Προς το περιεχόμενο

εχω καλο αυτι?


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οταν λες διαστημα να αποτηπωσω στο μυαλο μου το διαστημα πχ. της νοτας ντο με τη ρε # ή να μαθω τη τονικοτητα απο ντο μεχρι ρε#? :?

 

Το δίαστημα βρε κουτούτσικο :) Αυτό σε ενδιαφέρει. Τώρα αν μπορείς να ακούσεις και τη νότα ok, αλλά βασικά το διάστημα σε ενδιαφέρει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα αναπτυσεται αυτο, αλλα το πιο σημαντικο ειναι να το εχεις .

 

Εγω παντα νομιζα οτι το ειχα (γιατι οντως το ειχα) αλλα οταν ειδα εναν φιλο μου (οχι μεγαλο μουσικο , ισα ισα πολυ μικρο , αλλα στα αυτια ζογκλερ) να κανει τα απιστευτα , τοτε αναθεωρησα για μενα .

 

Του φιλου μου αυτου του σφυριζεις οτι νοτες θελεις και εκτος του οτι τις παιζει κατευθειαν στο πιανο (κατευθειαν ομως ) , σου λεει και ποιες νοτες ειναι . Μιλαμε για τεραστιες αποστασεις νοτων και τις βρισκει για πλακα , αφου του δωσεις μια ντο πχ στην αρχη σαν νοτα αναφορας.

 

Βεβαια εχω και φιλους μουσικους που το κανουν και χωρις να τους δωσεις νοτα αναφορας (το απολυτο perfect pitch) αλλα αυτοι το εχουν εκπαιδευσει συστηματικα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα ο,τι παιζεις να το

τραγουδας απο πανω... :wink: :wink: :wink:

 

EDIT -Στην αρχη απλες μελωδιες-κλιμακες

και στη συνεχεια μπορεις να βαζεις και χρωματισμους

ενδιαμεσα.. :) :) :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρομαι που υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα. Εμας τους "διαφορετικούς" μας είχαν πάντα στα περιθώριο :lol:

 

Ειναι χρήσιμο το αυτί, μερικοί το έχουν εμφυτο . αλλοι το εξασκούν, βασικά χρειάζεται όπως ειπώθηκε εξάσκηση στις συγχορδίες, και μετά στα διαστήματά τους ωστε να μπορείς να παίζεις τα πάντα σε όλες τις κλίμακες χωρίς να τα διαβάζεις.

 

Εγω τα τελευταία 2 χρονια σιγά σιγά καταφέρνω να αναγνωρίζω π.χ μια συγχορδία σε πια κλίμακα είναι, και τους τόνους , με το άκουσμα ερχεται αυτο . Αν αφιερωνα και περισσότερο χρόνο θα ήταν καλύτερα,

 

Αυτη η αντίληψη σου δίνει και την δυνατοτητα να συνθέσεις.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perfect pitch....

 

 

Μεγάλο μυστήριο ο μηχανισμός που κρύβεται από πίσω,

 

Όταν εξακριβωθεί το πώς και το γιατί τότε θα αλλάξουν πολλά μα πάρα πολλά στον τομέα της ακουστικής και του ήχου.....

 

 

Προς το παρόν... μεγάλη μερίδα επιστημόνων αναθεωρεί την ικανότητα αυτή του ανθρώπου..... αντί να προσπαθήει να δεί πώς γίνεται αναλώνεται σε πειράματα που προσπαθούν να αποδείξουν οτι δεν υπάρχειο κάτι σαν το perfect pitch.

 

Εννοείτε οτι ο γράφων υποστιρίζει την αντίθετη μεριά... και ίσως να μην έχει μια και τόση αμερόληπτη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να μην πιέζεσαι να καταφέρεις πράγματα επειδή μπορούν να τα κάνουν άλλοι γιατί ίσως απογοητευθείς, ειδικά στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι.

βγάζε στην κιθαρουλα σου γνωστά απλά κομμάτια και παίζε τα μαζί με το cd συνχρονος.για να δεις κατά πόσο τα παίζεις σωστά τονικά και χρονικά. με την πάροδο του χρόνου πολλές ικανότητες θα αναπτυχθούν μόνες τους χωρίς να το καταλάβεις.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να μην πιέζεσαι να καταφέρεις πράγματα επειδή μπορούν να τα κάνουν άλλοι γιατί ίσως απογοητευθείς' date=' ειδικά στο αρχικό στάδιο που βρίσκεσαι.

βγάζε στην κιθαρουλα σου γνωστά απλά κομμάτια και παίζε τα μαζί με το cd συνχρονος.για να δεις κατά πόσο τα παίζεις σωστά τονικά και χρονικά. με την πάροδο του χρόνου πολλές ικανότητες θα αναπτυχθούν μόνες τους χωρίς να το καταλάβεις.[/quote']

+100 :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελωδιες?δηλαδη να φτιαχνω δικες μου μελωδιες?η να ακουω μελωδιες και να προσπαθω να παιζω στην κιθαρα?

και οταν λες διαστημα να αποτηπωσω στο μυαλο μου το διαστημα πχ. της νοτας ντο με τη ρε # ή να μαθω τη τονικοτητα απο ντο μεχρι ρε#? :?

 

Εννοώ να ακούς άλλες μελωδίες καί να προσπαθείς να τις βγάλεις.

 

Όσο γιά το διάστημα, ναί να αποτυπώσεις στο μυαλό σου το ντο με το ρε# σαν απόσταση(2η αυξημένη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που εγραψα το τελευταιο post εβγαλα ταμπλατουρες για το everybodys changing των keane :D 8) .

παντως φαινεται οτι δεν το ειχα εκ γενετης με την εξασκηση το απεκτησα.αλλα με κουραζει πολυ αυτο βρε παιδια μετα απο κανα μισαωρο με πιανει πονοκεφαλος,ασε που πρεπει να κουρδιζω συνεχεια για να ακουω σωστα τις νοτες... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου