Προς το περιεχόμενο

Περι Pedal Board...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, ΟΚ, τώρα κατάλαβα. :lol:

 

Νομίζω το απαραίτητο είναι να μπουν χερούλια στις άκρες, από κει και πέρα, για τόσο μεγάλη πεταλιέρα, 2 άτομα μαζί και ζντουπ! στη βαλίτσα. :wink:

 

Εντάξει τώρα μιλάμε για υπερβολικά/αμερικάνικα μεγέθη (ως γνωστόν οι αμερικάνοι είναι γενικά κομπλεξικοί και τα κάνουν όλα μεγάλα! :P ), αλλά για σκέψου, αν έχεις τόσα πετάλια θα έχεις και κανένα 4*12", κανένα μικρό ρακάκι με 10-15 φέτες, θέλεις και roadie να στα κουβαλάει ούτως ή άλλως! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλημεριζω το forum! Παρακολουθω καιρο τις πολυ χρησιμες ανταλλαγες αποψεων αλλα αυτο ειναι το πρωτο μου Post :D . Μπαινω λοιπον αμεσως στο θεμα περι pedal board. Εχω βαλει στο ματι εδω και καιρο τη βαλιτσα της Boss (bcb-60). Οριστε και το link http://www.bosscorp.co.jp/products/en/BCB-60/. Τα πεταλια μου (so far) ειναι στο κλασικο (compact) μεγεθος της boss και τη χωρητικοτητα της τη βρισκω αρκετη! Επισης βρισκω τελειως βολικο το ενσωματωμενο τροφοδοτικο (εως 1000 m A) καθως και το βαρος 3,8 KG. Κοστιζει περιπου 180 ευρω και περιλαμβανει ολα τα καλλωδια (8 Pin paraller cable + 8 line cables).

Ως εδω ολα καλα....περιμενω τις ενστασεις - προτασεις σας!!

 

 

 

 

boss%20bcb-60%20pedal%20board_thumb.jpg

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον Λιακο.

το Pedaltrain εχει στιβαρο flightcase (αν δεν το θες προσφερεται και με πολυ γερο & ελαφρυ gig bag σε χαμηλοτερη τιμη) ,σου επιτρεπει να βαλεις τα πεταλια σου οπως θελεις & εχει και αρκετο velcro για να τα "κολλησεις", οποτε το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα one spot με το (τα) daisy chains του & μερικα καλωδια George L.

 

Tα παντα θα τα βρεις σε σχετικα λογικες τιμες στα κεντρικα καταστηματα στην Αθηνα.

 

Πριν αγορασεις ομως τσεκαρε τις τιμες απο εδω

 

:wink:

 

www.musik-produktiv.de

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω both για τις αμεσες απαντησεις. Το θεμα θελει ψαξιμο και μελετη αποτι βλεπω.(τσεκαρα και τα αντιστοιχα threads που αναφερετε τα custom pedal boards). Θα το "μελετησω" λιγο περισσοτερο και θα επανελθω...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανηλθα λοιπον!! Μετα απο μια σχολαστικη ερευνα αγορας, αποφασισα οτι με συμφερει περισσοτερο (γενικα αλλα και οικονομικα) να τσιμπησω την BCB-60.Ετσι και εκανα λοιπον.Αναφερω και καποιες λεπτομερις στο thread που ειναι για το pedal board αυτο. Να και μια φωτο....

061222_183744.jpg

(sorry για την ποιοτητα...θα βγαλω καλυτερες και θα τις ανεβασω :) )

 

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια!!

 

 

p.s. η αγορα κοστισε 140 (καλωδια και ολα τα περελκομενα...)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Eπειδή αναφέρθηκε το θέμα στο θέμα με τα καλώδια και επειδή είμαι κι εγώ τώρα τελευταία προβληματισμένος ανοίγω καινούργιο θέμα.

 

Έγω έχω το παρακάτω pedalboard:

pedalboard.jpg

 

Είναι η tourman της diago www.diago.co.uk και την είχα πάρει 180 ευρώ μαζι με μεταφορικά. Βέβαια από τότε η οικογένια έχει μικρήνει λίγο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Σαν κατασκευή είναι άψογη, ήρθε μαζί με 3 μέτρα velcro και μετά από 1 χρόνο είναι ακόμη σαν καινούργια. Το μεγάλο της μειονέκτημα είναι το βάρος! Είναι ασήκωτη πραγματικά! Είναι πολύ καλή λύση και μου έχει σημαζέψει τα πετάλια αλλά αν μπορούσα να βρω κάτι παρόμοιο και ελαφρύτερο θα την άλλαζα...

 

ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω 2 πραγματακια...

 

πρωτον αυτο  το pedalboard της diago δν φαινεται ασχημο... σε φυσιολογικη τιμη (καπου στα 200 βγαινει για ελλαδα και τα 10 κιλα που ζυγιζει δν ειναι πολλα...π.χ. το αντιστοιχο της nycpedalboards ειναι 8-9 , το pedaltrain με hardcase να μην ειναι 550 κιλα :D .....? )  οποτε γιατι δν συζτητιεται καθολου??? βγαζει προβληματα ή απλως δν υπαρχει ελληνας αντιπροσωπος και γιαυτο δν ειναι γνωστο???

 

δευτερον, τα pedaltrain  που ειναι πιο φτηνα???? κοιταξα το musicoffice, ειδα εδω το music schmidt ( οχι οτι τα βρηκα εκει αλλα λεμε τωρα.... )...ελλαδα ή καπου απο εξωτερικο??? το εχει ψαξει κανεις να βοηθησει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος στις ανασκαφές!! 8)

 

Το συγκεκρημένο pedalboard είναι Α _Σ-ΗΚ ο Τ_Ο!!! Μιλάμε για 15-16 κιλά φορτωμένο και αυτά τα σηκώνεις με μόνο ένα χερουλάκι ::)

 

Σαν κατασκευή είναι άψογο και η προστασία που προσφέρει είναι πολύ καλή αλλά τι να το κάνεις αν δεν έχεις roadie να το κουβαλάει και να το πετάει από εδώ κι από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα...δλδ η "ασηκοτοσυνη" ειναι το προβλημα του....

απο την αλλη ποιο δν ειναι ασηκοτο σε αυτες τις διαστασεις...??

ενδεικτικα αναφερω...

nycpedalboards: 8,2 kg

pedaltrain sc: 6,3

pedaltrain hc: 17 kg !!!!

βαλε τωρα πεταλια μηκους 1 μετρου....χαλαρα ολα καπου εκει στα 15 κιλα πανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου