Προς το περιεχόμενο

Vintage μηχανηματα audio-video, πεταμένα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια προσφατη βόλτα στην περιοχή μου, βρήκα πεταμένα κάποια μηχανήματα, που η αρχική εντύπωση (ορθώς) ήταν πως είναι παλιά και πως είναι κάτι σαν rack...

Αφου λοιπον τα μάζεψα (3 τεμάχια) και τα έφερα σπίτι, άρχισα την ερευνα στο ίνερνετ και βρήκα (στο google φυσικά) πως είναι κομμάτια (rack) απο ένα τεράστιο μηχάνημα εικόνας/ήχου που το έβγαζεη RCA και λεγόταν TR-70.

Ήταν ένα tape recorder για χρήση στην τηλεόραση που κατασκευαζόταν στα 60s και στα 70s

Δείτε εδώ φώτο του (απο παλια δαφήμιση):

rca-tr70.jpg

 

Επίσης διαπίστωσα πως τα 3 αυτά κομμάτια που βρήκα, είναι γεμάτα τρανζίστορ silicon και germanium.....!

Παρά το γεγονός πως ήταν πεταμένα, δεν ήχαν σχεδόν καθόλου φθορές, οι πλακέτες είναι σε καλή κατάσταση και γενικά μου έκανε εντύπωση το πόσο καλοκατασκευασμένα και ανθεκτικά δείχνουν (σχεδόν μηδεν σκουριές παρα την έκθεση στον ήλιο και τη βροχή)

 

Δείτε λοιπον φώτος, κοιτάξτε τις πλακέτες και όσοι ξέρετε απο τέτοια πείτε μου αν μπορεί να βγει τίποτα απο αυτα στον (μουσικό) τομεά που μας αφορά.

Τα 3 ρακ (μπροστινη και πλάγια όψη)

28042011452.jpg

28042011453.jpg

 

Διάφορες φωτος απο τις πλακέτες

28042011467.jpg

28042011466.jpg

28042011465.jpg

28042011462.jpg

28042011460.jpg

28042011459.jpg

28042011458.jpg

28042011457.jpg

28042011461.jpg

28042011454.jpg

28042011473.jpg

28042011472.jpg

 

Ενδεχομένως είναι άχρηστα, αλλά τα βάζω εδω αν κάποιος που ξέρει απο αυτα διακρίνει κάτι που είναι χρήσιμο (μου κάνανε ιδιαίτερη εντύπωση κάποια καλώδια στο ένα ρακ που δείχνει εξαιρετικής ποιότητας και μοιάζει με george L!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

holy sh1t!

 

τελειο ευρημα!...

 

εχει μεσα carbon comp αντιστασεις (πιθανα driftαρισμενες τιμες, αλλα παντα με τον "ιδιαιτερο ηχο" τους υπο καταλληλες συνθηκες)

 

ειδα ηλεκτρολυτικους πυκνωτες που ειναι μαλλον ρισκο να τους ξαναχρησιμοποιησεις, αλλα εμφανισιακα ειναι εξαιρετικα ...vintage  8)

 

Τα transistors θα μπορουσαν να δωσουν ωραια fuzz ή boosters ή οτιδηποτε,

αλλα επισης πιθανο ειναι να "εχουν" χαλια ηχο με πολυ θορυβο.

Ειναι συναρτηση του σε τι κατασταση βρισκονται,

αλλα επισης αν ειναι Ge ο τροπος που θα τα βγαλεις (αν τα ψησεις τα εχασες ΑΜΕΣΑ).  :-[

 

Ειδα πλαστικους πυκνωτες και πολυ πιθανον (δεν ειμαι σιγουρος αν δεν δω απο κοντα) και paper in oils. Εχει και micas. Ολα χρησιμα.  ;)

 

Εχει και μετασχηματιστες, διοδακια και πολλα ομορφα πραγματα για "σκαλιστηρια" σαν κι εμενα...

 

Επισης ωραια ειναι και τα κουμπακια στα ποτενσιομετρα. Αν βγαινουν ειναι οτι πρεπει για πεταλια.

 

 

Γενικως οπως προειπα, μπορουν να βγουν ωραια και σπανια πραματα απο εκει μεσα.

 

Απλα χρειαζονται μεγαλη προσοχη (και εμπειρια) για να μην καταστραφουν.

 

Απο την αλλη αν δεν σε πολυνοιαζει, υπαρχει και το ebay. Ψαξ'τα. Μπορει καποιος να δινει ενα νεφρο για ενα τετοιο...

 

 

αν παλι δεν τα θελεις.....  ... λεω 'γω τωρα.....  :-*  :-*  :-*  ;D

 

τα υιοθετω anytime....

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου