Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχεις κανεις υποψιν του πως κ αν γινεται DIY crackle βαψιμο σε σωμα κιθαρας? ::)

Ακριβώς πώς γίνεται, δεν ξέρω, αλλά μπορείς να πειραματιστείς με τα ειδικά σπρέυ της Dublicolor

http://www.sonax.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=286&Itemid=61&lang=en

ϊσως κάποια με το εφέ μαρμάρου, να δίνει το αποτέλεσμα που θέλεις

http://www.sonax.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1098457111&category_id=317&option=com_virtuemart&Itemid=61&lang=en

 

Είχα χρησιμοποιήσει κάποτε (με μεγάλη επιτυχία) το εφέ γρανίτη

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-stratosphere

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιγω νεο θεμα,εχεις κανεις υποψιν του πως κ αν γινεται DIY crackle βαψιμο σε σωμα κιθαρας?

Υπαρχει ειδικο χρωμα (χρωματα) για αυτο βαψιμο ,το ειδα σε χρωματοπωλειο παλιοτερα ,ο τυπος μου ειπε οτι,περνας το χρωμα που θες να εχουν μεσα οι ρωγμες ,μετα το βασικο χρωμα και απο πανω εναν διαλυτη που "σπαει " το βασικο χρωμα .(αυτα μονο θυμαμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να αρπαξω και γω την ευκαιρια μιας εμφανιστηκε το ποστ παλι.

Πριν δυο χρονια περιπου ειχα παρει απο συμφορουμιτη την cort x-6 της φωτο. σε μεταλλικο κοκκινο ,το χρωμα δεν μου αρεσε ετσι κι αλλιως ,την πηρα γιατι ηθελα μια κιθαρα με floyd ,χαμηλο κουρδισμα ..κτλ ,μεταλλοκιθαρα δηλ.(ειχα emg 81 και 60 να καθονται στο συρταρι).

Ομως το χρωμα δεν......δεν μου καθοταν ...κι ετσι ειπα να την αλλαξω λιγο,βρηκα και ενα κομματι για να κοψω pickguard και επιασα τα γυαλοχαρτα .

Το χρωμα ,και το ασταρι ειναι δυο συστατικων ,δεν χρησιμοποιησα καθολου βερνικη,το γυαλισμα εγινε με πολυυυυ γυαλοχαρτο και swirl remover 3Μ.

Τρια "χερια" ασταρι ,με ενδιαμεσα τριψιμο και τεσσερα "χερια" χρωμα,γυαλοχαρτο μεχρι να την κανει ο "φλοιος πορτοκαλιου" και ανεβαζοντας τους βαθμους γυαλοχαρτου σταδιακα μεχρι 2500grid ,μετα επεσαν οι αλοιφες .

cort_x_6_rms.jpg.450x450_q85.jpg.f863a05baf12263d74d932befe036726.jpg

blackheart_051.thumb.jpg.5ce2b90f3755452a06e50df702fcc0a8.jpg

blackheart_059.thumb.jpg.d4b610c9e841acaf83c7aab150032653.jpg

blackheart_083.thumb.jpg.b730e358b46c4a3733dc90733de54d2f.jpg

blackheart_084.thumb.jpg.71160681b93f03be54c21ae83141a7d2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ειδικο χρωμα (χρωματα) για αυτο βαψιμο ,το ειδα σε χρωματοπωλειο παλιοτερα ,ο τυπος μου ειπε οτι,περνας το χρωμα που θες να εχουν μεσα οι ρωγμες ,μετα το βασικο χρωμα και απο πανω εναν διαλυτη που "σπαει " το βασικο χρωμα .(αυτα μονο θυμαμαι)

 

Αυτό το κάναμε σε μπουκάλια από μπύρες παλιά,καθαρίζαμε καλά το μπουκάλι από τα αυτοκόλιτα περνούσαμε το χρώμα και αυτό από μόνο του έκανε ρωγμές βάζαμε και ένα λαμπάκι μέσα για να φαίνεται από τις ρωγμές,ωραίες εποχές  ;D ;D ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ειδικο χρωμα (χρωματα) για αυτο βαψιμο ,το ειδα σε χρωματοπωλειο παλιοτερα ,ο τυπος μου ειπε οτι,περνας το χρωμα που θες να εχουν μεσα οι ρωγμες ,μετα το βασικο χρωμα και απο πανω εναν διαλυτη που "σπαει " το βασικο χρωμα .(αυτα μονο θυμαμαι)

θα παω σε κανα δυο να ρωτησω να δω αν ξερουν να μου πουν...θενκς! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου