Προς το περιεχόμενο

Πόρτα-πόρτα και έλεγχος από τον παραλήπτη, πρίν τη παρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα σχετικα μ'αυτο νομιζω πως η εταιρεια κουριερ δεν εχει καμια σχεση/ευθυνη με το αν ειναι αυτο που παρηγγειλες ή οχι.

 

+1

 

Συμφωνώ. Η εταιρία κούριερ έχει ευθύνη μόνο αν σου φέρει κάτι σε κακή κατάσταση. Πχ ανοιγμένο δέμα, βρεγμένο, ταλαιπωρημένο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, να μπορείς να ελέγξεις αν το περιεχόμενο του πακέτου είναι αυτό το οποίο παρήγγειλες.Αν δεν είναι, δεν παραλάμβάνεις.Αν είναι, υπογράφεις και πληρώνεις.

Μου φαίνεται τόσο λογικό...

 

Γιατί λογικό; Ο κούριερ σου πουλάει αυτό που αγοράζεις; Ο κούριερ έχει μια υποχρέωση. Και την εκπληρώνει. Αν σου έρθει το εκκαθαριστικό από την εφορία και έχει μέσα λάθος στοιχεία θα το δώσεις πίσω στον ταχυδρόμο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λογικό; Ο κούριερ σου πουλάει αυτό που αγοράζεις; Ο κούριερ έχει μια υποχρέωση. Και την εκπληρώνει. Αν σου έρθει το εκκαθαριστικό από την εφορία και έχει μέσα λάθος στοιχεία θα το δώσεις πίσω στον ταχυδρόμο;

Όχι, δεν είναι αυτό. Απλώς αν ανοίξεις κάτι μπροστά σε αυτόν που το φέρνει (κούριερ, ταχυδρόμο) και δεν είναι αυτό που έχεις παραγγείλει/πληρώσει, ή είναι σε κακή κατάσταση, έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς να το παραλάβεις. Με αυτό τον τρόπο δεν μπλέκεις σε ερωτήσεις του στυλ "και που ξέρω εγώ αν δεν το έσπασες εσύ"? κλπ.

Εγώ, πάντως, πάντα ανοίγω τα δέματα πριν τα παραλάβω, ακόμη και στο ταχυδρομείο, και δεν μου έχει πει ποτέ κανείς τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα σχετικα μ'αυτο νομιζω πως η εταιρεια κουριερ δεν εχει καμια σχεση/ευθυνη με το αν ειναι αυτο που παρηγγειλες ή οχι.

Συμφωνώ μαζί σου, το θέμα μας όμως είναι το δικαίωμα ή μη ελέγχου από τον παραλήπτη του δέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άμα το περιεχόμενο είναι ήδη κατεστραμμένο από τον αποστολέα?

Η ταχυδρομική υπηρεσία δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό γιατί πολύ απλά άμα το κουτί είναι σε καλή κατάσταση δεν φταίνε αυτοί.

Πολύ απλά επειδή η κατάσταση του αντικειμένου είναι κάτι που αφορά μόνο εσένα και τον αποστολέα σου λένε αυτοί: "Πλήρωσε όλα τα έξοδα αποστολής και άμα δεν σου αρέσει βρες τα με τον αποστολέα, ή πλήρωσε πάλι να το στείλεις πίσω"

Οι υπηρεσίες αυτές επιστρέφουν πίσω τα δέματα μόνο εάν δεν βρουν τον παραλήπτη. Δεν νομίζω να πηγαίνουν πέρα δώθε τα δέματα χωρίς να πάρουν λεφτά επειδή κάποιος δεν έβαλε στο κουτί αυτό που έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι ενδιαφέρονται καν για την κατάσταση του κουτιού, εκτός και αν είναι ασφαλισμένο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιό απλό και σίγουρο από το να πάρεις ένα τηλ. στη συγκεκριμένη εταιρεία και αν διαπιστώσεις οτί ο υπάλληλος που το σήκωσε έχει το νου του στο...χαρταετό,να μιλήσεις με τον προιστάμενό του και να σου πει τι προβλεπεται;

 

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι υπηρεσίες αυτές επιστρέφουν πίσω τα δέματα μόνο εάν δεν βρουν τον παραλήπτη. Δεν νομίζω να πηγαίνουν πέρα δώθε τα δέματα χωρίς να πάρουν λεφτά επειδή κάποιος δεν έβαλε στο κουτί αυτό που έπρεπε.

Πληρώνονται σε περίπτωση επιστροφής από τον αποστολέα.

 

Πρίν από λίγο βρήκα στη σελίδα της Εθνικης Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)αυτό:

http://www.eett.gr/opencms/opencms//admin/downloads/Informative_Documentation/EETT_mockup_final_2010.pdf

 

σελίδα 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου