Προς το περιεχόμενο

Θορυβος σκληρου και ποντικιου απο τα ηχεια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν είναι θέμα γείωσης όπως είπε και ο Γιάννης πριν, τότε το πιο πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα με το τροφοδοτικό ή την μητρική κάρτα. Το κόλπο με την ταινία το δοκίμασες?

Αυτό είναι σύνηθες πρόβλημα στα laptop αλλά το συναντάμε και σε desktop με φτηνά συνήθως τροφοδοτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με τα ηχεία.

Η παρεμβολή είναι κάθε φορά που ενεργοποιείται ο σκληρός σου.

Πως παρισφρύει ο θόρυβος στη θύρα του audio, δεν ξέρω ακόμα.

Όπως κατάλαβες, μου συμβαίνει και εμένα.  ;)

 

 

To ζήτημα είναι ότι μου συνέβαινε και μένα παλιότερα συγκεκριμένα όταν κουνούσες απλά το ποντίκι στην οθόνη να ακούζεται ένα ντζζζ  για τη διάρκεια της κίνησης του. Με τον σκληρό δεν θυμάμαι αν είχα παρόμοια προβλήματα. Το πρόβλημα λύθηκε με νέους drivers και μπορεί να είχα κάνει και αλλαγή στην PCI θύρα και format αλλα δεν είμαι σίγουρος καθως τότε δοκίμαζα πολλά.

 

Το πιο βασίκο δεν μας είπες ρε Τablet.

Τι κάρτα ήχου και λειτουργικό έχεις ?

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι προβλημα της μητρικης τελικα μιας και εβαλα κατα'ευθειαν την onboard στα ηχεια και σκιστηκε στον θόρυβο.

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω μια pci firewire Καρτα που να εχει ενα απο τα παρακατω chipsets:

 

Texas Instruments: TSB12LV26

Texas Instruments: TSB43AB23

 

Θα αλλαξω μητρικη αλλα δεν θέλω ενσωματωμένη firewire γνωριζει κανεις που μπορω να βρω εναν τετοιο controller;

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν για παράδειγμα απομονώσεις την γείωση από την πρίζα του tower (με μονωτική ταινία στις επαφές του σούκο) ο θόρυβος λογικά θα εξαφανιστεί. Αυτό βέβαια είναι μόνο για διαγνωστικούς σκοπούς καθώς δεν πρέπει ποτέ να απομονώνουμε τη γείωση και πάντα ενέχει ένα ρίσκο.

Έτσι ακριβώς.


Συνήθως αυτά τα προβλήματα έχουν να κάνουν με την τροφοδοσία (βλέπε εσωτερικό τροφοδοτικό).

Μου έχει συμβεί το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και ήταν από τροφοδοτικό στην μία περίπτωση καί από εσωτερικό περιφερειακό στην άλλη. Διαρροή και στις δύο περιπτώσεις.

 

Έλεγξε με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι πάνω στο μεταλικό σώμα του υπολογιστή (κουτί) να δεις εάν ανάβει το δοκιμαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν sorry για την αργοπορία στην απάντηση, αλλά έπεσε πολύ δουλειά.

Για να γειώσεις τον υπολογιστή σου θα πρέπει να τσεκάρεις οτι οι βίδες της μητρικής είναι καλά σφιγμένες πάνω στο σασί. Οι φίσες του τροφοδοτικού πατάνε καλά στη μητρική.

Απο κει και πέρα, εξαρτάται από το εκάστοτε κουτί σε ποιο σημείο γειώνει. Θα σε συμβούλευα αν δεν ξέρεις τι κάνεις, να μην το επιχειρήσεις μόνος σου αλλά να αποτανθείς σε κάποιον ειδικό καθώς πρέπει να καλωδιώσεις το σημείο αυτό του κουτιού με τη γείωση του τροφοδοτικού..

 

 

Ξέρει κανεις που μπορω να βρω μια pci firewire Καρτα που να εχει ενα απο τα παρακατω chipsets:

 

Texas Instruments: TSB12LV26

Texas Instruments: TSB43AB23

 

 

www.pcmajor.gr

Έχουν τα πάντα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα 2 της unibrain με διαφορετικα chipset

 

pci με αυτα τα specs στα 40€ http://www.unibrain.com/products/p1394/tSpec_FBBLUE.htm

 

pci express στα 80€ http://www.unibrain.com/products/p1394/tSpec_FBBLUE_e.htm

 

ποια λετε εσεις και για ποιες ουσιαστικες διαφορες μιλαμε στην αποδοση;

 

Στο site της echo προτεινεται η πρωτη με το Texas Instruments: TSB43AB23

αλλα σε επικοινωνια με το support μου ειπαν οτι και η ακριβη με το Texas Instruments XIO2200A θα μου κανει

(audiofire 12)..

 

 

 

*Η μητρικη προς αποφυγη ειναι η gigabyte ga-gma ud2h (revision 2.1)

  και τωρα ετσι πληροφοριακα παω για αυτη http://www.msi.com/product/mb/890GXM-G65.html

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αλλαξα μητρικη και αγορασα απο Unibrain εναν firewire controller με το

ιδιο chipset που ειχε και η προηγουμενη μητρικη ενσωματωμένο 

(texas intsruments TSB43AB23).

 

Το προβλημα εξακολουθεί να υφίσταται..Και εχω φρικαρει..

 

Πιστευω οτι το συγκεκριμένο chipset δε γουστάρει με το setup μου

διοτι μητρικη αλλαξα αλλα το ιδιο chipset κρατησα στον controller..

 

 

Καμια βοηθεια;;

 

 

 

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου