Προς το περιεχόμενο

Laney VC 15-110


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες (είμαι και άσχετος) αλλά θα σας πω τι βλέπω και τι ακούω όσον αφορά τον εν λόγω ενισχυτή που απέκτησα στην αρχή της εβδομάδος έναντι 414 ευρών.

 

Δύο inputs, low/high. To low input είναι attenuated στα 5W. Εν ολίγοις παίρνουμε τον φουλ λαμπάτο ήχο του ενισχυτή με έκπτωση στην ένταση. Μπορούμε έτσι να στρέψουμε τα volume knobs στο τέρμα χωρίς να περάσουμε τη νύχτα στο κρατητήριο. Πρακτικότατο και για μελέτη. Το high input μας δίνει τα full 15W. Ο ενισχυτής είναι δυνατός αλλά όχι εκκωφαντικός. Μπορούμε δηλαδή και σε volume μετά το 5 να παίξουμε χωρίς τον ΩΡΛ μας σε ανοιχτή ακρόαση.

 

Δύο κανάλια, clean/drive. Διαφορετικό volume knob για το καθένα αλλά κοινό equalizer που περιλαμβάνει treble, middle, bass, reverb και tone. To τελευταίο κάνει πάνω κάτω τη δουλειά που κάνει και το tone της κιθάρας. Κόβει και προσθέτει όμως πολύ διακριτικά τις συχνότητες που χειρίζεται.

 

Δύο διακόπτες. Ένας για την επιλογή του καναλιού κι ένας για την επιλογή του mode "bright". Προσωπικώς αφού άκουσα τον ενισχυτή αρκούντως, ο συγκεκριμένος διακόπτης είναι μονίμως στο on.

 

Υποδοχές πίσω μέρους: υποδοχή για εξωτερικό μεγάφωνο, footswitch (δεν περιλαμβάνεται) και effects loop.

 

Ήχος: ακολουθούν τρία κλιπάκια. Ένα στο καθαρό κανάλι και δύο στο overdrive. Τα τελευταία, έχω την εντύπωση ότι δε μου βγήκαν καλά στην ηχογράφηση (το drive κανάλι είναι εξαιρετικό και αυτό σας το λέει ένας άνθρωπος που συνήθως αγνοεί επιδεικτικά τα drive channels) οπότε επιφυλάσσομαι. Μια ιδέα όμως θα την πάρετε.

 

Σύντομα, πρόκειται να σας κάνω και φιγούρα με φωτό καθώς τον πήρα σε βιντατζόχρωμα.

 

Αν ξέχασα τίποτα ρωτήστε.

laney_heavy_od.mp3

laney_mellow_od.mp3

laney_clean.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού και οι φωτογραφίες

 

DSCN3125.jpg

 

 

 

 

DSCN3123.jpg

 

Να προσθέσω ότι ο ενισχυτής είναι σχετικά ελαφρύς (14 kg) και βολεύει για μετακινήσεις με μεταφορικό μέσο (εννοώ ότι δεν τον παίρνουμε και πάμε πεζοδρομία 20 χιλιόμετρα). Ωραίοι οι fender αλλά με το κουβάλημά τους, έπαθα κήλη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα και κάτι πιο ολοκληρωμένο (και ξεκούρδιστο ;D) στο πολύ ωραίο drive κανάλι του ενισχυτή. Παίζω καρφί και το μόνο που έχει προστεθεί είναι reverb μετά.

laney_boogie.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome to the laney club! Μεγειές και καλόπαιχτος! ;D

 

πολύ ωραίους ήχους έχεις φτιάξει (και παιζεις και πολύ ωραία φυσικα)

 

οι laney σε καθαρα και ψιλοβρώμικα σκίζουν σ'αυτα τα χρήματα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα και κάτι πιο ολοκληρωμένο (και ξεκούρδιστο ;D) στο πολύ ωραίο drive κανάλι του ενισχυτή. Παίζω καρφί και το μόνο που έχει προστεθεί είναι reverb μετά.

Εξαιρετικό παίξιμο και ήχος. (Γιατί δεν τα έπαιξες αυτά χθες βράδυ?)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι και εσύ και ο ενισχυτής...παίζετε, είναι χωριό που φαίνεται.

Οπότε το κολαουζιλίκι μου θα το φυλάξω για να πω ότι το a la Lionheart outfit toυ εν λόγω είναι πειρασμός ακόμα και για μένα που έχω ήδη ενδώσει δις.

 

Απλά να ενημερώσω όσους αναρωτιέστε αν το χρώμα είναι τόσο κολασμένο και από κοντά ότι ναι, είναι. Απελπιστείτε. ;D 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome to the laney club! Μεγειές και καλόπαιχτος! ;D

 

πολύ ωραίους ήχους έχεις φτιάξει (και παιζεις και πολύ ωραία φυσικα)

 

οι laney σε καθαρα και ψιλοβρώμικα σκίζουν σ'αυτα τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ Ηρακλή.

 

Εξαιρετικό παίξιμο και ήχος. (Γιατί δεν τα έπαιξες αυτά χθες βράδυ?)

 

Thanks Νέστορα. Όσον αφορά το τζαμ της Παρασκευής, είχαμε συνεννοηθεί για μπαλάντα με τον Ηλία.

 

Το ότι και εσύ και ο ενισχυτής...παίζετε, είναι χωριό που φαίνεται.

Οπότε το κολαουζιλίκι μου θα το φυλάξω για να πω ότι το a la Lionheart outfit toυ εν λόγω είναι πειρασμός ακόμα και για μένα που έχω ήδη ενδώσει δις.

 

Απλά να ενημερώσω όσους αναρωτιέστε αν το χρώμα είναι τόσο κολασμένο και από κοντά ότι ναι, είναι. Απελπιστείτε. ;D 8)

 

Ναι, το χρώμα είναι ακόμη καλύτερο από κοντά. Το φλας της φωτογραφικής αφαιρεί λίγο από τη βιντατζιά ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω και εγω εδω και 2 χρονια.τον ειχα παρει 240 και κατι ψιλα οταν ειχε το dv τα κεφια του και τα pounds τα χαλια τους.

οντος το bright ειναι συνεχεια στο ον με στρατ κα με τελε.αλλα οταν βαζω το καρφι στο low με την λες πολ εχει μια γλυκα που μου τρεχουν τα σαλια  :P

παρ'ολ'αυτα παραγγειλα ενα eminence copperhead για πιο bluesy ηχο,μολις το βαλω ισως ανεβασω κατι και εγω!

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω και εγω εδω και 2 χρονια.τον ειχα παρει 240 και κατι ψιλα οταν ειχε το dv τα κεφια του και τα pounds τα χαλια τους.

οντος το bright ειναι συνεχεια στο ον με στρατ κα με τελε.αλλα οταν βαζω το καρφι στο low με την λες πολ εχει μια γλυκα που μου τρεχουν τα σαλια  :P

παρ'ολ'αυτα παραγγειλα ενα eminence copperhead για πιο bluesy ηχο,μολις το βαλω ισως ανεβασω κατι και εγω!

 

χαχαχα κι εγώ τον είχα πάρει σε αντίστοιχη τιμή

και στο ίδιο χρώμα

και επειδή το έψαξα πολύ με χάρακες, μοιρογνωμόνια, διαβήτες, αλφάδια και μέτρα... :

http://www.thomann.de/gr/fender_schutzhuelle_f_super_champ_xd.htm

αν χρειαστείς dust cover, πάρε ααααυτό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου