Προς το περιεχόμενο

εχω καλο αυτι?


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μελωδιες?δηλαδη να φτιαχνω δικες μου μελωδιες?η να ακουω μελωδιες και να προσπαθω να παιζω στην κιθαρα?

και οταν λες διαστημα να αποτηπωσω στο μυαλο μου το διαστημα πχ. της νοτας ντο με τη ρε # ή να μαθω τη τονικοτητα απο ντο μεχρι ρε#? :?

 

Εννοώ να ακούς άλλες μελωδίες καί να προσπαθείς να τις βγάλεις.

 

Όσο γιά το διάστημα' date=' ναί να αποτυπώσεις στο μυαλό σου το ντο με το ρε# σαν απόσταση(2η αυξημένη).[/quote']με το ντο παντα για σημειο αναφορας ε? γιατι μετα πιστευω οτι αλλαζουν τα διαστηματα για αλλα σημεια αναφορας αν δεν κανω λαθος 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι μόνο μπορείς αλλά ΠΡΕΠΕΙ να αναπτύξεις την ακοή σου. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ μεγάλος μουσικός πού να μην είναι "αυτιάγκουλας".

 

Ένα πολύ σημαντικό βήμα είναι να μπορείς να ακούς όλα τα διαστήματα της οκτάβας στην αρχή καί έπειτα πέρα από αυτή. Π.χ. να μπορείς παιζοντας μιά νότα ντο' date=' να τραγουδάς τυχαία τα υπόλοιπα διαστήματα. Αυτό μπορείς να το κάνεις αν ξεκινήσεις μιά μέρα παίζοντα μόνο ντο-ρε ύφεση συνέχεια, μέχρι να σού αποτυπωθεί στη μνήμη το διάστημα αυτό(2η μικρή). Μετά συνεχίζεις στα υπόλοιπα.

 

Μετά πρέπει να αρχίσεις να αναγνωρίζεις συγχορδίες. Κάθε συγχορδία έχει τον δικό της χαρακτηριστικό ήχο, όπως όταν σού τηλεφωνεί κάποιο οικείο σου πρόσωπο καί ακούγοντας μόνο την φωνή του καταλαβαίνεις ποιός είναι...Πάλι μέσα από τα κομάτια μπορεί να γίνει αυτό

 

Το Band-in-a-Box είναι ένα sequencer πού έχει καί καλό ear training. Use it.

 

Πολλοί μουσικοί στα πρώτα χρόνια της μάθησης τους δεν καταλαβαίνουν την τεράστια χρησιμότητα τού να έχεις καλή μουσική ακοή. Όσο καλη τεχνική κι αν φτιάξουν, όσες κλίμακες καί να μάθουν αν δεν φτιάξουν αυτί θα παίζουν πάντα μέτρια, ακόμα κι αν παίζουν rock πού τα μέρη της μουσικής είναι προκαθορισμένα. Σε μουσικά είδη όπως Jazz αν δεν έχεις πολυ καλό αυτί, απλά δεν μπορείς να παίξεις ούτε νότα... [/quote']

 

+1.000.000..εγραψες mij... :)

και οπως ειπε και ο pastelious πρεπει να τραγουδας οτι παιζεις οσο μπορεις πιο πολυ.. :wink:

το καλο αυτι δεν ερχεται μονο του μετα χρονια αλλα θελει πολυ εξασκηση... :wink:

επισης αν καποιος σου παιζει μια νοτα με την κιθαρα,το πιανο κτλ..πρεπει να μπορεις αμεσως να την αναγνωριζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένα πολύ πιο απλό κόλπο για να βρίσκεις τις νότες σε άλλες χορδές.

Πιστεύω πως ξέρεις ότι στο πέμπτο τάστο κάθε χορδής υπάρχη η ίδια νότα με την νότα της ελεύθερη από κάτω χορδής(εκτός από τη Σολ η οποία είναι στο 4ο τάστο Σι και όχι στο 5ο)

¶ρα αν το χρησιμοποιήσεις αυτό μπορείς να τις βρίσκεις πανεύκολα.

Πχ ψάχνεις τη νότα που βρίσκεται στο 3 τάστο της 6ης χορδής για να την παίξεις στην 5η.3+5=8 άρα 8ο τάστο,5η χορδή.

Θες να την παίξεις στην 4η?3+5+5=13 άρα 13ο τάστο 4η χορδή ή αν συνεχίσεις από την 5η χορδή 8+5=13 :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελωδιες?δηλαδη να φτιαχνω δικες μου μελωδιες?η να ακουω μελωδιες και να προσπαθω να παιζω στην κιθαρα?

και οταν λες διαστημα να αποτηπωσω στο μυαλο μου το διαστημα πχ. της νοτας ντο με τη ρε # ή να μαθω τη τονικοτητα απο ντο μεχρι ρε#? :?

 

Εννοώ να ακούς άλλες μελωδίες καί να προσπαθείς να τις βγάλεις.

 

Όσο γιά το διάστημα' date=' ναί να αποτυπώσεις στο μυαλό σου το ντο με το ρε# σαν απόσταση(2η αυξημένη).[/quote']με το ντο παντα για σημειο αναφορας ε? γιατι μετα πιστευω οτι αλλαζουν τα διαστηματα για αλλα σημεια αναφορας αν δεν κανω λαθος 8O

 

Δεν έχει σημασία αν έχεις το ντο σαν σημείο αναφοράς ή άλλη νότα γιατί η απόσταση διαστημάτων π.χ. 2ης μεγάλης είναι ίδια από όποια νότα κι αν τα δείς.

 

Δηλ. είτε είναι ντο-ρε είτε ρε-μι η απόσταση παραμένει η ίδια

 

Εξ'άλλου στο solfege-ear training υπάρχει η μέθοδος τού "κινητού ντο".

Τραγουδάς κάθε μείζονα κλίμακα από τη νότα ντο γιατί η αναλογία των διαστημάτων παραμένει η ίδια

 

btw το relative pitch χρειάζεται να έχεις.. Το perfect pitch είναι ευχή καί κατάρα μαζί...(η κατάρα πάει στο ότι ακούς κάθε σκυλοτράγουδο καί "ακούς" καί τις νότες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθε θεωρια και τσαντιζομαι πιστευει μαλλον οτι να το χαζο να μαθει εκει μερικα τραγουδακια και τελειωσε...γιαυτο ξερει κανεις κανα καλο βιβλιο θεωριας μουσικης?γιατι δεν με βλεπω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθει θεωρια

 

φυγε οπως εισαι απο αυτον...τσαμπα λεφτα δινεις να το ξερεις.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω γω...σα να πεθανε καποιος ερχεται καθε φορα....βαριεται μαλλον...ξερει κανεις κανα καλο ωδειο κοντα στο Ιλιον? 8O θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω απλα να παιζω τραγουδια αλλα να εμβαθηνω τις γνωσεις μου στη μουσικη...να κατανοησω ολα τα μυστηρια της μουσικης και να μπορεσω να συνθεσω και εγω κατι :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθε θεωρια και τσαντιζομαι πιστευει μαλλον οτι να το χαζο να μαθει εκει μερικα τραγουδακια και τελειωσε...γιαυτο ξερει κανεις κανα καλο βιβλιο θεωριας μουσικης?γιατι δεν με βλεπω καλα

 

ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ, και πες και σε όποιον γνωστό σου ψάχνει να ΜΗΝ πάει σ'αυτόν!!! Είναι κάτι τέτοιο ΜΑΛΑΚΕΣ (συγνώμη, αλλά είναι) που με τσαντίζουνε! Θέλει ο άλλος να ασχοληθεί σοβαρά με κάτι, είναι το όνειρό του και τον καταστρέφουνε τα καθίκια!!!!!!! ¶μα ρε φίλε δε γουστάρεις να διδάσκεις ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. Αυτή που μου έκανε φωνητικά παλιά μου τσάκισε το λαιμό με τις μαλακίες που μου έλεγε!!!! ¶σε που έμαθα να τραγουδάω ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος και 3 χρόνια τώρα προσπαθώ να το διορθώσω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου