Προς το περιεχόμενο

εχω καλο αυτι?


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα το πρωι παιζοντας ανεμελος κιθαρα σε καποια φαση απο βαρεμαρα αρχισα να παιζω τυχαιες νοτες πανω στην κιθαρα...παιζοντας μια νοτα λεω''γνωστο αυτο'' και καταλαβα οτι ηταν νοτα απο ενα τραγουδι που ξερω.πηρα λοιπον ενα κουρδιστηρι και τις συγκρινα και ειδα οτι ειναι και οι 2 ντο.μετα προσπαθησα να βρω ηχητικα ολες τις ντο πανω στο fingerboard και τις βρηκα ολες χωρις βοηθεια μονο με το αυτι μου και μετα παιζοντας μια αλλη νοτα βρηκα ξανα ολες τις νοτες με το αυτι μου...ηταν λες και μου ψιυθριζαν τα ονοματα τους (αν και επρεπε να παιζω λιγο σιγα για να τις βρισκω.

αν και δεν παιζω πολυ καιρο κανα τριμηνο πιστευω χαρηκα πολυ.ειναι αποτελεσμα εξασκησης ή απλα ετυχ? 8O μπορω να το αναπτυξω και πως πμορω να το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξα-σκίσου ( :lol: :lol: ) σε όσα περισσότερα κομμάτια μπορείς και κάποια στιγμή θα το κατέχεις σε τόσο βαθμό που θα φέρεις επάξια τον τίτλο του super sayan! :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω τρελαθει ειναι γαματο παιζω τραγουδια που ξερω σε αλλες χορδες :D :D :D υποσχομαι να χρησιμοποιησω τη δυναμη μου μονο για να κανω καλοGoku%2520super%2520sayan%25203.gif

ευχαριστω βρε παιδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να το αναπτυξω και πως πμορω να το κανω αυτο?

 

Όχι μόνο μπορείς αλλά ΠΡΕΠΕΙ να αναπτύξεις την ακοή σου. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεγάλος μουσικός πού να μην είναι "αυτιάγκουλας".

 

Αυτό πού μπορείς να κάνεις εκ πρώτης είναι να αρχίσεις σιγά-σιγά να βγάζεις πολύ απλές μελωδίες από κομάτια με το αυτί έστω κι αν αυτές σου φαίνονται "γελοίες". Προοδευτικά μπορείς να προχωρήσεις σε πιό πολύπλοκες.

 

Ένα πολύ σημαντικό βήμα είναι να μπορείς να ακούς όλα τα διαστήματα της οκτάβας στην αρχή καί έπειτα πέρα από αυτή. Π.χ. να μπορείς παιζοντας μιά νότα ντο, να τραγουδάς τυχαία τα υπόλοιπα διαστήματα. Αυτό μπορείς να το κάνεις αν ξεκινήσεις μιά μέρα παίζοντα μόνο ντο-ρε ύφεση συνέχεια, μέχρι να σού αποτυπωθεί στη μνήμη το διάστημα αυτό(2η μικρή). Μετά συνεχίζεις στα υπόλοιπα.

 

Μετά πρέπει να αρχίσεις να αναγνωρίζεις συγχορδίες. Κάθε συγχορδία έχει τον δικό της χαρακτηριστικό ήχο, όπως όταν σού τηλεφωνεί κάποιο οικείο σου πρόσωπο καί ακούγοντας μόνο την φωνή του καταλαβαίνεις ποιός είναι...Πάλι μέσα από τα κομάτια μπορεί να γίνει αυτό

 

Το Band-in-a-Box είναι ένα sequencer πού έχει καί καλό ear training. Use it.

 

Πολλοί μουσικοί στα πρώτα χρόνια της μάθησης τους δεν καταλαβαίνουν την τεράστια χρησιμότητα τού να έχεις καλή μουσική ακοή. Όσο καλη τεχνική κι αν φτιάξουν, όσες κλίμακες καί να μάθουν αν δεν φτιάξουν αυτί θα παίζουν πάντα μέτρια, ακόμα κι αν παίζουν rock πού τα μέρη της μουσικής είναι προκαθορισμένα. Σε μουσικά είδη όπως Jazz αν δεν έχεις πολυ καλό αυτί, απλά δεν μπορείς να παίξεις ούτε νότα...

 

Υπομονή, όλα τα μεγάλα ταξίδια αρχίζουν με ένα μικρό βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελωδιες?δηλαδη να φτιαχνω δικες μου μελωδιες?η να ακουω μελωδιες και να προσπαθω να παιζω στην κιθαρα?

και οταν λες διαστημα να αποτηπωσω στο μυαλο μου το διαστημα πχ. της νοτας ντο με τη ρε # ή να μαθω τη τονικοτητα απο ντο μεχρι ρε#? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...and it all comes down to: PRACTICE, όπως πάντα :)

 

Το αυτί συνηθίζει στα διαστήματα, τις συγχορδίες, τις προόδους, τις μετατροπίες.... και μετά σου βγαίνουν αυθόρμητα στα τραγούδια που γράφεις. Στην αρχή τα μελετάς επί τούτου, και στο τέλος γίνονται τόσο "κτήμα σου" που σου βγαίνουν χωρίς καμία προσπάθεια. Και όλα ξεκινάνε από το αυτί ;) (εεε, άντε και τον εγκέφαλο που επεξεργάζεται το σήμα :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου