Προς το περιεχόμενο

Η m-audio κάνει τον υπολογιστή να σβήσει...


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του noiz.

 

Αντιμετωπίζω το εξής σοβαρό πρόβλημα με την κάρτα m-audio 410 (τύπος firewire) που έχω: Εδώ και περίπου δέκα μέρες ενώ παλαιότερα δεν είχα άλλο πρόβλημα, χάνει την επαφή με τον υπολογιστή μου...(μπαίνει αυτόματα η onboard κάρτα ήχου) και δεν φαίνεται πουθενά.

 

Αυτό λοιπόν που γίνεται είναι ότι όταν η m-audio προσπαθεί να επανακτήσει την επαφή (αυτό το συμπεραίνω αφού ανάβουν τα λαμπάκια της σαν το αυτοκίνητο του κιτ (!) διαδοχικά ακριβώς όπως όταν φορτώνει το PC στα windows) τότε ο υπολογιστής σβήνει αυτομάτως και κάνει μόνος του restart!

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το PC (AMD sempron 3600+ με 1GB RAM DDR2) δεν φταίει καθώς έχω αλλάξει δυο μητρικές σε αυτόν (η πρώτη MSI με τσιπάκι της VIA και η δεύτερη ASUS με τσιπάκι της Texas Instruments, το πιο κατάλληλο δηλαδή) καθώς επίσης ακριβώς το ίδιο restart προκαλεί και στον παλιό υπολογιστή μου (1.6GHz me 768MB RAM) που έχω ο οποίος έχει ένα firewire ανώνυμο chip αλλά που τόσο καιρό δεν είχε πρόβλημα...

 

Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει ακόμα και το καλώδιο??? Δεν έχω δοκιμάσει άλλο καλώδιο πάντως και κακώς...Αλλά μπορεί να είναι ακόμα και αυτό??

 

Τόσο πολύ βέβαια που να σβήνει το PC???

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα για αυτό...?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για τις τυχόν απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτή την ερώτηση ομολογώ πως δεν την περίμενα αλλά για να το κάνει σε 2 pc και 3 motherboard κάτι παίζει με την κάρτα και το καλύτερο είναι να στείλεις mail στην m-audio

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermaltake 550W αλλαγμένο δύο φορές λόγω άλλων προβλημάτων ολοκαίνουργιο, και στον παλιό υπολογιστή δεν πολυθυμάμαι...

 

Όπως είπα το κάνει και στους δύο υπολογιστές οπότε μάλλον δεν φταίνε τα PC....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις....

Σας ευχαριστώ για αυτό!

 

jmone αυτό δεν το είχα σκεφτεί και θα το κάνω όπως επίσης αύριο θα πάω και ελίνα που την είχα πάρει...

 

Οποιαδήποτε άλλη άποψη αν έχει κανείς δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει δυνατό τροφοδοτικό,όχι σε δύο αλλα σε όλα τα pc που θα τη δοκιμάσεις θα δημιουργεί πρόβλημα.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την onboard απ'το bios,κατέβασε τους τελευταίους drivers για την κάρτα σου και όπως είπε και ο jmone στείλε και ενα email στην maudio,είναι πολύ εξυπηρετικοί αύριο το πρωί θα έχεις απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες η m-audio με παραπέμπει στην ελίνα...Γιατί δεν βρίσκω το mail τους για επικοινωνία μαζί τους....??

Τόση γκαβαμάρα έχω..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550W είναι υπεραρκετά με την προϋπόθεση οτι δε το έχει παραφορτωμένο πχ με 2 κάρτες γραφικών,500 ανεμιστηράκια ή έχει κάνει το pc disco-μόνο strobolight δεν έχω δει ακόμα- και οτι δεν υπολειτουργεί το τροφοδοτικό.

Δεν είπα οτι είναι η λύση στο προβλημά,εξάλλου απο απόσταση περισσότερο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και κάποια απο αυτές θα είναι σωστή.

Μπορείς να συμπληρώσεις εδώ τη φόρμα:

http://www.maudio.co.uk/index.php?do=support.contact_form

ή να στείλεις ένα email :

[email protected]

ή

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την onboard απ'το bios

 

Φίλε Clouseau αυτό γιατί να το κάνω εφόσον μου το κάνει και σε δύο διαφορετικές onboard κάρτες και ξεκίνησε ταυτόχρονα πριν από 10 μέρες και στα δύο PC...

 

Το PC έχει τα πολύ βασικά πάνω. Τα 550W φτάνουν και περισεύουν για τις απαιτήσεις του...

 

Συμπληρώνω τα παραπάνω λέγοντας ότι την κάρτα την έχω παράλληλα και με την δικιά της τροφοδοσία και χωρίς αλλά μου κάνει τα ίδια κόλπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου