Προς το περιεχόμενο

εχω καλο αυτι?


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα προσπαθησω με βαση την διδακτικη μου εμπειρια να σου δωσω μια "πορεια" -κατα την ταπεινη μου παντα αποψη...-

 

κατ αρχας θα πρεπει καποιος να εξασκει το "αυτι" με δυο τροπους.

α) ειτε ακουγοντας κατι να καταλαβαινει τις νοτες και κατ επεκταση σαφως κ τα διαστηματα-διαδοχη συγχορδιων και την ρυθμικη ακολουθια ολων αυτων.

 

β) να μπορει οταν του ερθει μια "μουσικη ιδεα" να ξερει ακριβως ποιες νοτες θα παιξει στο πιανο π.χ. για να ακουστει σωστα αυτο που "ακουσε στο μυαλο του"...!!!

 

πιστευω οτι η γνωση της στοιχειωδους μουσικης θεωριας ειναι απαραιτητη για τον μουσικο του σημερα.συγκεκριμενα θελω να τονισω οτι οι γνωση των:

 

-ρυθμικων αξιων (τεταρτα/μισα/παρεστιγμενα/παυσεις/συζευξη διαρκ. κλπ)

-διαστηματα (συμφωνα & διαφωνα με τις λυσεις τους)

-κλιμακες ( η καθε βαθμιδα και η "ηχητικη" σημασια της / και τροποι : μειζων ελασσων κλπ.)

- συγχορδιες (πως δημιουργουνται και πως συνδεονται μεταξυ τους) και οχι απαραιτητα με τους κανονες της "αυστηρης" κλασσικης αρμονιας

 

ειναι απολυτα απαραιτητα και ακρως χρησιμα.

 

ολα αυτα κατα την γνωμη μου θα καταστησουν ικανο εναν μουσικο να ανταπεξελθει -ΚΑΙ- στην ακουστικη εξασκηση.

 

ως αναφορα για τον δασκαλο που ανεφερες θα ηθελα να σου επισημανω οτι.......ειναι.....ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ! ! :twisted: :twisted:

συγνωμη για το υφος μου ( δεν το συνηθιζω να λεω πραγματα για καποιον εν απουσια η αγνοια του) αλλα δεν αντεξα με αυτα που διαβασα παραπανω.

 

προσπαθησε να βρεις εναν δασκαλο που να μιλησεις μαζι του και ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις αν ειναι η λυση σου η οχι.σε εναν μουσικο το "αυτι" δεν κρυβεται.

ασε την λυση του ωδειου σαν τελευταια , διοτι οπως εχω δει ηδη στα τοπικα ωδεια εδω που μενω , δεν μαθαινουν τα παιδια μουσικη αλλα κανονες θεωριας , και ολα κρινονται απο ενα τεστ η διαγωνισμα.

τι να το κανω εγω αν ενα παιδι μου "ζωγραφισει" 67.987.463 κλιμακες & διαστηματα αψογα στο πενταγραμμο αλλα δεν ξερει τι ειναι αυτο που γραφει, νομιζοντας οτι ειναι κουλουρακια με ποδαρακια και οχι συμβολισμοι του Η Χ Ο Υ !

 

εδωσα εμφαση ΚΑΙ στην θεωρια , διοτι ανεφερες οτι θα ηθελες να συνθεσεις καποια στιγμη κατι δικο σου.εξαλλου θα σε βοηθησει και πρακτικα , διοτι εχω δει μουσικους να παιζουν ενα τραγουδι απο Am και οταν τους ζητηθει να το παιξουν απο Cm να μην μπορουν...το ιδιο και σε μια απλη μελωδια.

 

 

:wink: :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθει θεωρια

 

φυγε οπως εισαι απο αυτον...τσαμπα λεφτα δινεις να το ξερεις.. :wink:

Εμένα πάντως ο δάσκαλός μου δεν μου έχει δείξει σχεδόν ποτέ θεωρία.Αν τον ρωτήσω θα μου πει βέβαια αλλά ποτέ δεν έχουμε κάνει.Φταίει όμως και το γεγονός ότι κάνουμε μόνο μία ώρα την εβδομάδα και δε μας φτάνει ο χρόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθει θεωρια

 

φυγε οπως εισαι απο αυτον...τσαμπα λεφτα δινεις να το ξερεις.. :wink:

Εμένα πάντως ο δάσκαλός μου δεν μου έχει δείξει σχεδόν ποτέ θεωρία.Αν τον ρωτήσω θα μου πει βέβαια αλλά ποτέ δεν έχουμε κάνει.Φταίει όμως και το γεγονός ότι κάνουμε μόνο μία ώρα την εβδομάδα και δε μας φτάνει ο χρόνος

 

και εγω μια ωρα την εβδομαδα κανω και δεν μπορεις να φανταστεις ποση υλη μπορει να σου δωσει ενας δασκαλος για μελετη για να διαβαζεις για μια εβδομαδα...

δεν θελω να φανω απολυτος αλλα δεν νομιζω να αποκτας ετσι τις σωστες βασεις,ουτε ανοιγεις και το..μυαλο σου..θα εισαι παντα περιορισμενος...

εκτος αν και το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να παιζεις κομματια αλλων :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο δασκαλος μου αρνειται να μου μαθει θεωρια

 

φυγε οπως εισαι απο αυτον...τσαμπα λεφτα δινεις να το ξερεις.. :wink:

Εμένα πάντως ο δάσκαλός μου δεν μου έχει δείξει σχεδόν ποτέ θεωρία.Αν τον ρωτήσω θα μου πει βέβαια αλλά ποτέ δεν έχουμε κάνει.Φταίει όμως και το γεγονός ότι κάνουμε μόνο μία ώρα την εβδομάδα και δε μας φτάνει ο χρόνος

 

Στα ωδεία δεν κάνουν θεωρία, γιατί μαζί με το μάθημα γράφεσαι κανονικά και σε ένα τμήμα θεωρίας. Οπότε αν δεν πηγαίνει κάποιος εκεί είναι λάθος του μαθητή, όχι του ωδείου. :) Πάντως εννοείται ότι ο δάσκαλος μπορεί να μη σου κάνει θεωρία. Πολλοί μαθητές δεν ενδιαφέρονται. Θέλουν απλά να παίζουν 5 κομάτια. Δεκτό. Όχι όμως και κάποιος να ζητάει και να μην του κάνουν!! :)

 

Γνώμη μου πάντως να πας να κάνεις μαθήματα θεωρίας, αλλά όπως τόνισε και ο spimav_z πάντα υπό την οπτική του ότι μαθαίνεις ΜΟΥΣΙΚΗ, και όχι απλώς για να λύνεις ασκήσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε μάλλον κάνει κατ' οίκον μαθήματα, αλλιώς δεν καταλαβαίνω αν είναι σε ωδείο γιατί να μην του κάνουν και θεωρεία;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε μάλλον κάνει κατ' οίκον μαθήματα' date=' αλλιώς δεν καταλαβαίνω αν είναι σε ωδείο γιατί να μην του κάνουν και θεωρεία;[/quote']

 

Ναι ναι, απλά για disclaimer το έγραψα, ότι δε θάβω τους δασκάλους στα ωδεία, αφού αυτοί δεν έχουν να διδάξουν θεωρία, γιατί πρέπει να γίνεται ξεχωριστά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τοτε που εγραψα το τελευταιο post εβγαλα ταμπλατουρες για το everybodys changing των keane :D 8) .

 

8O 8O 8O ΙΕΡΟΣΥΛΕ!!!!

 

:evil: Οι Keane δεν έχουν κιθάρες! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Perfect pitch ΔΕΝ σημαινει οτι καποιος ειναι μεγαλος μουσικος,ουτε βεβαια και ειναι απαραιτητο για να γινεις μεγαλος μουσικος.

 

Ο Mozart ας πουμε ειχε perfect pitch,o Βrahms δεν ειχε...

 

Υπαρχουν ανθρωποι παντελως αρχαριοι στη μουσικη που εχουν Perfect pitch και μουσικα τερατα που δεν εχουν..

 

Ειναι απλα μια φυσικη ικανοτητα η οποια δεν εξασκειται αλλα ειναι χαρισμα εκ γεννετης...

 

Οσο περισσοτερο παιζεις βεβαια το αυτι σου συνηθιζει και μαθαινεις να αναγνωριζεις ευκολοτερα τα διαστηματα μιας συγκεκριμενης κλιμακας...

 

επισης αν καποιος σου παιζει μια νοτα με την κιθαρα,το πιανο κτλ..πρεπει να μπορεις αμεσως να την αναγνωριζεις...

 

αυτο σιγουρα δεν ισχυει, οι περισσοτεροι μουσικοι δεν μπορουν να το κανουν αυτο,(ξερω π.χ.διευθυντη συμφωνικης ορχηστρα στη Γερμανια που δεν μπορει και ομως μια χαρα τη διευθυνει την ορχηστρα....,ξερω βεβαια και εναν μαγειρα στη Σαντορινη που παιζει 1 χρονο μπουζουκι και "πιανει" ολες τις νοτες με το αυτι.. ) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου