Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμος με Dragon II σε PRS custom 22...


VAGTANPLAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα βαλει που λετε (ακομα ειναι βασικα) την PRS μου για πουλημα και την ειχα αφησει σε καποιο καταστημα κανα 2μηνο για την ευκολη εξηπηρετηση των ενδιαφερομενων...

Μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισα να την παρω στο σπιτι γιατι μου ελλειψε.  Τη φερνω πισω της αλλαζω χορδες, γυαλισμα με τα λαδολεμονα κλπ την εκανα σενια για να την καλοπιασω που τοσο καιρο την ειχα σε ξενα χερια....

 

Την βαζω να παιξει στον Blues Delux και ξενερωωωνωωωω...Δε μου καθεται ο ηχος με τιποτα καλα στο αυτι, τα εκανα ολα καρφι στον ενισχυτη , μεσα απο την πεταλιερα με ενα ενα τα πεταλια να δω ...τιποτα !!

 

Εκανα και ενα τεστ (για το οποιο θα με κραξετε  :P) πηρα την strat 62 RI και την εβαλα διπλα διπλα και επανελαβα την δοκιμη απ την αρχη.  Το αποτελεσμα ηταν οτι ο ηχος σαν καθαρα ηχος μου καθετε αμεσως με την strat οπως τον θελω ενω με την prs παντα κατι δε μ αρεσει ???

Εκει που ψιλοφρικαρα ηταν οταν εβαλα και δοκιμασα και τις δυο κιθαρες με το tubedreamer88 του Jam, περιμενα τους χαμπαγκερς να σπερνουν αλλα τελικα @@ια...δε μ αρεσε με τιποτα....

 

Και ερωτω.....μην ειναι οι μαμισιοι μαγνητες της prs "χειροτεροι" απο τους 57-62 που φοραει η 62αρα ?? Μηπως το σετακι Fender - Fender καθεται πολυ καλυτερα ????  (βεβαια θα μου πεις συγκρινεις χαμς με σινκλς, αλλα υποτιθεται οτι τους επαιζα σπλιταριμσενους κλπ Και αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι καθαρα ο ηχος σαν διαυγεια)

 

Θα ηθελα αποψεις περι των μαγνητων Dragon II απο οσους εχουν ουσιαστικη εμπειρια...!!

 

Να ειναι μονο τ αυτια μου και η συνηθεια του ηχου των στρατ που παιζω τοσο καιρο ??

 

Γιατρε ειμαι ποοοολυ σοβαρα ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα το περιεργο δεν σου συμβαινει,απλα προτιμας τον ηχο των μονων μαγνητων απο αυτον των διπλών (οπως παρα πολλοι εδω μεσα),α,btw ο σπλιταρισμενος διπλος ΔΕΝ ειναι ιδιο πραγμα με τον μονο (ουτε κατα διανοια).

 

Και εγω αδυνατω να παιξω με διπλους μαγνητες ειδικα αν αυτοι ειναι πανω σε κιθαρες τυπου Les Paul (απο την αλλη λατρευω τις Gibson με P90)

 

To each his own...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, να σου θυμίσω ότι την PRS θέλεις να την πουλήσεις; :P

 

XAxaxa.....μα δεν ειναι κακο αυτο που λεω ρε φιλε !! Ασε που μαλλον δε θα την δωσω τελικα...ειναι μεγαλο το ποσο που "χανω" με τις τελευταιες τιμες (αγορα απο Ζοζεφ εαν σε λεει κατι....) Και βεβαια η κιθαρα μ αρεσει παααααρα πολυ και οπτικα και παικτικα...απλα αναρωτιεμαι για τους μαγνητες και μονο το υπολοιπο οργανο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ....

 

Αραγες....ποιοι αλλοι μαγνητες θα πηγαιναν σε αυτη την κιθαρα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγες....ποιοι αλλοι μαγνητες θα πηγαιναν σε αυτη την κιθαρα ???

 

 

Το θέμα είναι ποιοι μαγνήτες θα πηγαίνουν στο παίξιμο/στυλ σου νομίζω  ;)

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κι αδικο, !!! ο kleinmeiner ξερει τι παιζω και γι αυτο δεν εγραψα κατι !!!  Blues, Classic Rock  κατα βαση...μακρυα απο τονους ντιστορσιον και καφριλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα σετακι Ρ90 σε humbucker casing να δεις φως.......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα σετακι Ρ90 σε humbucker casing να δεις φως.......

 

+1

Aφου εισαι και συνηθισμενος σε πιο "ανοικτους", μονοπηνιακους ηχους, that is the way forward. Θα προτεινα τον humsize P90 του Haeussell, παρα πολυ ωραιος μαγνητης...υπαρχουν βεβαια και αλλοι εξαιρετικοι εκει εξω αλλα εγω με αυτον εχω εμπειρια (και με εναν gfs που θα ηταν αμαρτια να βαλεις πανω στην prs :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή σου αρέσει ??

 

 

 

Απ οσο μπορω να ακουσω σωστα στο λαπ τοπ ....μ αρεσει πολυ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου