Προς το περιεχόμενο

Charvel San dimas USA Frankenstein Project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αντιθέτως μου αρέσει ο συγκεκριμένος μαγνήτης, τον είχα κιόλας σε μια κιθάρα. Η μόνη μου ένσταση είναι για το συγκεκριμένο "ηχόχρωμα Van Halen" όμως αυτό αφορά αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη της κιθάρας και ποιο θέλει να είναι το αποτέλεσμα.  ;)

 

στην αρχη πηγαινα για custom 5 η dimarzio EVH απο peavey wolfgang αλλα μετα απο καθοδηγηση απο το forum του seymour duncan user group κατεληξα στον custom και ειμαι σχεδον σιγουρος πως και o van halen εχει σρησιμοποιησει τον custom καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη πηγαινα για custom 5 η dimarzio EVH απο peavey wolfgang αλλα μετα απο καθοδηγηση απο το forum του seymour duncan user group κατεληξα στον custom και ειμαι σχεδον σιγουρος πως και o van halen εχει σρησιμοποιησει τον custom καποια στιγμη.

 

Επειδη τον εχω(σ'εμενα αναφεροταν ο Αρης) εχω να πω πως ο μαγνητης ειναι ταμαμ για early VH ηχο...οπως ακριβως λεει και η ιστοσελιδα paf τουμπανιασμενος...Μη περιμενεις τπτ καθαρα...ριχτο πανω σε πλεξι και θα δεις...

Εκτος αυτου ειναι μαγνητης που δε ξυνει (παφ γαρ) και λογω του σφιξιματος του θα βγαζει εναν ωραιο ηχο αλα dirty fingers οταν παιζει με παραμορφωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν ποστάρεις το eruption σε cover δικό σου με αυτήν την κιθάρα γίνεσαι αυτομάτως ανεκδιήγητος και θα κινήσω νομικές διαδικασίες για να πάρω την κιθάρα από την κατοχή σου.Τη διασκευή την περιμένω και χτες να σου πώ!!!Άντε άντε!!! (Καλόπαιχτη,καλοτάξιδη και όλες τις ευχές που δίνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφη είναι φίλε μου!

Πραγματικά απο τις λίγες Frankerstrat που έχω δεί και δε μου θυμίζουν

"φτηνιάρικα" projects!

 

Καλόπαιχτη!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αντιθέτως μου αρέσει ο συγκεκριμένος μαγνήτης, τον είχα κιόλας σε μια κιθάρα. Η μόνη μου ένσταση είναι για το συγκεκριμένο "ηχόχρωμα Van Halen" όμως αυτό αφορά αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη της κιθάρας και ποιο θέλει να είναι το αποτέλεσμα.  ;)

 

τι θα προτεινες για μαγνητη διαφορετικο και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα προτεινες για μαγνητη διαφορετικο και γιατι?

 

Εξαρταται ποια era σ'ενδιαφερει...

 

early VH - custom

1984 - custom custom

5150 - 59

F.U.C.K. - JB

 

Αν και ο JB μπορει να χρησιμοποιηθει για ολες τις περιοδους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα προτεινες για μαγνητη διαφορετικο και γιατι?

 

Γιώργη, πραγματικά είναι θέμα γούστου και παίκτη. Είναι γνωστό το ανέκδοτο με τον EVH που έβγαζε τον "ήχο του" κάποια στιγμή στο στούντιο με μια... Steinberger.  ;)

 

Στο διαδίκτυο έχει αναδειχτεί σε μυθολογία το τι χρησιμοποιούσε ο Έντυ και πως.... ήταν και μυστικοπαθής ο μπαγάσας. Ακόμα και ότι έβαζε παράλληλα τον μονό στο neck έχουν πει!

 

Έχουν βγει πολλοί μαγνήτες και από άλλους κατασκευαστές πλην SD, που προδιαθέτουν για "ήχο VH". Τελικά με πολλούς γίνεται δουλειά. Για παράδειγμα, έχω τον μαγνήτη από την Kramer μου του '86, που είναι ένας Schaller με ρυθμιζόμενα poles και μια χαρά τον ακούω για τέτοιους ήχους.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον Βασιλη (TGL) για τον Schaller, ως προς τη χροια που μπορεις να παρεις απ'τον μαγνητη, το μονο προβλημα που ειχα με αυτον ηταν οτι "σφυριζε" ευκολα σε μεγαλες εντασεις.

 

Θα σου προτεινα και τον PAF PRO του Dimarzio (DP 151).

 

Μπορεις να τον ακουσεις στο παρακατω link απο παλιοτερο  post μου, εαν σου αρεσει ο ηχος,

παιζω με μια Vigier Excalibur special η οποια εχει στη θεση bridge αυτον το μαγνητη, μεσα απο Soldano SLO, καμπινα Marshall 2x12 με V30,  και μικροφωνο  SM58 on axis

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182202.msg513450#msg513450

 

( μη λαβεις υπ'οψη σου τη φωνη γιατι ειναι οδηγος ;D)

 

Καλοπαιχτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα προτεινες για μαγνητη διαφορετικο και γιατι?

 

O μαγνητης ειναι οτι καλυτερο....και εγω αυτον εχω στη charvel μου και στη fender deluxe μου.......μετα απο δοκιμη πααααααααρα πολλων βγηκε και αποδειχτηκε ο καλυτερος

 

 

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου