Προς το περιεχόμενο

Squier Affinity tele ή classic vibe 50



Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στους φιλους του νοιζ.Εχωντας στην κατοχη μου πλεον την american standard strat και εχωντας μεινει καταευχαριστημενος θα ηθελα να προχωρησω στην αγορα μιας tele

τα χρηματα ομως που θελω να διαθεσω ειναι περιπου στα 250 ευρω καθως οπως καταλαβενεται δεν θα ειναι η πρωτη μου κιθαρα.

Στην αρχη και με τη βοηθεια του αρθρου του superfunk μου φανεικε δελεαστικη η επιλογη μιας affinity tele στα 165 ευρω περιπου απο dv247 που ομως θα διαμορφωθει στα 270 αν υπολογισουμε ενα 65 αρι τους Tonerider hot classics και απο ενα 20αρι σε μεταφορικα και μαστορα(για τους μαγνητες) αντιστοιχα.

Κατα τη διαρκεια της αναζητησης μου στο διαδικτυο το ματι μου επεσε σε ενα ποστ που ελεγε οτι αμα εχεις την classic vibe 50's δε χρειαζεσαι αλλαγη μαγνητες καθως στην ουσια φοραει τους hot classics απ τη μανα της. και εκει μου μπηκε το διλλημα.

affinity με 270 τελικο κοστος ή classic vibe με 308  τελικο κοστος με αμφιβολια για τους μαγνητες αλλα γλυτωνουμε μαστορα εξτρα μαγνητες και μεταφορικα.

ποια η γνωμη σας; η  classic vibe ειναι ξεκαθαρα καλυτερο οργανο μετα την αναβαθμιση που θα φαει η affinity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατ'εμέ,classic vibe,δαγκωτό  8)

Αν κινηθείς,πάντως,για τη λύση affinity+tonerider υπάρχει και αντιπρόσωπος στην Αθήνα(fuzzville στην Πατησίων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Classic Vibe. Και η Affinity στέκεται, αλλά η CV πραγματικά αξίζει τη διαφορά... ειδικά αν σκέφτεσαι αναβαθμίσεις την Affinity με τη μία η CV είναι μονόδρομος. Εφ'όσον δεν ψάχνες απλά την πιο φτηνή Tele αλλά θέλεις κάτι παραπάνω, Classic Vibe ναι είναι καλύτερα όργανα αν κρίνω από τις Strat, και σε Tele που δεν έχεις και τρέμολο η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη, στα πλαίσια της κατηγορίας πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω για τέλε τι γίνεται, αλλά έχω την αφινιτι στρατ καιρό, και έχω παιξει με την CV strat.

 

πέρα απο τον ήχο, που όντως φτιάχνεται με αλλαγή μαγνητων, πιστεύω πως η CV ήταν ανώτερο όργανο κατασκευαστικά. Καλύτερα τάστα, γέφυρα, φινίρισμα του μπράτσου...

 

δηλαδή δεν πρόκειται για μια αφίνιτυ με άλλους μαγνήτες απο τη μαμά, αν αυτό είναι που σε απασχολεί.

 

εγώ θα έπαιρνα την CV για να μην έχω και στο κεφάλι μου αλλαγες, μάστορες κλπ

 

Ά! τα ποτενσιόμετρα και το σουιτς της αφίνιτυ δεν πρέπει να είναι καλά. Εγώ πήρα τη στρατ και ένας φίλος μου την τέλε και εμένα τα 2 tone pots κάνουνε χρατσα-χρατσα και του φίλου μου ο επιλογέας δουλευε όποτε ήθελε. Μπορεί να να είναι και τυχαίο βεβαια.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classic vibe με 1000!!!!

 

και μεσα σε ενα χρονο κανε μερικες αναβαθμισεις και θα εχεις ενα οργανο απιστευτου επιπεδου με πολυ λιγα λεφτα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classic vibe με 1000!!!!

 

και μεσα σε ενα χρονο κανε μερικες αναβαθμισεις και θα εχεις ενα οργανο απιστευτου επιπεδου με πολυ λιγα λεφτα

 

τι αναβαθμισεις εννοεις? μαγνητες? ή ποτενσιομετρα κλπ?

τελικα οι μαγνητες της CV ειναι οι hot classics ? ισχυει? αν ναι φανταζομαι δε θα χρειαστει καμια αναβαθμιση σε μαγνητες.

Απλα θελω μια αξιοπρεπη κιθαρα φτηνη καθως οπως ειπα θα την εχω για δευτερη αλλα να μην ειναι και για τα μπαζα. πιστευω καταλαβαινετε το σκεπτικο μου.

ευχαριστω για της απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την εχω για δευτερη αλλα να μην ειναι και για τα μπαζα

Μεγάλες κουβέντες... μπορεί και να σου αρέσει περισσότερο απο την Αμερικάνα strat σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλες κουβέντες... μπορεί και να σου αρέσει περισσότερο απο την Αμερικάνα strat σου ;)

Λες να φαω τετοιο σκαλωμα? μακαρι να αποδειχτει τοσο καλη οσο λενε.

το μοναδικο κακο για μενα ειναι το χρωμα της(υποκειμενικο βεβαια αυτο)

βλεπω στου θωμα θα την φερουν και σε butterscotch blonde(http://www.thomann.de/gr/fender_sq_classic_vibe_tele_50s_bb.htm) που ειναι πιο ενδιαφερvν χρωμα

απο την αλλη ομως θα εχει και διαφορετικους μαγνητες. θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως,αφού κοιτάς για classic vibe,τσέκαρε και την classic vibe custom,που έχει και binding και alnico v μαγνήτες και λεπτότερο μπράτσο (και σούπερ 3tone sunburst χρώμα...  :P )

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_telecustom.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι η telecustom δειχνει ισως πιο πολυτελης αλλα μαλλον θα προτιμησω την cv 50 λογω alnico 3 μαγνητων, μιας και η δικη μου πρεπει ναεχει αλνικο 5. ετσι απλα για κατι διαφορετικο απο αυτο που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου