Προς το περιεχόμενο

Πρώτη απόπειρα βίντεο...


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε μην το ταΐζετε! ;D

 

Εγώ για το βίντεο έχω να πώ αφού δε σου βγήκε καλό το take και είδες ότι είχε λάθη γιατί δεν έκανες και άλλο μέχρι να παιξεις χωρίς κανένα λάθος? Είναι κάτι που πρέπει να κυνηγάς για να βελτιωθείς, ειδικά σε ότι βγάζεις προς τα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως τα 'χεις μπλέξει λίγο; το 3ο του Ραχ. αντιστοιχεί σε Satriani/Vai/Malmsteen

 

πάντως αν σε ωδείο προσπαθήσει κανείς να παίξει Ραχμανινοφ και υστερήσει, οι καθηγητάδες θα είναι, είμαι βέβαιος, λιγώτερο σνομπ στην κριτική τους από ό,τι εσύ εδώ

Αυτο σου λεει ακριβως (με χιουμορ) οτι δεν επιλεγουν Ραχμανινοφ στην αρχη ;)

 

O Gilmour δεν ειναι Ραχμανινωφ ομως.

Μπορει να εχει αλλες δυσκολιες στο παιξιμο που χρηζουν μακροχρονη μελετη για να ακουστει σωστα, παρ'αυτα τον "χρησιμοποιω" σε αρχαριους μαθητες μου ωστε να παρουν "σωστες βασεις".

Το σωστο ακουσμα θα ερθει με το καιρο.

 

Το θεμα ειναι παιδια οτι ο φιλος ακουστηκε αξιοπρεπως για novice επιπεδο και δεν ειχε καποιο υπεροπτικο υφος ποσταρισματος για να τα ακουσει ετσι.

Νομιζω οτι μια ρεαλιστικη ηπια κριτικη με παροτρυνση να μελετησει και να βελτιωθει (εφοσον ειναι φανερο οτι δεν ειναι αταλαντος αλλα του λειπουν ωρες πτησης σχετικα με τον καιρο που παιζει και το αποτελεσμα που εχει) θα ηταν οτι καλυτερο για τη συνεχεια του στο σπορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι μια ρεαλιστικη ηπια κριτικη με παροτρυνση να μελετησει και να βελτιωθει (εφοσον ειναι φανερο οτι δεν ειναι αταλαντος αλλα του λειπουν ωρες πτησης σχετικα με τον καιρο που παιζει και το αποτελεσμα που εχει) θα ηταν οτι καλυτερο για τη συνεχεια του στο σπορ.

Συμφωνω.edit:(Η ενθαρυνση ειναι η μητηρ της βελτιωσης)

Νομιζω ομως οτι ο LK σπαταλησε χρονο και του εδωσε χρησιμοτατες συμβουλες(ευχομαι να μην ητο φωνη βοουσα εν τη ερημω),αλλα και οι κριτικες ηταν στην πλειοψηφια τους θετικες.

Εγω θα επιμεινω σ αυτο,για το οποιο δεν πηραμε απαντηση απο τον Vegeterian..

 

τι ειδους σχολιασμο θα μπορουσαμε να κανουμε για το βιντεο.

 

nuff said που λενε στα Στειτς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σου λεει ακριβως (με χιουμορ) οτι δεν επιλεγουν Ραχμανινοφ στην αρχη ;)

 

O Gilmour δεν ειναι Ραχμανινωφ ομως.

Μπορει να εχει αλλες δυσκολιες στο παιξιμο που χρηζουν μακροχρονη μελετη για να ακουστει σωστα, παρ'αυτα τον "χρησιμοποιω" σε αρχαριους μαθητες μου ωστε να παρουν "σωστες βασεις".

Το σωστο ακουσμα θα ερθει με το καιρο.

Ο Ραχμάνινοφ δεν έχει μόνο τεχνικές δυσκολίες. Και αυτός όπως και ο Λιστ και ο Σοπέν κ.α. προϋποθέτουν τεράστια προσπάθεια ΚΑΙ στην ερμηνεία / εκτέλεση. Και το δεύτερο του Comfortably είναι το νούμερο ένα δύσκολο σόλο σε αυτό τον τομέα, κατά τη γνώμη μου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ραχμάνινοφ δεν έχει μόνο τεχνικές δυσκολίες. Και αυτός όπως και ο Λιστ και ο Σοπέν κ.α. προϋποθέτουν τεράστια προσπάθεια ΚΑΙ στην ερμηνεία / εκτέλεση. Και το δεύτερο του Comfortably είναι το νούμερο ένα δύσκολο σόλο σε αυτό τον τομέα, κατά τη γνώμη μου.

Δεν αντιλεγω αλλα αυτος (Ραχμ.) θελει και μεγαλη τεχνικη σε σημειο να σου τρωει τα περιθωρια για ανεση στην εκφραση. 

 

Ο Gilmour σου αφηνει αυτα τα περιθωρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε.

Όμως π.χ. έχεις κάποιον που παίζει το Technical Difficulties καταβρώμικα. Τι θα του πεις; Για novice καλά το παίζεις; Δεν κοιτάμε το feeling (δεν υπάρχει και πολύ) αλλά την τεχνική.

Όταν όμως το βασικό μας κριτήριο είναι το feeling και η απόδοση της φρασεολογίας, μήπως δεν θα πρέπει να το κάνουμε γαργάρα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως το βασικό μας κριτήριο είναι το feeling και η απόδοση της φρασεολογίας, μήπως δεν θα πρέπει να το κάνουμε γαργάρα;

Στην αρχη δεν γινεται να μη το κανουμε γαργαρα, αλλιως δεν μπορουμε να κανουμε μια αρχη απο καπου.

Απλα αποφευγουμε να κανουμε μοστρα ή ζηταμε επιοικεια στην κριση.

 

Γενικα καλο θα ηταν να κανουμε slow down στο 70% το backing track με καποιο προγραμμα και να λιωνουμε στην επαναληψη μεχρι να ανεβαζουμε το rate λιγο λιγο μεχρι να φτασουμε στο 100% και μετα να παμε και στο 120% για να ειμαστε τελειως ανετοι στο 100%.

 

(τα λεω της πεθερας να τα ακουει η νυφη  :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι παιδια οτι ο φιλος ακουστηκε αξιοπρεπως για novice επιπεδο και δεν ειχε καποιο υπεροπτικο υφος ποσταρισματος για να τα ακουσει ετσι.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου