Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αλανια. Λοιπον το προβλημα μου εχει ως εξης... Φτιαχνω μια partcaster και το μονο που μου εμεινε να κανω ειναι το βαψιμο του σωματος της κιθαρας. Ρωτησα καποιον ειδικο σε αυτα και μου ειπε πως θα κοστιζε 200 ευρω για να μου το κανει. Οποτε απερριψα αυτη την προοπτικη. Καποιος μου ειπε να την δωσω σε ενα συνεργειο βαφης αυτοκινητων να μου την βαψει. Αυτη η εκδοχη ευσταθει? Και αν ναι κατα ποσο θα γινει καλη και ποσο θα κοστισει? Η εσχατη λυση, εκτος και αν εχετε κατι αλλο να μου προτεινεται, ειναι να την βαψω μονος μου καθως εχω και αεροπιστολο. Αλλα δεν εχω ιδεα πως, παροτι εψαξα σε πολλα site ακομη και εδω μεσα αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Ευχαριστω...  8)

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έλα κάνε ποδαρικό ;D

http://www.customshop.gr/?page_id=310

 

Καποιος μου ειπε να την δωσω σε ενα συνεργειο βαφης αυτοκινητων να μου την βαψει. Αυτη η εκδοχη ευσταθει? Και αν ναι κατα ποσο θα γινει καλη και ποσο θα κοστισει?

Το βάψιμο μίας κιθάρας, αποτελείται από 4 στάδια...1) την προετοιμασία του σώματος, 2) το βάψιμο, 3) το λουστράρισμα, 4) το γυάλισμα. Όλα είναι πολύ βασικά για το τελικό αποτέλεσμα...και το πρώτο δεν ξέρω εάν θα στο κάνουν στο συνεργείο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαφειο αυτοκινητων? ΟΧ! καλυτερα να πας να σου την βαψει ενας ξυλουργος φιλε μου  :) η εκτος αν εχεις καποιο ειδικο πιστολι βαφης και μπορεις να βρεις τα καταλληλα χρωματα και εχεις και καλο χερι να την βαψεις μονος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν εχεις καποιο ειδικο πιστολι βαφης και μπορεις να βρεις τα καταλληλα χρωματα και εχεις και καλο χερι να την βαψεις μονο σου!

και αυτά να έχεις..εάν δεν το έχεις ξανακάνει, δεν φτάνει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο marathon παραπανω τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει το ξυσιμο ωστε να ειναι σχετικα λειο το σωμα της που θες να βαψεις εκτος αν το σωμα ειναι ετοιμο προετοιμαστενο για βαφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο marathon παραπανω τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει το ξυσιμο ωστε να ειναι σχετικα λειο το σωμα της που θες να βαψεις εκτος αν το σωμα ειναι ετοιμο προετοιμαστενο για βαφη

καμμία partcaster συνήθως δεν είναι...από που πήρες το σώμα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα κάνε ποδαρικό ;D

http://www.customshop.gr/?page_id=310

 

;) ;D

 

Αν απο την αλλη δεν εχεις συγκεκριμενο χρωματικο στοχο και σου αρεσουν τα νερα του ξυλου μπορεις να δοκιμασεις με καποιον επιπλοποιο! Μπορεις να χρησιμοποιησεις και σκουρα ή διαφανή λουστρα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα καποιον ειδικο σε αυτα και μου ειπε πως θα κοστιζε 200 ευρω για να μου το κανει. Οποτε απερριψα αυτη την προοπτικη.

Κάντου λίγα παζάρια πάντως...έτσι κι αλλιώς τα υλικά θα σου πάνε γύρω στα 70-80 ευρώ (μιλάω για σπρέυ πάντα)...και εάν δεν πετύχει ΚΑΙ θα φταίς εσύ ΚΑΙ θα αναγκαστείς να πάς στο μάστορα.

 

marathon εσυ μπορεις να την βαψεις? αν ναι εξυπηρετισε το εσυ το παιδι  ;D

Mετά από αυτό

http://www.customshop.gr/?page_id=222

αποφάσισα ότι πιό φτηνά μου έρχεται ο μάστορας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι για τις αμεσες απαντησεις και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον. Λοιπον, το σωμα ειναι adler απο μια γιαπωνεζικη κιθαρα και σε πολυ καλη κατασταση. Το σωμα το εχω απαλλαξει απο την πρωτη του μπογια. Του περασα ενα στρωμα διαβρωτικο λακας και αφου το αφαιρεσα, ετριψα το σωμα με γυαλοχαρτο 2 διαφορετικων νουμερων. Το δευτερο πιο ψιλο απο το πρωτο. Επειτα περασα ενα λεπτο στρωμα απο εργοστασιακη ακετονη και τωρα ειναι ετοιμο για βαφη. Σε καποια σημεια εχει πολυ μικρες ατελειες, αλλα με μια σταγονα στοκο πιστευω πως θα ειναι λειο οσο και τα μαγουλα ενος μωρου  ;D Το θεμα ειναι πως τα νερα που αποκαλυφθηκαν δεν μου αρεσουν και ετσι αποφασισα να την βαψω. Τελικα ποια ειναι η επικρατεστερη λυση που μου ταιριαζει? Μπερδευτηκα!

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου