Προς το περιεχόμενο

Fender Stratocaster για hard rock/heavy metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Συγνώμη αν ανοίγω νέο thread αν υπάρχει ήδη.... ::) Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και να με διαφωτίσετε οι γνώστες του θέματος.Σκέφτομαι να αποκτήσω μια Fender strat λίαν συντόμως.Τα ακούσματα μου είναι κάπως heavy...Οκ δεν έχω την απαίτηση να παίξω και thrash/death !Όμως θα με ενδιέφερε να καταφέρω να πιάσω λίγο από το feeling iron maiden βρε αδερφέ! 8). Δυστυχώς το budget μου είναι περιορισμένο....γύρω στα 500 ευρώ maximum για την ώρα τουλάχιστον.Μελλοντικά σκέφτομαι να αποκτήσω και μια gibson(αν όχι έστω μια καλή epiphone) με τα ίδια χαρακτηριστικά περίπου δηλαδή να μπορώ να παίξω classic heavy metal(τους maiden τους ανέφερα;;;; ;D) στα ίδια πάλι χρήματα..Φαντάζομαι ένας humbucker στην θέση bridge είναι μονόδρομος.....η όχι??? :o Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας είτε για κάποιες έτοιμες λύσεις είτε για κάποιο σετ κιθάρας-μαγνητών που θα μου δώσουν την λύση.Ευχαριστώ προκαταβολικά! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο Adrian Smith χρησιμοποιεί 2 Texas specials με Dimarzio Humbucker

 

The Strat has SRV Texas Special pickups in the neck and middle pickups with a DiMarzio in the bridge and is in standard tuning.

 

Ο Dave Murray και ο Gers χρησιμοποιούν Seymour Duncan hot-rails single coil sized humbuckers και η signature του Murray είναι

 

The Japanese-made "Tribute" version of the guitar (HST-57DM) features an "Original" Floyd Rose double-locking tremolo system, dual DiMarzio Super Distortion DP100 humbucking pickups (bridge/neck), a Fender Texas Special single-coil pickup in the middle position, a 5-way pickup selector and an oval neck profile

 

Οπότε θα σου πρότεινα μια fender lonestar strat

 

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_lone_star_strat_rw_awh.htm

 

γιατί

 

-έχει maidenική εμφάνιση

-είναι λίγο πιο πάνω από το budget σου αλλά μην περιμένεις με λιγότερα λεφτά να βρεις μεξικάνα fender με τέτοιους μαγνήτες (μόνη εξαίρεση η σειρά classic player αλλά δεν κάνει για το στυλ σου νομίζω)

-οι texas special είναι αρκετά hot μαγνήτες και πιστεύω ότι θα σου κάνουν (όπως βλέπεις στα παραπάνω λινκ και οι maiden τους χρησιμοποιούν) ενώ o seymour duncan pearly gates+ πιστεύω είναι top για classic hard rock-heavy παιξίματα.

 

'Εχω και εγώ μια lonestar (made in usa όμως, πλέον μόνο στο e-bay αν βρεις) και έχω παίξει με αυτήν λάιβ στη θέση bridge από ΖΖ-ΤΟP και Bad Company μεχρι Scorpions και Maiden, πιστεύω λοιπόν ότι θα σε καλύψει απόλυτα.

 

Βέβαια καλά όλα αυτά αλλά μεγάλο ρόλλο παίζει ο ενισχυτής και τα δάχτυλα...και την κιθάρα τους να έχεις, αν δεν έχεις τον JCM του Smith και τα δάχτυλα του Murray δεν θα φτάσεις στο αποτέλεσμα που θες  ;D

 

Πάντως η κιθάρα πιστεύω είναι ό,τι πρέπει για τα γούστα σου.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ο SD PG+ που εχει η lone star να μη φτανει αρχικα για maiden...

Μαλλον θα χρειαστει καποια αλλαγη με τον Super Distortion...

Mπορεις να δεις και στα μεταχειρισμενα κατι καλο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πολύ καλή λύση στα λεφτά σου πιστεύω πως είναι η Fender blacktop stratocaster HH.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_blacktop_stratocaster_hh_rw_bk.htm  Βγαίνει και σε άλλα χρώματα αν δεν σου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 200 παραπάν και πάρε αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_so_cal_style_1_hh_sw.htm

 

Εμφανησιακά ίδια με του Smith,floyd rose,2 dimarzio, o tonezone ειδικά είναι καλή αρχή για να πιασεις αυτόν τον 80ς ήχο.Βγαίνει σε λέυκό και μαύρο αν θες.

 

http://charvelguitars.com/promods/

 

Να και τα υπόλοιπα χρώματα (αυτά που έχουν pickguard).Μην κολάς στην επωνύμια fender και οι charvel εμφανισιακά είναι ίδιες.Πάντως από προσωπική πείρα ο λαιμός στις κιθάρες αυτές είναι μανούλαααα ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάρεϊ την εποχή του κιλερς έπαιζε με φεντερ και 3 μόνους μαγνητεσ. Γενικά αν θες να προσεγγίσεις ήχο μειντεν που έχουν σχετικά ελαφρύ ντιστορσιον δεν χρειάζεται ντε και καλά διπλό . Η πρόταση μου λοιπόν είναι να τρέλαςεισ το οδηγό για φεντερ στρατ του superfunk στην αρχική σελίδα και μόλις βρεις αυτή που σου αρέσει εμφανησιακά να την αγοράσεις. Είτε με μόνους ζητεί με έναν διπλό . Να την ακούσεις στον ενισχυτι σου να δεις αν σε βγάζει , και αν τελικά όχι να αλλάξεις το μπριτζ με το χοτ ρειλς η αν έχει διπλό τον ντιμαρζιο που σου πρότειναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έλα μωρέ τώρα... Ποιος έχει παίξει hard rock με stratocaster ;  ;D ;D ;D ;D ;D

Μόνο το 80% (;) της παγκόσμιας δισκογραφίας του hard rock έχει γραφτεί με αυτές...

 

Όσο για Heavy όχι μόνο οι Maiden, αλλά και πολλοί άλλοι...  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μάρεϊ την εποχή του κιλερς έπαιζε με φεντερ και 3 μόνους μαγνητεσ. Γενικά αν θες να προσεγγίσεις ήχο μειντεν που έχουν σχετικά ελαφρύ ντιστορσιον δεν χρειάζεται ντε και καλά διπλό .

 

Kάνεις κάποιος λάθος μου φαίνεται

 

 

Δώσε λιγάκι πραπάνω και πάρε charvel.Καλύτερη κιθάρα και δεν θα χρειαστείς να αλλάζεις μαγνήτες κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις κάποιος λάθος μου φαίνεται

 

 

 

Και βεβαια κανω λαθος... Πραγματι δεν χρησιμοιποιησε ποτε μονους μαγνητες ο Μαρευ στο Κιλλερς...

 

Ο Μαρευ χρησιμοποιησε μονους μαγνητες στο somewhere in time....

 

στο 0.14

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνεις κάποιος λάθος μου φαίνεται

 

 

 

Και βεβαια κανω λαθος... Πραγματι δεν χρησιμοιποιησε ποτε μονους μαγνητες ο Μαρευ στο Κιλλερς...

 

Ο Μαρευ χρησιμοποιησε μονους μαγνητες στο somewhere in time....

 

στο 0.14

 

 

Mου αρέσει που ανάλογα με ποια κιθάρα έπαιξαν σε ένα live ή ''μόστραραν'' σε ένα βιντεοκλίπ καταλήγετε στις κιθάρες που χρησιμοποίησαν για να ηχογραφήσουν τα αντίστοιχα άλμπουμς  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου