Προς το περιεχόμενο

warwick profet 3.2 300w


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ κατάλαβα. Δεν το θεωρώ καλή λύση, γιατί πρώτον, το να φοράς ακουστικά από τα οποία θα ακούς μονο μπάσο θα περιορίσει πολύ την ικανότητα σου να ακούς τους υπόλοιπους και δεύτερον δεν έχω βρεί ποτέ ακουστικά που να αποδίδουν μπάσο της προκοπής, ειδικά σε εντάσεις λάηβ.

Δεν χρειάζεται να κουβαλάς καμπίνα. Αν υπάρχει στο stage ενα 12' μόνιτορ, κάνει μια χαρά. αν δεν υπάρχει, αυτό θα σημαίνει πως η ένταση είναι τόσο χαμηλή, που μπορείς να ακούς και απ' έξω.

Σε οτι εχεις γραψει εχεις απολυτο δικιο..ειδικα στο θεμα με τ ακουστικα και την συμπεριφορα τους στα μπασα ειναι θεμα...

στο πρωτο σκελος κλασικα θα εχεις το ενα ακουστικο στ αφτι και το αλλο προς τα πανω για να ακους το μονιτορ...

Με μονιτορ εβγαινα φετος και ητανε ΧΑΛΙΑ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

καλα αυτη την λυση την θελω για παταρακια 10 τετραγωνικων...για αυτο δεν θελω να εχω καμπινα μαζι μου...θεμα χωρου...

 

Θα γίνω αδιάκριτος αν ρωτήσω τι παίζετε; Δηλαδή αν δεν έχεις κάνα κανίβαλο ντράμερ κοντά σου, με ένα DI έκανες την δουλειά σου- αρκεί να έχεις ένα μόνιτορ. Οπότε δεν υπάρχει ανάγκη για ενισχυτή. Με ένα λαμπάτο DI θα κάνεις την δουλειά ανετότατα, αν δεν «σκάβουν» οι γύρω σου.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω αδιάκριτος αν ρωτήσω τι παίζετε; Δηλαδή αν δεν έχεις κάνα κανίβαλο ντράμερ κοντά σου, με ένα DI έκανες την δουλειά σου- αρκεί να έχεις ένα μόνιτορ. Οπότε δεν υπάρχει ανάγκη για ενισχυτή. Με ένα λαμπάτο DI θα κάνεις την δουλειά ανετότατα, αν δεν «σκάβουν» οι γύρω σου.

Καθολου αδιακριτος δεν θα γινεις..φετος ητανε εντεχνο ροκ(σκυλαδικο)προγραμα απο 11-4 με ρεπερτοριο απο συνεφουλες-αγορα αλχαλιλι πριγκιπεσα μεχρι ασημενια σφηκα τρενο κλπ κλπ κλπ κλπ...

οπως καταλαβενεις ητανε ενα προγραμα με διακημανσεις εντασης(ειδικα αν ο κιθαριστας δεν εχει ρυθμισει τις εντασεις στα ντραιβ)βαλε και ακουστικα τυμπανα...you get the picture...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου αδιακριτος δεν θα γινεις..φετος ητανε εντεχνο ροκ(σκυλαδικο)προγραμα απο 11-4 με ρεπερτοριο απο συνεφουλες-αγορα αλχαλιλι πριγκιπεσα μεχρι ασημενια σφηκα τρενο κλπ κλπ κλπ κλπ...

οπως καταλαβενεις ητανε ενα προγραμα με διακημανσεις εντασης(ειδικα αν ο κιθαριστας δεν εχει ρυθμισει τις εντασεις στα ντραιβ)βαλε και ακουστικα τυμπανα...you get the picture...

 

Αυτό που μπορώ να εγγυηθώ με σιγουριά είναι πως αν βάλεις ακουστικά δεν θα ακούς απολύτως τίποτα. Αν μετά βγάλεις και το ένα... θα αρχίσεις τη μαντεία.

Πάντως σοβαρά τώρα, δεν πρέπει να υπάρχει μόνιτορ που να αποδίδει μπάσο χειρότερα από ότι τα ακουστικά. Είναι μια κόρνα 10' ή 12' η και 15' ενάντια σε 1 εκατοστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να εγγυηθώ με σιγουριά είναι πως αν βάλεις ακουστικά δεν θα ακούς απολύτως τίποτα. Αν μετά βγάλεις και το ένα... θα αρχίσεις τη μαντεία.

Πάντως σοβαρά τώρα, δεν πρέπει να υπάρχει μόνιτορ που να αποδίδει μπάσο χειρότερα από ότι τα ακουστικά. Είναι μια κόρνα 10' ή 12' η και 15' ενάντια σε 1 εκατοστό...

Επαιζα φετος σε μονιτορ(στο οποιο βγαινανε και οι αλλοι καθως το μαγαζι στο συνολο 2 μονιτορ ειχε και στην πορεια ενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )και ειχα σιχαθει το πως ακουγοτανε...

οποτε παιδια απο τα λεγωμενα μας μια μικρη καμπινα με κεφαλι οπως ο promethean ειναι μονοδρομος...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

οπως καταλαβενεις ητανε ενα προγραμα με διακημανσεις εντασης(ειδικα αν ο κιθαριστας δεν εχει ρυθμισει τις εντασεις στα ντραιβ)βαλε και ακουστικα τυμπανα...you get the picture...

 

Αλλάξτε τον κιθαρίστα  ;D Ακουστικά τύμπανα σε τόσο μικρό πατάρι; Αυτό είναι ζήτημα... Πολύ φοβάμαι ότι η λύση σου είναι ένας μικρός και βροντερός «κόμπο»- κάτι σαν τον markbass, τον «προμηθέα» ή ακόμα καλύτερα έναν AER amp one (αλλά η τιμή του είναι κλάφτα).

 

Αλλά αν δεν πέσει «ησυχία» και κοντρόλ επί (τόσο μικρής) σκηνής- πράγμα που σημαίνει ότι ο ντράμερ θα πρέπει να ταπώσει μέχρι μούγκας τα τύμπανα του- η κατάσταση θα είναι ζόρικη για εσάς.  

 

Και συμφωνώ με τον Μυρσία, με ακουστικά δεν θα γίνει τίποτα...

 

ίσως η μόνη λύση είναι να πάρει ηλεκτρονικά τύμπανα ο «τομαροκρούστης» σας για να πέσει η γενική ένταση της σκηνής.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάξτε τον κιθαρίστα  ;D Ακουστικά τύμπανα σε τόσο μικρό πατάρι; Αυτό είναι ζήτημα... Πολύ φοβάμαι ότι η λύση σου είναι ένας μικρός και βροντερός «κόμπο»- κάτι σαν τον markbass, τον «προμηθέα» ή ακόμα καλύτερα έναν AER amp one (αλλά η τιμή του είναι κλάφτα).

 

Αλλά αν δεν πέσει «ησυχία» και κοντρόλ επί (τόσο μικρής) σκηνής- πράγμα που σημαίνει ότι ο ντράμερ θα πρέπει να ταπώσει μέχρι μούγκας τα τύμπανα του- η κατάσταση θα είναι ζόρικη για εσάς.  

 

Και συμφωνώ με τον Μυρσία, με ακουστικά δεν θα γίνει τίποτα...

 

ίσως η μόνη λύση είναι να πάρει ηλεκτρονικά τύμπανα ο «τομαροκρούστης» σας για να πέσει η γενική ένταση της σκηνής.

περυσι επαιζε ο ντραμερ με ηλεκτρικα αλλα και παλι ειχαμε ενα πληκτρα(δεν λεμε ονοματα καθως κ αυτος ειναι νοιζας) που δεν ακουγε και ειχε την ενταση του στο θεο...

εχω φυγει απ το συγκεκριμενο μαγαζι απλα ολες οι δουλειες(πλεον) ειναι πανω κατω το ιδιο στυλ(μικρα παταρακια,μεγαλος χωρος)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή ακόμα καλύτερα έναν AER amp one (αλλά η τιμή του είναι κλάφτα).

 

 

AER. Προσκυνώ... αλλά πανάκριβοι, δικαίως. Εμένα γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα ηλεκτρονικά τύμπανα, ακόμα και σε μικρά stage, αλλά καμιά φορά σώζουν ζωές. (άσχετο, έχετε δει κανενα ντράμερ να γκρουβάρει με αυτά τα μαραφέτια? είναι σαν χάνουν 45% mojo ρε γμτ...). Νομίζω πως η καλύτερη λύση από αυτά που έχεις περιγράψει, είναι ένας mark 250 κατευθείαν στην κονσόλα, χωρίς di, και μετά από την κονσόλα στο μόνιτορ. Μη συγκρίνεις τον ήχο που ακούς μονιτορ από ένα ξερό di με αυτό που θα ακούσεις από το μαρκ...

(σας προειδοποίησα πως στο θέμα μικρός ενισχυτής είμαι λίγο μονομανής...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AER. Προσκυνώ... αλλά πανάκριβοι, δικαίως. Εμένα γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα ηλεκτρονικά τύμπανα, ακόμα και σε μικρά stage, αλλά καμιά φορά σώζουν ζωές. (άσχετο, έχετε δει κανενα ντράμερ να γκρουβάρει με αυτά τα μαραφέτια? είναι σαν χάνουν 45% mojo ρε γμτ...). Νομίζω πως η καλύτερη λύση από αυτά που έχεις περιγράψει, είναι ένας mark 250 κατευθείαν στην κονσόλα, χωρίς di, και μετά από την κονσόλα στο μόνιτορ. Μη συγκρίνεις τον ήχο που ακούς μονιτορ από ένα ξερό di με αυτό που θα ακούσεις από το μαρκ...

(σας προειδοποίησα πως στο θέμα μικρός ενισχυτής είμαι λίγο μονομανής...)

Οι καλυτεροι μας φιλοι(σσ ντραμερ)λενε οτι δεν εχουν το ιδιο response για αυτο και δεν γκρουβαρουν...παντως εμενα ο αγαπημενος μου drummer(pat masteloto)με ηλεκτρικα(και λιγα ακουστικα)παιζει...

Καλα κανεις και εισαι μονομανης...μια χαρα Ενισχυτες ειναι οι mark...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

περυσι επαιζε ο ντραμερ με ηλεκτρικα αλλα και παλι ειχαμε ενα πληκτρα(δεν λεμε ονοματα καθως κ αυτος ειναι νοιζας) που δεν ακουγε και ειχε την ενταση του στο θεο...

εχω φυγει απ το συγκεκριμενο μαγαζι απλα ολες οι δουλειες(πλεον) ειναι πανω κατω το ιδιο στυλ(μικρα παταρακια,μεγαλος χωρος)

 

Τώρα τι να σου πω... κουράγιο  ;) Πάντα θα υπάρχει ένας «φασαρίας» που θα μας κάνει την ζωή δύσκολη. Απλά δεν καταλαβαίνω πως δεν παίρνουν χαμπάρι ότι όσο πιο χαμηλά παίζεις στην σκηνή, τόσο καλύτερα είναι πράγματα απ' όλες τις απόψεις.

 

Πας για μικρό/βροντερό κόμπο και ένα καλό ζευγάρι... ωτοασπίδες  ;D

 

@ Μυρσίας Ναι οι AER είναι κορυφή... έχω παίξει με τον Amp One και ήταν απίστευτο ότι αυτό το «σκατούλι» έβγαζε όλο αυτόν τον ήχο και όγκο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου