτά τα τραγούδια. Πολύ ωραίες εποχές. Πραγματικά ο Γερμανός και ο Μπίκος ήταν πολύ μεγάλες επιρροές στο ακουστικό στυλ. Ειδικά τον Μπίκο δεν τον βλέπω πια. Πάντως  είναι  πολύ καλός ακουστικός κιθαρίστας!

'Eχω την τυχη να γνωριζω τον Θαναση Μπικο εδω και μια 15ετια και ακομα μεγαλυτερη τυχη και τιμη να μαθητευσω διπλα του και να παιξω μαζι του.Νομιζω οτι σ αυτην την ρημαδοχωρα οπως ανεφερε και ο παντα αγαπημενος Ηλιας Ζα'ι'κος ,δυστυχως πρωτοποροι ανθρωποι σαν τον Θαναση θες λογω του μουσικου κατεστημενου ,θες λογω της ευαισθησιας και της ευσυνειδησιας που τους διακατεχει εμειναν μακρια απο τα φωτα της δημοσιοτητας.Ο Θανασης Μπικος κυριολεκτικα σφραγγισε με τα παιξιματα του ,τις ενορχηστρωσεις και τις παραγωγες του σε γνωστους καλλιτεχνες( Β.Γερμανο,Ν.Ασιμο,Β.Παπακωνσταντινου,Θ.Γκα'ι'φυλλια,Β.Καζουλη,Αρλεττα κ.α) ενα μεγαλο μερος της δεκαετιας του '70 και του '80. Αναμφισβητατα ειναι ενας απο τους πρωτοπορους της ακουστικης κιθαρας στην Ελλαδα ! ! ! !   Ναι ,ισως η πρωτη fingerstyle προσεγγιση στην Ελλαδα ,αν φερει κανεις στο μυαλο του τις κιθαρες του στα "Μπαρακια" του Γερμανου ή στην προσωπικη δισκογραφικη δουλεια του με τιτλο "Μακρινες Αποστασεις"του 1992. Ενας ολοκληρωμενος μουσικος με απιστευτες γνωσεις,δεξιοτεχνια και μερακι ,αγαπη πραγματικη για τον ηχο της ακουστικης κιθαρας.Να σαι καλα Κυρ-Θαναση μου ,να σαι καλα..........

878980988_cover_.thumb.jpg.7c5cb75ead313dcf8b6a417e9fef2071.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Eχω την τυχη να γνωριζω τον Θαναση Μπικο εδω και μια 15ετια και ακομα μεγαλυτερη τυχη και τιμη να μαθητευσω διπλα του και να παιξω μαζι του.Νομιζω οτι σ αυτην την ρημαδοχωρα οπως ανεφερε και ο παντα αγαπημενος Ηλιας Ζα'ι'κος ,δυστυχως πρωτοποροι ανθρωποι σαν τον Θαναση θες λογω του μουσικου κατεστημενου ,θες λογω της ευαισθησιας και της ευσυνειδησιας που τους διακατεχει εμειναν μακρια απο τα φωτα της δημοσιοτητας.Ο Θανασης Μπικος κυριολεκτικα σφραγγισε με τα παιξιματα του ,τις ενορχηστρωσεις και τις παραγωγες του σε γνωστους καλλιτεχνες( Β.Γερμανο,Ν.Ασιμο,Β.Παπακωνσταντινου,Θ.Γκα'ι'φυλλια,Β.Καζουλη,Αρλεττα κ.α) ενα μεγαλο μερος της δεκαετιας του '70 και του '80. Αναμφισβητατα ειναι ενας απο τους πρωτοπορους της ακουστικης κιθαρας στην Ελλαδα ! ! ! !   Ναι ,ισως η πρωτη fingerstyle προσεγγιση στην Ελλαδα ,αν φερει κανεις στο μυαλο του τις κιθαρες του στα "Μπαρακια" του Γερμανου ή στην προσωπικη δισκογραφικη δουλεια του με τιτλο "Μακρινες Αποστασεις"του 1992. Ενας ολοκληρωμενος μουσικος με απιστευτες γνωσεις,δεξιοτεχνια και μερακι ,αγαπη πραγματικη για τον ηχο της ακουστικης κιθαρας.Να σαι καλα Κυρ-Θαναση μου ,να σαι καλα..........

Καλημέρα φίλε Γιάννη, αφού έγινες και συ μέλος του φορουμ είμαστε σε καλό δρόμο ;)

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου για τον Μπίκο, είναι πραγματικά πρωτεργάτης και έμπνευση στο είδος. Τι κάνει τώρα δηλ. παίζει με κάποιους, κάνει μαθήματα κλπ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι να ψάχνω με σιγουριά στα οπισθόφυλλα των αγαπημένων μου δίσκων να βρω το όνομα του Κου Μπίκου στις κιθάρες . 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε Γιάννη, αφού έγινες και συ μέλος του φορουμ είμαστε σε καλό δρόμο ;)

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου για τον Μπίκο, είναι πραγματικά πρωτεργάτης και έμπνευση στο είδος. Τι κάνει τώρα δηλ. παίζει με κάποιους, κάνει μαθήματα κλπ;

 

Ο θανασης Μπικος παντα δημιουργικος και μουσικα ευαισθητος συνεχιζει χωρις φιοριτουρες και φανφαρες να γραφει μουσικη και μαλιστα τα τελευταια χρονια ασχολειται μ εναν πραγματικα αριστουργηματικο τροπο με τις ακουστικες διασκευες σε γνωστες μελωδιες και τραγουδια.Μενει στην Δάφνη.Για οσους ενδιαφερονται παραθετω μια συνεντευξη του στο περιοδικο "Μετρονομος" του φιλου Θαναση Σιλιβου:

http://www.metronomos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=62:---

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αργησα λιγο να απαντησω......Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο για τα καλα σου λογια..... Πολυ χαρηκα που ειδα τετοιο θεμα... Τα ιδια τραβαω και γω "παιξε μας κανα τραγουδακι"  μου λενε... τι να κανουμε ετσι ειναι στην Ελλαδα , δεν αλλαζουν πολλα και δεν δεχονται καινουργια πραγματα.... ομως και γω τωρα αρχιζω και κανω καποια live και ολο και πασαρω κανα τραγουδι σε fingerstyle ( χωρις μεγαλη ανταποκριση αλλα σιγα σιγα)....Θα ηθελα πολυ να μαζευομασταν ολοι οσοι ασχολουμαστε με αυτο το ειδος και να προσπαθουσαμε να το διαδοσουμε , Γιατι ετσι κανουν και αυτοι στο εξωτερικο o andy mckee,emmanuel,rafferty και οι υπολοιποι και ετσι μαθαινουν και ο ενας απο τον αλλο και γινονται καλυτεροι... Απο μενα θα εχετε οποια βοηθεια χρειαστει...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα λιγο να απαντησω......Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο για τα καλα σου λογια..... Πολυ χαρηκα που ειδα τετοιο θεμα... Τα ιδια τραβαω και γω "παιξε μας κανα τραγουδακι"  μου λενε... τι να κανουμε ετσι ειναι στην Ελλαδα , δεν αλλαζουν πολλα και δεν δεχονται καινουργια πραγματα.... ομως και γω τωρα αρχιζω και κανω καποια live και ολο και πασαρω κανα τραγουδι σε fingerstyle ( χωρις μεγαλη ανταποκριση αλλα σιγα σιγα)....Θα ηθελα πολυ να μαζευομασταν ολοι οσοι ασχολουμαστε με αυτο το ειδος και να προσπαθουσαμε να το διαδοσουμε , Γιατι ετσι κανουν και αυτοι στο εξωτερικο o andy mckee,emmanuel,rafferty και οι υπολοιποι και ετσι μαθαινουν και ο ενας απο τον αλλο και γινονται καλυτεροι... Απο μενα θα εχετε οποια βοηθεια χρειαστει...!!

Γεια σου Νικόλα, πολύ χαίρομαι που έγραψες και εσύ όπως και ο Γιάννης. Βασικά σκέφτομαι κάπου κάπου να ανακινώ το θέμα μήπως και βρεθούν και άλλα άτομα. Δεν χρειάζεται να παίζουν όλοι τέλεια... Στην Ιταλία έχουν και κάνει και σύλλογο το fingerpickingnet και έχουν βγάλει και συλλογικό cd με μουσική των μελών. Εδώ ακόμα νέκρα.

με το μέτρημα είμαστε ακόμα λιγότεροι από 10.

Πάντως επειδή είναι το στυλ που λατρεύω (όπως και εσύ) θα ήθελα να πω ότι η συγκίνηση που μου δίνει ο ήχος της ακουστικής μέσα στην ησυχία της νύχτας δεν συγκρίνεται στα αυτιά μου με κανένα άλλο είδος κιθάρας.

Υ.Γ. Η ηλεκτρική μου αναπαύεται στη θήκη της από τα  Χριστούγεννα που έκανα ένα live  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το θέμα εδώ, και επιτέλους ανθρώπους που τους αρέσει η ακουστική κιθάρα, είμαι fun του είδους αν και δεν μπορώ να παίξω έτσι, είμαι από αυτούς τους κιθαρίστες που είπατε και πιο πάνω ( της παρέας), ψάχνω καιρό να βρω κάποιον δάσκαλο να μάθω να παίζω finger style αλλά τίποτα, ξέρετε να μου προτείνετε κάποιον ( από Αθήνα);  ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το θέμα εδώ, και επιτέλους ανθρώπους που τους αρέσει η ακουστική κιθάρα, είμαι fun του είδους αν και δεν μπορώ να παίξω έτσι, είμαι από αυτούς τους κιθαρίστες που είπατε και πιο πάνω ( της παρέας), ψάχνω καιρό να βρω κάποιον δάσκαλο να μάθω να παίζω finger style αλλά τίποτα, ξέρετε να μου προτείνετε κάποιον ( από Αθήνα);  ::) ::) ::)

Και εγώ χαίρομαι, καλώς ήλθες στην παρέα. Όχι δεν ξέρω κάποιον στην Αθήνα, ίσως ξέρει ο Νικόλας (Νikolassp στο Νοιζ). Εγώ είμαι αυτοδίδακτος (δηλ. δεν πήγα ποτέ σε ωδείο ή σε δάσκαλο) . Αλλά μάλλον δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα  :)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χαίρομαι, καλώς ήλθες στην παρέα. Όχι δεν ξέρω κάποιον στην Αθήνα, ίσως ξέρει ο Νικόλας (Νikolassp στο Νοιζ). Εγώ είμαι αυτοδίδακτος (δηλ. δεν πήγα ποτέ σε ωδείο ή σε δάσκαλο) . Αλλά μάλλον δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα   :)

Γιώργος

 

Ναι ξερω ενα δασκαλο απο τον οποιο μπορεις να παρεις πολλα πραγματα .. Βεβαια δεν παιζει fingerstyle αλλα θα μαθεις πολλα... Αν τωρα θες να ασχοληθεις και με αυτο το ειδος θα μπορουσα να σου δειξω και γω καποια πραγματα  οχι πολλα γιατι και γω αυτοδιδακτος ειμαι και ψαχνομαι ακομα.... αν θες μιλα μου στο Facebook  "Nikolas Sp" λεγομαι εκει ή στο email μου [email protected] .......

ΥΓ:Γιωργο οσο αναφορα αυτο που μου ειπες το βραδυ ο ηχος ειναι απλα μαγικος ανυπομονο να πεσει η νυχτα και να εχει ησυχια......... Και κατι αλλο επειδη ενδιαφερομαι για ενισχυτη ακουστικης μηπως ξερεις κανενα που να αξιζει? εχω ακουσει για εναν AER Compact 60 .. ξερεις τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου