Προς το περιεχόμενο

Squier Affinity tele ή classic vibe 50



Προτεινόμενες αναρτήσεις

η strat θα ηταν πιο βαρια ,ειναι πιο μεγαλη κιθαρα ,εχει μεγαλυτερο headstock και εχει και το τρεμολο....

 

ειδικά  το τρέμολο απο μόνο του δίνει μια διαφορά. Επίσης και το pickguard πρέπει να είναι μεγαλύτερο της strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι σίγουρα πιο μεγάλη σε όγκο? Σαν περίγραμμα σώματος μάλλον ναι αλλά έχει contours,

μεγαλύτερα cavities μπροστά, πολύ μεγάλο tremolo cavity πίσω. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι

το σώμα της strat θα είναι μικρότερο σε όγκο. Μια vintage γέφυρα tele φαντάζομαι πως θα

ζυγίζει λιγότερο απο 100 γραμμάρια, ενώ ενα vintage tremolo ζυγίζει 250 περίπου (έχω

ζυγίσει ένα). Ας βάλουμε και 50 γραμμάρια για τον επιπλέον μαγνήτη, 50 για το μεγαλύτερο

pickguard και το pot, 25( ;D) για τις γωνίτσες ξύλου στο headstock... Υποθετικά λοιπόν, αν

είναι φτιαγμένες απο βαρύ ξύλο, η tele θα είναι βαρύτερη ενώ αν είναι φτιαγμένες απο

ελαφρύ, η tele θα είναι ελαφρύτερη διότι με δεδομένο hardware η πυκνότητα του ξύλου

θα επηρρεάζει περισσότερο την κιθάρα με τον μεγαλύτερο όγκο ξύλου. Αν δεν βουτήξουμε

ένα σώμα strat και ένα σώμα tele σε μια λεκάνη με νερό για να μετρήσουμε το εκτόπισμα,

δεν θα μάθουμε ποτέ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βουτήξουμε

ένα σώμα strat και ένα σώμα tele σε μια λεκάνη με νερό για να μετρήσουμε το εκτόπισμα,

δεν θα μάθουμε ποτέ  ;D

 

Οπότε χρειάζονται 2 εθελοντές  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι τελεκαστεράς, αλλά ο ήχος δεν μου αρέσει...

 

μηπως δεν εισαι γελαδάρης? γιαυτό  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Arlen Roth and Bill Lawrence NAMM 2008

Alfonz Kettner testing Bill Lawrence pickups NAMM 2008

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδικά για τους μαγνήτες του Bill παίζει τρομερό ρόλο το πως είναι σεταρισμένοι στην κιθάρα καθώς και ολόκληρη η αλυσίδα εφφέ, ενισχυτή, κλπ. Είναι δηλ. πολύ transparent και ευέλικτοι μέσα στο όλο setup. Για του λόγου το αληθές, ακούστε τα κλιπάκια από τη Strat του harilatron και τη δική μου, δύο κιθάρες κατά 85% ίδιες και με ίδιους μαγνήτες. Για τους microcoils το φαινόμενο θα είναι ακόμα πιο έντονο.

 

Γιάννη, τους Keystones τους είχα σε Tele και είναι φανταστικοί. Και σήμερα θα τους έβαζα σε Tele αβλεπεί, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και microcoils. Και με τις τιμές που έχουν οι Lawrence μπορεί κάποιος να δοκιμάσει χωρίς πολλά πολλά (και σιγά μη μείνουν απούλητοι αυτοί που θα περισσέψουν... για την ακρίβεια, πάρε και τα δύο σετ και σου αγοράζω εγώ αυτό που θα αποφασίσεις ότι δεν θέλεις  ;)).

 

Σε ό,τι αφορά στο βάρος, ξεχνάτε στους υπολογισμούς σας ότι η Tele έχει πιο βαρύ bridge μαγνήτη, σιδερένιο control plate, και πιο βαρύ jack.  :P

 

H δικιά μου CV είναι ψιλοβαριά (αλλά έχω κακομάθει με τις άλλες μου, που είναι πούπουλα). Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις για τις φτηνές κιθάρες, μερικές φορές ακραίες διαφοροποιήσεις στα specs στη γραμμή παραγωγής.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις για τις φτηνές κιθάρες, μερικές φορές ακραίες διαφοροποιήσεις στα specs στη γραμμή παραγωγής.

 

Μην το λες. Θυμάμαι δοκίμασα μια CV strato σε ένα μαγαζί, και ήταν απλα η πιο ελαφριά κιθάρα που είχα σηκώσει ποτέ. Πραγματικά πολυ ελαφρια δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες. Θυμάμαι δοκίμασα μια CV strato σε ένα μαγαζί, και ήταν απλα η πιο ελαφριά κιθάρα που είχα σηκώσει ποτέ. Πραγματικά πολυ ελαφρια δλδ.

 

Τι να...μην λέω?  :-\ Αφού στα λόγια μου έρχεσαι...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να...μην λέω?  :-\ Αφού στα λόγια μου έρχεσαι...  ::)

 

Α κατάλαβα, εννοείς οτι το βάρος είναι οτι κάτσει, και δεν εχει στανταρντ τιμη. ναι σωστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δικιά μου CV είναι ψιλοβαριά (αλλά έχω κακομάθει με τις άλλες μου, που είναι πούπουλα). Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις για τις φτηνές κιθάρες, μερικές φορές ακραίες διαφοροποιήσεις στα specs στη γραμμή παραγωγής.

Μακάρι να ήταν μόνο στις φτηνές, είχα american deluxe strat που ζύγιζε σχεδόν όσο μια lp...

βέβαια είχε ημίδιπλους μαγνήτες, μεγαλύτερα ποτενσιόμετρα, s-1 switch, πολύπλοκο 5θέσιο

και die cast locking κλειδιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου