Προς το περιεχόμενο

Η fingerstyle (ή fingerpicking) ακουστική στην Ελλάδα


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

    Παιδες πολυ ενδιαφερον το θεμα, αλλα δεν σκοπευω να επεκταθω προς το παρον για να εκφρασω τις αποψεις μου γιατι βαριεμαι να γραφω πολλα τωρα.... 8) :D :D Να θεσω ομως το εξης ερωτημα....

 

    Αν παραπονιεστε - δικαιως - που ο κοσμος  στην Ελλαδα βαριεται τη fingerstyle για πολυ και ζηταει τραγουδακια, φανταζεστε να παιζατε ΚΛΑΣΙΚΗ κιθαρα πως θα αισθανοσασταν ? Πακετο....  :P :P ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Παιδες πολυ ενδιαφερον το θεμα, αλλα δεν σκοπευω να επεκταθω προς το παρον για να εκφρασω τις αποψεις μου γιατι βαριεμαι να γραφω πολλα τωρα.... 8) :D :D Να θεσω ομως το εξης ερωτημα....

 

    Αν παραπονιεστε - δικαιως - που ο κοσμος  στην Ελλαδα βαριεται τη fingerstyle για πολυ και ζηταει τραγουδακια, φανταζεστε να παιζατε ΚΛΑΣΙΚΗ κιθαρα πως θα αισθανοσασταν ? Πακετο....  :P :P ;D ;D ;D

Σε κατανοούμε πλήρως :D

Πάντως εσείς της κλασσικής είστε πολλαπλάσιοι ημών της ακουστικής :D

Επί τη ευκαιρία θυμήθηκα πριν από πολλά χρόνια στη Γαύδο, ένα μαγικό βράδυ με φοβερή παρέα κάτω από τα αστέρια, όπου ένα φίλος (καλή του ώρα) έπαιζε μπαχ στην κλασσική και τον παρακαλούσα να μην σταματήσει. Δυστυχώς όμως δεν είχε παρτιτούρες δεν μπορούσε να τα θυμάται απ' έξω όλα τα κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ:Γιωργο οσο αναφορα αυτο που μου ειπες το βραδυ ο ηχος ειναι απλα μαγικος ανυπομονο να πεσει η νυχτα και να εχει ησυχια......... Και κατι αλλο επειδη ενδιαφερομαι για ενισχυτη ακουστικης μηπως ξερεις κανενα που να αξιζει? εχω ακουσει για εναν AER Compact 60 .. ξερεις τιποτα?

Νικόλα δεν ξέρω πολλά από ενισχυτές διότι πάντα έπαιζα με μικρόφωνο.

Πάντως ο ΑΕR έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραιο thread..  ;) ωραια παιξιματα σε ενα στυλ που προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ..

 

Πάντως ο ΑΕR έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλός.

 

θα συμφωνησω για την ποιοτητα του aer compact 60, επισης πολυ καλη κατασκευη και ελαφρυς. για να συγκριθει ομως το αποτελεσμα σε λαιβ με τον ηχο που θα δωσει η χρηση μικροφωνου, θα πρεπει η κιθαρα να εχει ενα πολυ καλο dual η triple sensor συστημα (βεβαια αυτο ισχυει για οποιονδηποτε ενισχυτη). επισης κατα τη γνωμη μου, στις ναυλον χορδες ο aer αποδιδει εκπληκτικα..

 

με βαλατε στην πριζα τωρα να βιντεοσκοπησω κι εγω ενα φιλο που παιζει απιστευτα.. θα προσπαθησω αυτη την εβδομαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το θέμα και τα βιντεακια μιας και ψιλοπαιζω και εγω με τα δάχτυλα  ;D

 

Ωραία, αρχίζουμε να μαζευόμαστε, τουλάχιστον να πιάσουμε τον ελάχιστο αριθμό για να μπορούμε να κάνουμε σύλλογο :D

 

ωραιο thread..  ;) ωραια παιξιματα σε ενα στυλ που προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ..

 

 

 

με βαλατε στην πριζα τωρα να βιντεοσκοπησω κι εγω ενα φιλο που παιζει απιστευτα.. θα προσπαθησω αυτη την εβδομαδα...

 

Παρα πολύ ωραία, να το κάνεις το βίντεο για να τον ακούσουμε και να τον δούμε βεβαίως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και εγω ειμαι εντελως κουλος στο δεξι χερι και δεν μπορω να παιξω τετοια πραγματα, μου αρεσει να τα ακουω με τις ωρες....θα ηθελα πραγματικα να αφησω λιγακι την ηλεκτρικη στην ακρη και να παιξω τετοια πραγματα αλλα βλεπω οτι θελει παρα πολυ μελετη και δεν υπαρχει χρονος πλεον για να μαθω καινουργια εντελως πραγματα για εμενα.

Εγω εχω σταμπαρει και αυτον τον τυπο.

 

http://www.youtube.com/user/Iggypres#p/u/5/UltXARGcBrM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που πίστευα ότι δεν υπάρχει fingerstyle σκηνή στην Ελλάδα διαψεύστηκα! Είμαι μεγάλος fan του είδους και τον τελευταίο καιρό λιώνω πάνω από κομμάτια του McKee, D'Andrea & Dufour. Είμαι αριστερόχειρ, μισώ τις dreadnaught ακουστικές :P και προσπαθώ να μαζέψω λίγα ψιλά να πάρω μια 000-size Taylor (714CE  :-*) ή Larrivee με κέδρο/τριανταφυλλιά να κάνει παρέα στην Martin OM μου γιατί δεν την παλεύω να αλλάζω κούρδισμα κάθε 3 και λίγο :)

 

Για όποιον θέλει να ασχοληθεί, μπορεί πέρα από τους ήδη αναφερμένους να ακούσει και τους (αξιοσημείωτους καλλιτέχνες που δεν έχουν αναφερθεί στο thread και μου έκανε τρομερή εντύπωση) Don Ross, πρωτεργάτη της σύγχρονης fingerstyle, Phil Keaggy και φυσικά τον πατέρα όλων, Michael Hedges!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου