Προς το περιεχόμενο

12χορδη ηλεκτρο-ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Άσχολούμαι με ακουστικά κιθαριστικά σετ τα τελευταια 15 χρόνια, αλλά ποτέ δεν είχα 12χορδη. Πήρα την απόφαση να αγοράσω μια, σαν δώρο στον εαυτο μου για Χριστούγεννα!  ;D

 

Το πρόβλημα: Budget.

 

Ξέρετε αν μπορώ να βρω (και αν ναι, πού; ) κιθαρα με solid καπάκι και ενεργά ηλεκτρονικά, με όχι παραπάνω από €250 ;

 

Έψαξα και βρήκα είτε solid καπάκι, αλλά χωρίς ηλεκτρονικά, είτε με ηλεκτρονικά (π.χ. Jack and Danny, με Fishman ηλεκτρονικά, στα €190) αλλά με λαμινέ καπάκι.

 

Ξέρω ότι με €400-€500 κάνω πολύ καλύτερη δουλειά, και αλλάζω τρελλά την κατηγορία μου, απλά δεν υπάρχουν αυτά τα χρήματα.

 

Ιδέες και προτάσεις, παρακαλώ;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε AXLNICK θα το ήθελα πάρα πολύ. Πρέπει να κερδίσω το 3+1 στο Joker όμως πρώτα  ;D

Είναι σχεδόν €150 πάνω από το ανώτατο budget μου.

 

Πληροφοριακά πάντως, και σε περίπτωση (δύσκολο) να καταφέρω να βρω τα παραπάνω χρήματα, έχεις εμπειρία από Walden? Σε σύγκριση με τις Cort αντίστοιχης τιμής στον Thomann, τι λένε; Παίζει επίσης και η Ibanez αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_ew2012asent.htm

 

Η Fender αυτή http://www.thomann.de/gr/fender_tim_armstrong_hellcat_12.htm είναι κουκλίτσα, αλλά με ρηχό σώμα δεν ξέρω τι ήχο θα βγάζω όταν παίζω εντελώς unplugged.

 

Μια μικρή καθοδήγηση.. ;    :)  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, μπορεί και να βρήκα κάτι.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb_custom_line_cld_10sce_12bks.htm

 

Επικοινώνησα με το support του Thomann, και μου είπαν ότι, εκτός από το solid καπάκι, έχει και τα δικά του ανώτερα ηλεκτρονικά, πιο high-end από το Fishman Presys που έχει το φτηνό τους μοντελο με τα €100. Αυτό το πιο high-end μοντέλο εχει πραγματάκια όπως notch filter, tuner, adjustable pitch, όπως επίσης και XLR-out. Κλασσικό dreadnought σχήμα, 12 εκατοστά βάθος στο σώμα.

 

Ξέρω ότι δεν υπάρχει πολλή αγάπη στο noiz για τις Harley Benton, αλλά δεν είναι πολύ καλό value for money? Solid καπάκι, καλά ηλεκτρονικά, XLR, για €200; Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω οτι εφοσον το οργανο εχει αυτα που θες τι σε νοιαζει και αν γραφει "misko" στο headstock.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός.

 

Δεν είναι το όνομα που με απασχολεί, αυτό καθ'εαυτό. Αν και κάτοχος stratocaster, ποτέ δεν ήμουν σνομπ όσον αφορά τις μάρκες. Αν τραγουδάει σωστά η κυρία, τι με νοιάζει ποιος την έφτιαξε. Απλά δε θέλω να αγοράσω κάτι το οποίο να ματώνει τα αυτιά και τα χέρια μου. Αν είναι, καλύτερα να περιμένω καμποσο καιρό μέχρι να μαζέψω ότι χρειάζεται για κάτι καλύτερο.

 

Αν όμως, κάποιος συνφορουμίτης (απσσσσσς) έχει δοκιμάσει την εν λόγω κυρία και έχει άποψη, θα ήθελα να γνωρίζω. Φαντάζομαι, μιας και η κυρία αυτή βγαίνει και σε εξάχορδη, αυτο το θέμα θα ενδιαφέρει αρκετούς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πετάξεις τα λεφτά σου σε Harley Benton βρε αγόρι μου, δεν τα λυπάσαι;

Ψάχνεις κουπί για να πας Αίγινα;

Αν δε μπορείς να διαθέσεις 150Ε παραπάνω για μια αξιοπρεπή πρόταση μην πάρεις τίποτε.

Γιατί πρέπει να στριμώξεις σε ένα ευτελές ποσό όλα αυτά τα standards που ψάχνεις σώνει και καλά;

Κάνε μια βόλτα από Λογοθέτη και πάρε μια Cort καλύτερα.

Κρίμα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alif,

 

με ενδιαφέρει η άποψή σου. Τι παίζει στις ηλεκτρακουστικές Harley Benton; Κακή ποιότητα ξύλου; Κακά ηλεκτρονικά; κακό φινίρισμα;

 

Αν γνωρίζεις, το ιδιο ισχύει σε όλη τη γκάμα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου τα είπε ο Alif...

Τι δεν κατάλαβες ακριβώς ? Απλά... μην πετάς τα λεφτά σου !

Κακή ποιότητα ξύλου; Κακά ηλεκτρονικά; κακό φινίρισμα; Όλα αυτά και το βασικότερο...

Κακή ποιότητα ήχου !!!

Τώρα αναφορικά με την Walden που με ρώτησες ! Έχω 2 Walden... και έχω παίξει άλλες 3 τουλάχιστον !

Από πολύ φθηνό μοντέλο μέχρι και το ακριβότερο ! Είναι από τις πιο τίμιες κιθάρες που η αξία τους θα μπορούσε να είναι τουλάχιστον η διπλάσια !

Γενικά στα entry models... πιστεύω ότι πολύ καλά παίζουν οι Walden, οι Tramontane, και οι YAMAHA ! Όμως σε 12χορδη είναι εντελώς εκτός των ορίων σου οι άλλες δύο ! Γι' αυτό και σου έγραψα για την Walden ! Η αλήθεια είναι ότι και οι Ibanez παίζουν πιο χαμηλά από 250 ευρώ αλλά δεν τις έχω σε εκτίμηση σε αυτά τα χρήματα !

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και μια Yamaha κοντά στα 320-330 ευρώ αλλά ρίξε και μια ματιά αν μπορείς και στις Sigma (φθηνή Martin) εκεί κοντά στα 280-290 ευρώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα πει διεξοδική απάντηση! Ευχαριστώ AXLNICK  :)

 

Μια τελευταία ερώτηση: Σε αυτό το εύρος τιμών, οι Cort λένε τίποτα; Έχεις ακούσει κάτι, ή έχεις δοκιμάσει καμία..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου