Προς το περιεχόμενο

εχω καλο αυτι?


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 153
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά νομίζω τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ'όσο τα κάνουμε (και εγώ μαζί φυσικά). Παίζω κιθάρα από τα 10 μου και είμαι 23. Γράφω τραγούδια από τότε. Για την ακρίβεια θυμάμαι τον εαυτό μου να γράφει τραγούδια από το προνήπιο - μάλιστα με είχε ηχογραφήσει η νηπιαγωγός τότε γιατί είχα γράψει ένα τραγούδι που το έλεγα συνέχεια :lol:. Αλλά ας πούμε ότι γράφω μουσική πιο "σοβαρά" εδώ και 10 χρόνια. Έχω εμπειρία, έχω αποκτήσει γνώσεις, όμως βλέπω ότι θα ήθελα να ξέρω 5 πραγματάκια ακόμα. Πχ δε γίνεται να αλλάζω τονικότητα σε ένα στίχο και να προσπαθώ 10 ώρες να βρω πώς να γυρίσω πίσω. Αυτό θα μπορούσα να το ξέρω, να ξέρω 4-5 τεχνικές. ¶ρα βλέπω ότι μου χρειάζονται κάποιες γνώσεις θεωρίας. Φυσικά μπορώ να κάθομαι να παίζω 40 πτώσεις κάθε φορά μπας και μου κάνει κάποια. Αλλά δεν είναι ό,τι πιο βολικό. Από την άλλη όταν γράφω πολύ απλά τραγούδια προφανώς δε μου χρειάζεται άμεσα η θεωρία/αρμονία. Και πάλι όμως, αν αντικαταστήσεις ένα ακόρντο με κάποιο άλλο (χωρίς φυσικά να αλλάξεις τη μελωδία) μπορεί το κομμάτι να ανέβει 10 επίπεδα. Μπορείς και πάλι να δοκιμάζεις συνέχεια, αλλά νομίζω είναι καλό να ξέρεις και 10 κλασικές τεχνικές για το τι μπορείς να κάνεις.

 

Αν τώρα κάποιος ικανοποιείται χωρίς αυτά, ας μη μάθει θεωρία. ΕΓΩ θεωρώ ότι μου είναι απαραίτητη, και νομίζω ότι στον καθέναν έχει κάτι να προσφέρει - υπό την προϋπόθεση φυσικά ότι ο "καθένας" δε θα φυλακιστεί μέσα σε κανόνες, αλλά θα χρησιμοποιήσει τις γνώσεις αυτές όπου του χρειάζονται, δημιουργικά.

 

Ο καθένας μας έχει ένα maximum στο οποίο μπορεί να φτάσει. Πιστεύω ότι η θεωρία, η εμπειρία, η αφοσίωση μας βοηθάνε να φτάσουν εκεί. Το προσωπικό μας όριο δε θα αυξηθεί μαθαίνοντας, παίζοντας ή μελετώντας. Εμείς όμως θα φτάσουμε ένα βήμα πιο κοντά σε αυτό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργα η γρήγορα η έλλειψη θεωρητικών βάσεων θα σου κόψει τα φτερά

 

+1.

 

+ 1.000.000.000.000.000.000.000.000!!!!

 

το θεμα ειναι να μην γινει η θεωρητικη γνωση αυτοσκοπος!

 

μπορει καποιος ,αν εχει προβλημα με το θεωρητικο "μπλαμπλα" , να παιζει "πρακτικα" στην αρχη (η "εικονικα" για να το πω καλυτερα ) , ΑΛΛΑ καποια στιγμη πρεπει να του πει καποιος 5 ΒΑΣΙΚΑ πραγματακια θεωριας που θα του αποκαλυψουν ΤΙ ειναι αυτο που παιζει και τι βελτιωσεις η αλλαγες επιδεχεται.

μιλησα δηλαδη για την δημιουργικη εννοια των θεωρητικων γνωσεων.

 

επισης ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ για την κατασταση "ΔΡΑΜΑ" στα ωδεια της χωρας με εξαιρεση 1-2 %

 

my 2 cents

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργα η γρήγορα η έλλειψη θεωρητικών βάσεων θα σου κόψει τα φτερά

 

+1.

 

 

παντως την τελευταια φορα που κοιταξα δεν τα ειχε κοψει ουτε στον Bruce Springsteen,ουτε στους U2 ,ουτε στους Green Day... :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργα η γρήγορα η έλλειψη θεωρητικών βάσεων θα σου κόψει τα φτερά

 

+1.

 

 

παντως την τελευταια φορα που κοιταξα δεν τα ειχε κοψει ουτε στον Bruce Springsteen' date='ουτε στους U2 ,ουτε στους Green Day... :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Κοίταξε, τίποτα δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΟ :) Στατιστικά μιλάμε, ότι συνήθως συμβαίνει αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι ΟΛΟΙ έχουν να ωφεληθούν από θεωρίες και αρμονίες εκτός πια αν είναι τόσο βλάκες που θα κολλήσουν και θα χειρίζονται τα πάντα μέσω κανόνων. Πάντως ναι, αν παίζεις σαν τους Green Day δε θα σου χρειαστεί και ιδιαίτερη θεωρία. Αν όμως θες να παίξεις κάτι πιο περίπλοκο θα σε βοηθήσει. Και όπως είπα και παραπάνω η έλλειψη θεωρίας δεν είναι απαγορευτικός παράγοντας. Μπορείς να κάνεις ό,τι θες μόνος σου, απλά γιατί να μην έχεις 5 εργαλεία έτοιμα και να τα κατασκευάζεις απ'την αρχή; Αυτό κάνουν τα παραδείγματα που έφερες (και πολλοί άλλοι), απλά κατά τη γνώμη μου με περισσότερα εργαλεία θα είχαν περισσότερα μέσα έκφρασης. Τώρα αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για αυτό ok, εγώ για τον εαυτό μου δε μπορώ να δεχθώ να μην κάνω Ο,ΤΙ μπορώ για να έχω όσα περισσότερα εργαλεία γίνεται. Χωρίς φυσικά (επαναλαμβάνω) αυτό να με κάνει μεγάλο μουσικό. Απλά με βοηθάει να φτάσω στο δικό μου προσωπικό μέγιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ναι η θεωρία είναι ένα χρήσιμο εργαλείο αλλά τίποτε άλλο! Μην φτάσουμε και στο σημείο όπου για να την "αφήσουμε" εεε... να την "αμολύσουμε" έστω να κλάσουμε ρε παιδί θα πρέπει ο ήχος που θα παραχθεί να ακολουθεί τους κανόνες της αρμονίας!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Αν και από 1 καλύτερη ανάγνωση κατάλαβα ότι μάλλον όλοι μας συμφωνούμε μεταξύ μας, απλά μέρες που είναι αν δεν αρπαχτούμε, μάλλον δεν θα πάει καλά ο νέος έτος! :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα συμφωνω απολυτα μαζι σου,δεν συμφωνω ομως στο

"αργα η γρήγορα η έλλειψη θεωρητικών βάσεων θα σου κόψει τα φτερά"

τα παντα εξαρτωνται απο το τι θες να κανεις.

π.χ. στον Johny Cash δεν νομιζω να εκοψε τα φτερα το γεγονος οτι σχεδον ολα τα τραγουδια του ηταν δωδεκαμετρα & οτι ηξερε μονο 6 ακκορντα,οπως και στον Albert Collins δεν του εκοψε τα φτερα το γεγονος οτι ηξερε μονο μια κλιμακα :wink:

 

οπως βεβαια δεν εκοψε τα φτερα στον John Lord το γεγονος τι ειχε περισσοτερες μουσικες & θεωρητικες γνωσεις ακομα και απο τον Φον Καραγιαν :wink: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου