Προς το περιεχόμενο

Ποιό studio monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει σε διαφορα studio τα εξης ηχεια

Dynaudio bm6A II

genelec 8040

solo 6 και

jbl 4326

σε ακουστικα διαμορφωμενους χωρους.

Μπορω να πω με βεβαιοτητα πως τα solo6 δεν εχουν καμια σχεση με τα υπολοιπα..Για τα δικα μου αυτια ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει σε αυτη την τιμη!

Με tweeter βυριλιου και το γουφερ απο διπλες ινες υαλου απο τα Grand Utopia 2ης γενιας της Focal(70000 Ε ηχεία)και 250 W ενισχυτες 113 peak στο ενα μετρο μιλαμε για αλλη κλαση..

frequency response: 40Hz-40khz (+/-2dB)

 

Το μονο που πιθανως να σε ξενισει ειναι οι 6.5'' οπως και τους περισσοτερους αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος να πας σε 8αρια αφου τα θεωρω λαθος ηχεια καθως 8-αρι δυο δρομων δεν μπορει να δεσει τις μεσαιες συχνοτητες τα θεωρω καθαρα ηχεια ψευτοεντυπωσιασμου αφου ουτε "μπασα" εχουν(χαμηλες)αφου εκει θελεις 10-11" για να εχεις την τελευταια μιαμιση οκταβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω με αυτη την αποψη σου  haryy για τα μονιτορς...

 

τα υπολοιπα ηχεια θα τα ακουσω σε ενα στουντιο  γνωστου μου.τα φοκαλ ειχαν κατα την γνωμη μου καποιο θεμα σε αυτες τις περιοχες,πραγμα που δεν εχει συμβει με αλλα ηχεια που ειχα.αρα ειναι ο ηχος του ηχειου,η καμπινα του κατα την γνωμη μου.δεν λεω οτι ηταν υπερβολικο αλλα....με επηρεασε καπως.τα bm5a θα ειναι απο τα ηχεια που θα ακουσω ετσι κ αλλιως.θα κανονισω σε καποιο στουντιο να φερουν ολα οσα σχεδον ανεφερα να τα τεσταρουμε ενα ΣΚ.....

 

εχει κανεις καποια αλλη αποψη για καποιο απο τα ηχεια που ανεφερα η καποια αλλα.??κατι που θα πρεπει να προσεξω?καποιο ελαττωμα  πχ που ισως να χρειαστει χρονος για να το καταλαβει κανεις...

 

Συμφωνώ 100% με τους προλαλήσαντες σχετικά με την ακουστική χώρου. Προσωπικά θα επέλεγα να ακούσω μία ηχογράφηση που να γνωρίζω "Καλά" σε όσο το δυνατόν περισσότερα.

 

Πιστεύω ότι στα monitors δεν μπορείς να κάνεις "τραγικό" λάθος (από τις επιλογές που αναφέρεις) με την αγορά γιατί έχει μεγαλύτερη σημασία να τα μάθεις παρά το τι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου