Προς το περιεχόμενο

G&L bass tuners


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω σας! Μηπως γνωριζει κανεις τα παρακατω tuners? Τα συγκεκριμενα τα φορανε και τα G&L μπάσα. Η απορια μου ειναι το τι ακριβώς κάνει η μαυρη άλεν βίδα που έχουν στη μία άκρη του κλειδιού. Έχει να κανει με ρύθμιση tension? Και αν ναι, τι ανοχη εχει στη περιστροφη της αυτη η βιδουλα;

(η βιδα δεν φαινεται στην φωτο, ειναι στο τέλος του κλειδιου, απο τα αριστερα δλδ)

 

t4image10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok! Δεν υπηρχε περιπτωση να βρω φωτο στο νετ, οποτε ανεβασα μια δικη μου.

Αυτη η μαυρη αλεν βιδουλα, πως λειτουργει; (διχως να κανω καμια ζημια)

 

IMGP1850.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια κλειδια κιθαρας εχουν απο πανω βιδα για να ρυθμηστει το ποσο σφιχτο ή χαλαρο θα ειναι το κλειδι κατα τη ρυθμηση τηες χορδης.και μαλλον και αυτο κανει την ιδια δουλεια αλλα με αλενοβιδα απο κατω.βιδωνεις σφιγγει,ξεβιδωνεις χαλαρωνει κατα το γουστο σου

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοπιν ψαξιματος (δηλαδη ρωτησα στο Talkbass ;D), το allen ΜΑΛΛΟΝ ειναι για να αποσυναρμολογηθει το κουρδιστηρι. Το δικο μου δεν το εχει γιατι τα Αμερικανικα G&L φορανε ελαφρως διαφορετικα κουρδιστηρια (σαν αυτα που εδειξες στην πρωτη εικονα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια κλειδια κιθαρας εχουν απο πανω βιδα για να ρυθμηστει το ποσο σφιχτο ή χαλαρο θα ειναι το κλειδι κατα τη ρυθμηση τηες χορδης.και μαλλον και αυτο κανει την ιδια δουλεια αλλα με αλενοβιδα απο κατω.βιδωνεις σφιγγει,ξεβιδωνεις χαλαρωνει κατα το γουστο σου

 

Ακριβως! Γι αυτο ειναι. Αλλα καλο ειναι να μην τα πειραζεις συχνα. Ειναι απο το εργοστασιο παντα σωστα ρυθμισμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα φώτα σας  ;)

Έχω ενα θεματακι με την γαρδουμπα 'Β' που παντα την βρισκω χαλαρωμένη και αναρωτιεμαι μηπως θελει πειραγμα το tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου