Προς το περιεχόμενο

Πως συνδυαζονται single coils με humbuckers ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο καθενας μας αποζητα βοηθεια , χωρις την κριτικη για τις προσωπικες του επιλογες και τον τροπο που προσεγιζει την μουσικη...

 

Ισως τελικά πρέπει να κυκλοφορήσεις και σε κανένα ξένο "φόρο" να δείς πως γίνεται αυτό, γιατί στο Ελλάντα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ίσως έχουμε κάτι προσωπικό μαζί σου όσοι σου φωνάζουμε, σήμερα και όχι μόνο... τι λές; αφού μόνο εσύ τα ακούς από όλους όσους ψάχνουν εξοπλισμό... παίζει κανένα άλλο ενδεχόμενο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως έχουμε κάτι προσωπικό μαζί σου όσοι σου φωνάζουμε, σήμερα και όχι μόνο... τι λές; αφού μόνο εσύ τα ακούς από όλους όσους ψάχνουν εξοπλισμό... παίζει κανένα άλλο ενδεχόμενο;

 

 

 

ρε συ δεν ξερω... εγω απλα ειμαι αυθορμιτος.... πειτε μου τι λαθος εκανα με αυτο το θρεντ... Μου ερχεται κατι το γραφω για την κουβεντα... Στειλτε μου π.μ. αν θελετε να τα πουμε... Δεν τρεχει τιποτα... ας το ληξουμε το θεμα ,  και το θεμα του θρεντ γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, μην ανησυχείς, έχουμε ευθυγράμμιση 6 πλανητών, γεγονός σπάνιο, και όπως καταλαβαίνεις, πρόκειται για αστρολογικό κόλαφο. Όλοι τσιτωμένοι ξυπνάμε τώρα τελευταία... Ίσως φταίνε αυτά που μας ψεκάζουν ή μας "ταϊζουν", ίσως να μας χάλασε λίγο η κακοκαιρία, εκεί που νομίζαμε πως μπήκε η άνοιξη.

 

Στο θέμα σου πάντως, μου έκανε εντύπωση η περιγραφή της σχέσης σου με την μουσική και τον μουσικό εξοπλισμό. Είπες κάτι πολύ προφανές που ισχύει για όλους όσους ψάχνουν έστω και λίγο τον ήχο τους... (δηλαδή για όλους όσους γράφουν στο forum...). Μην το αφήσεις να σου στερήσει όμως αυτό που πραγματικά, πιστεύω, αισθάνεσαι με την μουσική. Η μουσική δεν είναι τεχνολογικό επίτευγμα. Νομίζω πως όλες οι απαντήσεις που ψάχνεις, βρίσκονται στο χρόνο που θα παίζεις και ακούς, χωρίς να σκέφτεσαι τον ήχο αλλά την μουσική. Και αυτή είναι μία σημαντική υπενθύμιση για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, μην ανησυχείς, έχουμε ευθυγράμμιση 6 πλανητών, γεγονός σπάνιο, και όπως καταλαβαίνεις, πρόκειται για αστρολογικό κόλαφο. Όλοι τσιτωμένοι ξυπνάμε τώρα τελευταία... Ίσως φταίνε αυτά που μας ψεκάζουν ή μας "ταϊζουν", ίσως να μας χάλασε λίγο η κακοκαιρία, εκεί που νομίζαμε πως μπήκε η άνοιξη.

 

Στο θέμα σου πάντως, μου έκανε εντύπωση η περιγραφή της σχέσης σου με την μουσική και τον μουσικό εξοπλισμό. Είπες κάτι πολύ προφανές που ισχύει για όλους όσους ψάχνουν έστω και λίγο τον ήχο τους... (δηλαδή για όλους όσους γράφουν στο forum...). Μην το αφήσεις να σου στερήσει όμως αυτό που πραγματικά, πιστεύω, αισθάνεσαι με την μουσική. Η μουσική δεν είναι τεχνολογικό επίτευγμα. Νομίζω πως όλες οι απαντήσεις που ψάχνεις, βρίσκονται στο χρόνο που θα παίζεις και ακούς, χωρίς να σκέφτεσαι τον ήχο αλλά την μουσική. Και αυτή είναι μία σημαντική υπενθύμιση για όλους.

 

σωστο ειναι αυτο... πολυ σωστο...

 

αν ασχολησε μονο με την μουσικη και τιποτε αλλο , σου φτανει και μια σκουαιερ... Αν ξερεις να παιζεις καλα , μπορεις να κρεμασεις μασελες με μια σκουαιερ...ολοι το ξερουμε αυτο...Ολο το πακετο συναρπαζει τον μουσικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... πειτε μου τι λαθος εκανα με αυτο το θρεντ...

  Δεν έκανες κάποιο λάθος,απλά η προσέγγισή σου στο θέμα της μουσικής είναι περισσότερο ποσοτική παρά ποιοτική.

 

  Αυτό,που προσπαθούν να σου εξηγήσουν όλοι (ή τουλάχιστον οι πιο πολλοί) είναι πως ίσως θα έπρεπε να ρίξεις περισσότερη βαρύτητα στην εξάσκηση και εξοικείωσή σου με τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου (που πάλι κατά την προσωπική μου εκτίμηση,είναι υπερβολικός) ,ώστε να δεις τα όριά του (αλλά και τα δικά σου ως κιθαρίστας) και να μην αναλώνεσαι σε στείρα απόκτησης νέων gadgets.

 

Πριν λίγο διάστημα ο Yameth στην υπογραφή του είχε ένα γνωμικό,που ίσως θα πρέπει να το έχεις ως γνώμονα:

"Δεν έχει σημασία τι έχεις,αλλά τι μπορείς να κάνεις με αυτό".

 

 

  Όλα τα παραπάνω στα γράφω χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας,ειλικρινά.

Παρακολούθησα το κανάλι σου στο youtube και όντως παίζεις πολύ καλά(για τα δικά μου,τουλάχιστον,δεδομένα).

Φαίνεται πως το έχεις το θέμα,οπότε.. Δούλεψέ το!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρακολούθησα το κανάλι σου στο youtube και όντως παίζεις πολύ καλά(για τα δικά μου,τουλάχιστον,δεδομένα).

Φαίνεται πως το έχεις το θέμα,οπότε.. Δούλεψέ το!  :)

 

συγνωμη !!! εισαι σιγουρος οτι μπηκες στο σωστο καναλι ? Που ακριβως εντοπισες οτι το εχω ? Πιο κουλος δεν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υπογραφή σου... ::)

 

και στις πληροφορίες,που δίνεις ο ίδιος στο προφίλ σου στο νόιζ

 

Πιο κουλος δεν γινεται...

 

Φαντάσου πως εγώ παικτικά είμαι χειρότερος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υπογραφή σου... ::)

 

και στις πληροφορίες,που δίνεις ο ίδιος στο προφίλ σου στο νόιζ

 

Φαντάσου πως εγώ παικτικά είμαι χειρότερος.. :P

 

οκ ρε συ αφου μπηκες στο λινκ της υπογραφης μου , στο σωστο μπηκες... σε ευχαριστω πολυ παντως... Να σαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαφορα μονου και διπλου την εχω καταλαβει... απλα λεω οτι ενας μονος με μπουστερ οπως ειπαμε πριν ,  μαζι με τα γκαζια ,  τα ντραμς ,  τα μπασα ,  και τις φωνες , ισως και τα πληκτρα , αναρωτηθηκα ποσο εμφανης θα ειναι η διαφορα σε σχεση με εναν κανονικο διπλο...

 

Φίλε Άρη, νομίζω πως δεν έχει νόημα να ψάχνεις διαφορά μονού ή διπλού με τον τρόπο που την ψάχνεις στις ποσότητες παραμόρφωσης που χρησιμοποιείς. Όχι, δεν θα είναι εμφανής η διαφορά καθόλου στο ηχητικό αποτέλεσμα μέσα απο τις συνθήκες που παραθέτεις. Ίσως θα είναι λίγο πιο εμφανής στο χέρι σου και στο πόσο "συμπαγή" θα νιώθεις τον ήχο σου, αλλά κάποιος που θα σε ακούει απο κάτω, δε θα καταλαβαίνει ουσιαστική διαφορά μεταξύ διπλού ή μπουσταρισμένου μονού με το gain στο 11.

Άρα ίσως και να μην έχεις καταλάβει την διαφορά μονού διπλού, σε χρηστικό επίπεδο. Όπως είναι η κιθάρα σου είναι μια χαρά για να σου δίνει τεράστια ποικιλία ήχων! Μπορείς λοιπόν είτε σε περίπτωση που θές ομοιογένεια στο gain σου, να ανοίγεις ένα μπούστερ όταν περνας στις μονές θέσεις, είτε αν ΔΕΝ ΘΕΣ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ (πχ γρήγορη μετάβαση απο crunch σε clean ρυθμικά, ή γρήγορη μετάβαση απο crunchy ρυθμικά σε lead), να μη χρησιμοποιείς μπούστερ και να είσαι στο μεταίχμιο μεταξύ 2 ήχων. Μή ξεχνάμε ότι ο neck μαγνήτης δέν προορίζεται τόσο για σόλο, είδικα στην φασαρία που παραθέτεις παραπάνω. Οι Gibson το γράφουν κιόλας (Rhythm - Treble), όπως επίσης έχουν και χωριστά controls για κάθε μαγνήτη, για να μπορεί ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ.

EDIT: Αν τελικά δε σε ενδιαφέρει κάτι άλλο πέρα απο τα γκάζια, μαγκιά σου, αλλά γι' αυτό δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνο απο ΕΝΑΝ ΔΙΠΛΟ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ και τέλος.. Άντε κι ένα tone.. Αντρικά πράγματα..

  Γενικά φίλε απ ότι είδα στον εξοπλισμό σου όντως έχεις άπειρα πράγματα. Εγώ είμαι 28, παίζω κιθάρα 14 χρόνια κι ενώ έχουν περάσει απο τα χέρια μου διάφορα όργανα.. Ακόμα μαθαίνω την Στρατοκάστερ μου. Για να έχουν υπάρξει τόσοι κιθαρίστες που έχουν παίξει τα ΠΑΝΤΑ με αυτό το όργανο, σίγουρα υπάρχει τρόπος να παιχτούν... Εγώ απλα προσπαθώ να τον βρώ. Τα τελευταία 2,5 χρόνια τις έχω πουλήσει ΟΛΕΣ και παίζω μόνο με τη Στρατ μου και με ακουστική.

Όπως σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω, πάρε το χρόνο σου και ΜΑΘΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΌΡΓΑΝΟ ΣΟΥ. Αν έχεις 15 όργανα, θα χρειαστείς τουλάχιστον τον 15πλάσιο χρόνο, ΑΝ δε χαθείς στην πορεία..

Αυτά απο εμένα..

 

edit2: κι εγώ μπήκα στο κανάλι σου στο youtube.. Ναι, είσαι πολύ κουλός...!!! :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου