Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις: Αγορά e-drums (new or used?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται σε όλους,

 

Εδώ και κάμποσο καιρό έχω μπει σε μία διαδικασία, να ψάχνω ηλεκτρονικά drums, με σκοπό τη μελέτη σε πολυκατοικία. Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί από αυτά που έχω δει σε αγγελίες (όχι όλες φυσικά) και για αυτό το λόγο, μου ήρθε η ιδέα για αυτό το thread και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας…

 

Όταν μιλάμε για e-drums εγώ έχω στο μυαλό μου ένα 100% ηλεκτρονικό όργανο. Δεν είναι δηλαδή μια Gibson που με τον καιρό παλαιώνουν τα ξύλα και ανεβαίνει η αξία της, ούτε για κάποια custom Gabriel, ή ένα ακουστικό σετ τύμπανα, που έχει παιχτεί και έχει «στρώσει» κατά κάποιο τρόπο.

 

Μιλάμε καθαρά για ένα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΕΤ, που αποτελείται από σίδερα, καλώδια, και ηλεκτρονικά εξαρτήματα, τα οποία με το χρόνο ΔΕΝ γίνονται καλύτερα αλλά αλλοιώνονται, κοπανιούνται, φθείρονται. Επίσης με την εξέλιξη της τεχνολογίας, όσο βγαίνουν καινούργια σετ, τόσο αναβαθμίζεται η τεχνολογία τους, οι λειτουργίες τους, προστίθενται ήχοι, κλπ.

 

Παρακάτω λοιπόν αναφέρω μερικές αγγελίες που βρήκα στο Internet που μου φαίνονται απίστευτες:

Α)  Roland TD-6: 700 euro 

Β)  Roland TD-6: 1000 euro

Γ)  Roland TD-6: 1200 euro

Δ) Roland TD-3: 700 euro

E) Roland TD-10: 800 euro

Z) Roland TD-5: 400 euro

H) Yamaha DTXpress IV: 1600 euro

 

Για τα παραπάνω παραδείγματα, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ από τη μεριά του πωλητή να δίνει (Α,Β,Γ,) την Roland td-6, ένα μοντέλο του 2001 (10 χρόνια πρίν), το οποίο αντικαταστάθηκε από το td-6v και έπειτα από το td-9, σε τιμές 700,1000,1200 ευρώ… Μιλάμε για μοντέλο 10 ετών εκεί που ένα καινούργιο μοντέλο td-9 κοστίζει αυτή τη στιγμή 1200 ευρώ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ.

Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κάποιος να πουλάει την TD-3 (Δ), ένα μοντέλο του 2004 (7 χρόνια πριν) που αντικαταστήθηκε από το TD-4k και μετέπειτα από το TD-4k2, στα 700 ευρώ εκεί που ακόμα και τώρα το td-4k μπορεί να βρεθεί με 900-1000 ευρώ, ενώ το td-4k2 με 1200 ευρώ.

Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (x100) κάποιος να πουλάει το TD-5, ένα μοντέλο του 1994 (μιλάμε για 17 χρόνια πριν!!!!!), στα 400 ευρώ.

Θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (x10000) κάποιος να πουλάει το Yamaha DTXpress IV στα 1600 euro από τη στιγμή που στο thomann κοστίζει 888 ευρώ  (http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxpress_iv_standard_set.htm)

Εμένα σαν αγοραστή δεν με ενδιαφέρει αν εσύ το 1994 το πλήρωσες 1000000 δραχμές, ή αν το 2003 αγόρασες το TD-6 1500 euro γιατί τότε ήταν ΤΟΠ μοντέλο…

Δεν θα έπρεπε ο σωστός αγοραστής να ΒΛΕΠΕΙ τη «τρέχει» στην αγορά τώρα και να το συγκρίνει με το δικό του σετ, όσον αφορά λειτουργίες/τιμή;

 

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και να προλάβω κάποια σχόλια (π.χ. ότι θέλουν κάνουν, σιγά μην τα πουλήσουν, εσένα τι σε νοιάζει κλπ κλπ). Δεν με νοιάζει και ας τα πουλήσουν τελικά όσο θέλουν. Το καλό για εμένα είναι ότι μετά από πολύ ψάξιμο, εγώ ΔΕΝ θα τα πάρω. Θα προτιμήσω να μελετάω στην καρέκλα 2 ακόμα μήνες, μέχρι να μαζέψω τη διαφορά και να πάρω το καινούργιο σετ.

Ο λόγος της συγκεκριμένης ανάρτησης, είναι για να τα διαβάσει αυτά κάποιος που δεν γνωρίζει και νομίζει ότι τα 400-500 ευρώ για ένα τέτοιο μοντέλο είναι καλύτερο από τα 1000 για ένα καινούργιο. Είναι επίσης γιατι αναρωτιέμαι, αν τελικά αξίζει κάποιος να πάρει ένα μεταχειρισμένο σετ σε τέτοιες τιμές, και ποιος ο λόγος αν έχεις ένα σετ τόσο παλιό όπως ανέφερα παραπάνω να προσπαθήσεις να το πουλήσεις τόσο ακριβά. Και ναι, ξέρω ότι προσπαθούν να κάνουν απόσβεση σε αυτά που ξόδεψαν κλπ κλπ, αλλα μην ξεχνάμε όπως είπα και παραπάνω ότι είναι ένα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΕΤ και όχι ένα ακουστικό. Και αυτό το ξαναλέω γιατι υπάρχουν πολλά ρίσκο στην όλη αγοραπωλησία… Αν δηλαδή δώσω αυτά τα 400-700-800 ευρώ για το σέτ, και την επόμενη μέρα που το στήσω σπίτι μου, το ανοίξω και ο εγκέφαλος, (λόγω ηλικίας ) τα έφτυσε ξαφνικά (ή έστω μετά από 1 μήνα)… Πάλι δεν θα μπώ στην διαδικασία αγοράς εγκεφάλου (άλλο ένα 300άρι στην καλύτερη για τον πιο φθηνό, εκτός και αν πας σε μεταχειρισμένο). Αν στο μεταχειρισμένο pad PD-5 που μόλις πήρες το κοπανάς και δεν ακούγεται ήχος. Αν παίζεις στο σετ και οι βάσεις λόγω παλαιότητας έχει λασκάρει και ότι κοπανάς πρέπει μετά από 2’ να σταματάς για να το βάζεις στη θέση του.

 

Άρα τελικά καταλήγεις πάλι πάνω κάτω στα ίδια χρήματα. Ενώ ένα καινούργιο σετ θα σου δίνει και κάποια χρόνια εγγύηση (3 νομίζω).

 

Για την ιστορία και μόνο παραθέτω το παρακάτω link

http://en.wikipedia.org/wiki/Roland_V-Drums#Roland_drum_modules

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ωραιο θεμα νικο

 

λοιπον

κρατηθειτε. αρχιζω να χωνω

 

εδω και παρα πολυ καιρο ηθελα να κανω ενα θεμα για τις αγγελιες του νοιζ. (προφανως οχι ολες) και καποιους επιτηδειους.

 

μας περνανε για βλακες?ζωα?

δε γινεται να πουλας τδ6 ή τδ8 σε κατι τιμες του στυλ 1800 ευρω.ελεος. ή το αλλο που κανουν μερικοι. λενε "νεα τιμη" και ειναι ιδια με την παλια

 

εγω προσωπικα δεν αγοραζω ποτε αν δεν ειναι η τιμη του μεταχειρισμενου, τουλαχιστον στο 60% της αρχικης τιμης. αλλιως προτιμω να το παρω καινουργιο. το ιδιο κανω γενικα και σε οτι πουλαω. το βαζω στο 50-60 της αρχικης τιμης(εχω βαλει και στο 40%)

 

θα μου πειτε οτι δε σας νοιαζει και ο καθενας βαζει οτι τιμη θελει και αγοραζει επισης και οσο θελει. πασο, και δε θα κανω κουμαντο στην τσεπη κανενος

 

ομως ετσι οι αγγελιες μετατρεπονται απο μερος ευκαιριων σε μερος οπου συχναζουν επιτειδιοι και ψαχνουν το κοροιδο να πουλησουν τη σαβουρα τους...

 

κλεινω αναφερομενος σε κλασικο παραδειγμα ελληνα καραγκιοζη.2 βοχ μκ1. αγγελια στα 1650 ευρω μεταχειρισμενο ενος χρονου. καινουργιο, το μκ2 (οπου εχει καλυτερο πεταλι καλυτερο χαι χατ καλυτερο ρακ) 1900 ευρω. ε τον πηρα τηλςφωνο και γελαγα μαζι του. μου λεγε κατι του στυλ, ναι γενναει η γυναιλα μου και ειναι παρα πολυ καλο και το πηρα τοσο κτλ κτλ

 

ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ

 

για αυτο να κοιτατε παντα το σκρουτζ

 

ουφ, τα 'πα

 

υγ1. νικο υπομονη θελει και ψαξιμο. και μη μασας. θα βρεις κατι καλο στανταρ. γενικα εμφανιζονται συχνα πυκνα ευκαιριες

υγ2. αν δειτε οτι σας ενδιαφερει κατι που πωλειται σε υψηλοτερη τιμη αποτι πιστευετε οτι αξιζει, παρτε τηλ το τυπακι και καντε του μια προσφορα. ποτε δε ξερετε. οι καιροι ειναι δυσκολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ1. νικο υπομονη θελει και ψαξιμο. και μη μασας. θα βρεις κατι καλο στανταρ. γενικα εμφανιζονται συχνα πυκνα ευκαιριες

 

Μπά Γιάννη, όπως είπα και παραπάνω, 2-3 μηνες επιπλέον σε καρέκλες μέχρι να μαζευτεί το bugdet για καινούργιο set... Μην ξεχνάς ότι με την αγορά μεταχειρισμένου, ΔΕΝ ξέρεις και τι ΞΥΛΟ εχει φάει το σετ. Δεν μπορώ να βρώ ένα βίντεο κάποιου που απο τον τρόπο που έπαιζε, ξυλώθηκε το crash...κρίμα

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευκολα μπορεις να βρεις σετ που να ειναι εντος εγγυησης επισης.

εγω απο λιγο εχασα 2βοχ με ενα χιλιαρικο εντος εγγυησης...

 

για μενα να παρεις 2βοχ αλλα τα λεμε και κατ ιδιαν αυτα. μαζευε λεφτα και μη βιαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα χουμε ξαναπει αυτα. Ο Ελλληνας ειναι πονηρος. εΧΩ δει κ εγω πολλες αγγελιες με τιμη σχεδον ιδια η καποιες φορες κ μεγαλυτερη απο την τιμη του καινουργιου

 

Σου λεει "το πηρα Χ πριν 5 χρονια ε ας κοψω 10% και με κλεβουν κιολας"

 

Σιγουρα στο πισω μερος του μυαλου τους τετοιοι πωλητες ψανχνουν για μαλακες. Βεβαια στο τελος καταληγουμε να βλεπουμε τις αγγελιες αυτες να καααααθονται και να ανανεωνονται εσαει.

 

Τωρα αν καποιος τσιμπησει, ε ας προσεχε. Δε νοειται αγορα χωρις ερευνα προηγουμενως.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑ ;D

 

Ο πωλητης με το yamaha Θεος!!!

 

Αλλα εδω πρεπει να πουμε οτι ολοι αυτοι που πουλανε δεν ειναι πραγματικοι πωλητες αλλα ελληναρες που δεν θελλουν να δωσουν κατι για το οποιο μοχθησαν φτηνα. Ας είναι η τιμη τους υψηλη δεν ενδιαφέρονται να το δωσουν πιο φτηνα. Και εγω εχω παρει και προσπαθω να δωσω πραγματα στις αγγελιες για μερικα οντως υπαρχει υψηλη τιμη αλλα σκευτειτε οτι καποιον που εχει κατι και δεν καγεται να το πουλησει δεν τον νοιαζει.

 

Σου λεει παρακατω δεν το δινω!! Ας μου μεινει να το χαρει το παιδι μου....

 

;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε ότι και να αποφασίσεις κοιτά να πάρεις

καλο εγκεφαλο !

Η κατασκευή των pads και των ε-πιάτων

μοιάζει αλλα ο εγκέφαλος είναι όλα τα λεφτά

σε ηλεκτρον τύμπανα

Για τις αγγελίες που αναφέρεις θα πρότεινα να ανοιχθεί

νέο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μην γίνεστε υπερβολικοί.

Μπορείς να πουλήσεις μεταχειρισμένο και στο 90-95% της αρχικής τιμής.

 

Είχα καινούριο αρμόνιο(που είναι και καθαρά ηλεκτρονικό) κόστους 150ε, και το πούλησα 140ε. Δεν έχει να λέει.

 

Είναι πολύ οι παράγοντες. μοντέλο,συντήρηση,μόντες για καλύτερο ήχο,κατάσταση,χρόνος χρήσης, άμα το είχες πάρει πολύ φθηνότερο από την κανονική τιμή λόγω προσφοράς,πόσο καιρό εγγύηση έχει ακόμα κουλουπου κουλουπου.

 

Έχετε σε δίκαιο σε μερικά πράγματα, ας πούμε το μοντέλο που σε ηλ.τύμπανα και synth και σημαντικό αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει απαραίτητα να τα δίνουμε σε επιχειρήσεις του τύπου thomman.de(δεν έχω τίποτα με τον Θωμά είμαι υπέρ ευτυχισμένος πελάτης του)         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου