Προς το περιεχόμενο

Η m-audio κάνει τον υπολογιστή να σβήσει...


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες τα ίδια μου κάνει παρόλο που έχω απενεργοποιημένη την onboard μέσα από το BIOS..:cry:

 

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο τότε: Από firewire καλώδια τι είναι καλό και τι όχι? Υπάρχει καμιά μάρκα που να φημίζεται για τις αξιόπιστες λύσεις της? Γιατί μάλλον έχει διαφορά να βλέπω fw καλώδιο των 3m με 4 ευρώ (e-shop) και των 1.8 με 15 ευρώ (multirama)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δοκιμασε να κανεις το εξης:

σβησε τον υπολογιστη,αποσυνδεσε απο την καρτα το καλωδιο firewire k του ρευματος(υποθετω οτι χρησιμοποιεις τροφοδοτικο,ετσι...??? :roll: :roll: )

και πατα το κουμπι on της καρτας ετσι οπως ειναι ola aposyndedemena yia πανω apo 15-20 sec.....ξαναπατα το on/off να ειναι στην θεση off,συνδεσε την καρτα παλι και ανοιξε το pc.... :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να κανεις το εξης:

σβησε τον υπολογιστη' date='αποσυνδεσε απο την καρτα το καλωδιο firewire k του ρευματος(υποθετω οτι χρησιμοποιεις τροφοδοτικο,ετσι...??? :roll: :roll: )

και πατα το κουμπι on της καρτας ετσι οπως ειναι ola aposyndedemena yia πανω apo 15-20 sec.....ξαναπατα το on/off να ειναι στην θεση off,συνδεσε την καρτα παλι και ανοιξε το pc.... :lol: :lol:[/quote']

 

Τι είναι αυτό το τρελλό κόλπο?????

Θα το κάνω.

 

Πάντως έχω τώρα πολλές μέρες το PC χωρίς την m-audio, με την onboard μόνο πάνω και είναι μια χαρά. Δηλαδή από πλευράς PC δεν παίζει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με την δικη μου firewire,m-audio (ozonic).Πεταξα το καλωδιο της και εβαλα αυτο της unibrain.Βεβαια καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη.Δοκιμασε το παντως.Εγω απο τοτε δεν ξαναειχα κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με την δικη μου firewire' date='m-audio (ozonic).Πεταξα το καλωδιο της και εβαλα αυτο της unibrain.Βεβαια καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη.Δοκιμασε το παντως.Εγω απο τοτε δεν ξαναειχα κανενα προβλημα.[/quote']

 

Σου έσβηνε και σένα ο υπολογιστής βρε φιλαράκι :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,μου εσβησε μερικες φορες αλλα το πιο συνηθισμενο ητανε να μη μου αναγνωριζει την m-audio και καθε 10 restart να την βρισκει μια φορα.Ασε που με το που ασκουσα ενα γραμμαριο πιεση στα πληκτρα την ξαναχανε.Δεν ειμαι ειδικος,δεν μπορω να σε διαφωτισω περισσοτερο δυστυχως,απλα σου αναφερω την δικια μου περιπτωση μηπως και βγαλεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις θυμηθηκα Θεονικη οτι μια φορα απο τις φορες που μου εσβησε,μετα δεν αναβε καθολου ο υπολογιστης.Περιττο να σου πω οτι η καρδια μου πηγε στην κουλουρη.Πατησα τον διακοπτη on/off στην πισω πλευρα του pc και αναψε παλι.Ξεκινα απο το καλωδιο.Παντως απο τοτε που το αλλαξα δεν ξαναειχα προβλημα και το δουλευω ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία ωρίτσα θα έχω κατέβει κέντρο να πάρω και εγώ κάποιο unibrain καλώδιο..

Σε ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πιστεύω ότι οφείλω πλέον να σας πω πως έχουν μέχρι στιγμής τα πράγματα γιατί όλο και κάποιος φίλος που επισκεπτεται το noiz ίσως έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Λοιπόν, αγόρασα μεν ένα καλώδιο firewire της unibrain των 12 ευρώ περίπου 1m μήκος αλλά το πρόβλημα παρέμεινε ακριβώς το ίδιο τουλάχιστον στον καλό μου υπολογιστή με TI τσιπάκι firewire...Στον παλιό δεν το είχα δοκιμάσει.

 

Είπα λοιπόν να κάνω ένα φορμάτ για να ξορκίσω ότι κακό πνεύμα είχε μείνει από την προηγούμενη μητρική μου και το πρόβλημα λύθηκε!!!:D :D :D

 

Ούτε διακοπές, ούτε επανεκινήσεις εδώ και περίπου 3 βδομάδες που το PC το έχω για πάνω από 15 ώρες τη μέρα αναμμένο ενώ πριν στο δεκάλεπτο που έβγαζε πρόβλημα...

 

Σημειώνω ότι άλλαξα μητρική με το ίδιο chip πάνω NVidia 570 και μου είχανε πει ότι δεν χρειαζόταν φορμάτ...

 

Δεν ξέρω πως και έγινε αυτό το "θαύμα" αλλά με το format το PC βρήκε την υγειά του όπως και εγώ εξάλλου... :D

 

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις γνώμες σας και τις υποδείξεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου