Προς το περιεχόμενο

Squier Affinity tele ή classic vibe 50



Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που παντα δε με εκανε να απορω ειναι πως ειναι δυνατον αμερικανικες/μεξικανικες Fender ,ακομα και απο το custom shop,να εχουν κακα κομμενα neck pockets

vintage correct...

 

Η vintage modified σειρά είναι crafted in Indonesia, οι classic vibe Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διορθώνω, οι Vintage Modified είναι Ινδονησιακές. Όπως βέβαια και κάποια φτηνά Lakland, oi Sterling by Musicman και πολλές καινούργιες Yamaha (έχει φτιάξει εκεί ένα εργοστάσιο στο μέγεθος μεσαίας ελληνικής πόλης η εταιρεία).

 

Το "shielding" πάντως του pickup/control cavity (και όχι neck pocket, που δεν χρειάζεται βέβαια shielding) είναι μια διαδικασία που κάνουν μηχανές πολύ γρήγορα και δεν είναι και τόσο εντυπωσιακό.

 

Πολύ περισσότερο εντυπωσιακή είναι η δουλειά στα τάστα και στο nut, που γίνεται από κανονικούς ανθρώπους (έστω κοντούς και κίτρινους  ;D) και το ταμπελάκι του ποιοτικού ελέγχου παραγωγής, το οποίο στη δικιά μου έδινε 4/64" στο 12ο τάστο για το action (και έλεγε αλήθεια).

 

Και στο εργοστάσιο της 7ender στην Αμερική, πάλι.... αλλοδαποί εργάτες δουλεύουν... ας μην γινόμαστε ρατσιστές... Απλώς αν φτιαχνόταν εκεί η CV, πιθανότατα θα κόστιζε 70-80% περισσότερο. Και, ναι, θα μπορούσαν οι CV Tele να έχουν διακυμάνσεις βάρους 100-200gr αλλά τότε θα κόστιζαν πάλι πολύ περισσότερο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα για την ούγια τελικά! Έχει κλείσει σπίτια....  ;D

 

Όχι.  ;)

 

Είσαι νέος στο forum και δεν έχεις προλάβει επικές μάχες περί χωρών κατασκευής, κλπ.  ;D

 

Ωστόσο αξίζει να ρίξεις μια ματιά σε ΑΚΡΙΒΕΣ κινέζικες κιθάρες:

 

http://www.eastmanmandolins.com/products.php

 

Ανεξάρτητα από χώρες παραγωγής, ο έμπειρος μάστορας πληρώνεται. Αδρά. Το ίδιο και ο κορυφαίος έλεγχος παραγωγής, τα ακριβά υλικά, κλπ.

 

Και στην Ιαπωνία κάποτε φτηνοπράγματα φτιάχνανε, μάλιστα, η έκφρασή μας "τζάμπα" προέρχεται από το "Made in Japan".  ;D ;D ;D (και το "μέγκλα" από το ..."Made in England"  8)).

 

Πως αλλάζουν οι καιροί! Τώρα η Αγγλία σαν μόνο εξαγώγιμο προϊόν έχει την τηλεοπτική κάλυψη των γάμων genetically compromised γαλαζοαίματων, ενώ η Ιαπωνία...  ;) Από τις φτηνοκιθάρες/κόπιες πριν από 35-40 χρόνια, σήμερα απλά ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να φτιάχνουν παρά μόνο πολύ ακριβές, π.χ., ακουστικές στα custom shop (με μαστόρους με 30+ έτη εμπειρίας).

 

Θέλω να πω πως, ακόμα και το επιχείρημα περί "μαστοριάς" που (παραδοσιακά) αποτελούσε προνόμιο αμερικανών οργανοποιών (για την ακρίβεια, μεταναστών από την Ευρώπη, όπως για παράδειγμα ο Martin), έχει καταρριθφεί προ πολλού και πλέον θεωρείται μάλλον ανούσιο. Η μοντέρνα οργανοποιία ειδικότερα έχει γίνει πλέον περίπου παγκόσμια "παράδοση".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μοντέρνα οργανοποιία ειδικότερα έχει γίνει πλέον περίπου παγκόσμια "παράδοση".

 

αφου να φανταστεις εβαψα και θα συναρμολογήσω μονος μου μια κθάρα ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου να φανταστεις εβαψα και θα συναρμολογήσω μονος μου μια κθάρα ;D ;D ;D ;D ;D

Βάλε και καμμιά φωτογραφία να δούμε και εμείς...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και κουκλα, τη πηρες τελικα?

 

Την παρασκευη την παρηγγειλα απο θωμα και την περιμενω!Μολις ερθει θα ανοιξω και ενα θεματακι με φωτο και τα σχετικα!

Let 's Play Some F@cking

          Rock 'n Roll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βάλω ....μην φανταστεις....μπαζοβάψιμο ειναι αλλά τι πειράζει? στα καληστεια θα την πάω? ;D

 

κι εγω έβαψα την peavey predator. Καλή είναι, αλλα βιάστηκα και δεν πήρα το αποτέλεσμα που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΕΙμαι ετοιμος για αγορα λοιπον αλλα δε ξερω ρε γαμωτο και οι 3 μου αρεσουν.Εχωντας ηδη κιθαρα με rosewood ελεγα για μια απ τις 2 με maple αλλα απο την αλλη μου αρεσει και το sunburst της custom.Eσεις ποια θα παιρνατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου