Προς το περιεχόμενο

Πρώτη απόπειρα βίντεο...


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απόπειρά σου μου φάνηκε μια χαρά για πρώτη προσπάθεια. Το ότι χρειάζεσαι βελτίωση τόσο στη φωνή όσο και στο παίξιμο είναι εμφανές (δεν χρειάζεται να είναι γρήγορο το σόλο για να καταλάβεις την τεχνική του άλλου) αλλά αυτά φυσικά τα λέω εντελώς καλοπροαίρετα, είμαι σίγουρος για περαιτέρω βελτίωση καθώς σε βλέπω ότι ''το νιώθεις'', και σε παροτρύνω να συνεχίσεις ακάθεκτος.

 

Το μόνο ''αρνητικό'' σχόλιο που θα ήθελα να σου κάνω είναι να χάσεις 1-2 κιλά  :P

 

(Βρε συ, καλοκαίρι έρχεται, μια χαρά (νέο) παιδί είσαι, πρέπει να αναδείξεις το ''tuxedo'' (LP custom) με την ανάλογη...γράμμωση για να τσιμπάνε ακόμα πιο πολλές νεαρές κορασίδες!!  ;D)

 

Γαμώτο, όχι ότι εγώ πάω πίσω τώρα τελευταία...  >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

'Οπως είπα και στην αρχή είναι εντελός ερασιτεχνική δουλειά και ο μόνος λόγος που το ανέβασα ήταν ο ενθουσιασμός που είχα εκείνη τη στιγμή και η ανάγκη να το μοιραστώ με άλλους  :)

Οπότε κράτα το προδέρμ δε θα μου χρειαστεί. Ίσως στο επόμενο βίντεο που θα ανεβάσω...

Άλλωστε εγώ ξέρω πως είναι καλό να βιντεοσκοπείς ότι παίζεις μιας και βλέπεις τη πρόοδο σου και να πέρνεις διάφορες κριτικές.

Με ενοχλεί που απλά με προτρέπεις να μη κάνω βίντεο έως ότου μάθω να παίζω Ίσως να μη μάθω και ποτέ.

Το θέμα είναι να μου υποδειξεις τί κάνω λάθος και πώς μπορώ να το βελτιώσω.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες όπως και νάχει !  :)

 

Ένας ακόμα που ανεβάζει κάτι και περιμένει μόνο μπράβο.

 

Τεσπαν. Δεν σε ειρωνεύτηκα επ'ουδενί και τα τα περί στοργής και προδερμ τα έβαλα, αστειευόμενος, ακριβώς επειδή δεν ήθελα να πάρεις στραβά αυτά που σου είπα.

 

Θες να ξέρεις λοιπόν τι κάνεις λάθος; Να σου πω. Πρώτον και κύριον η επιλογή τραγουδιού ήταν το μέγα λάθος. Όταν έχεις να συγκριθείς με την ερμηνεία του Waters και το δεύτερο σόλο του Gilmour - αναγνωρισμένο από τους περισσότερους μεγάλους κιθαρίστες ως από τα κορυφαία της ροκ μουσικής - παίρνεις τα πράγματα λίγο πιο σοβαρά. Τουλάχιστον στους δύο αυτούς τομείς. Αν δεν μπορείς, υπάρχουν άλλα πιο χαλαρά κομμάτια να διαλέξεις.

 

Όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, τα δυο σοβαρά σου προβλήματα είναι εκεί. Πρώτον, η άρθρωση σου πάσχει σοβαρά. Τα μισά σύμφωνα δεν ακούγονται καν. Βάλε δίπλα-δίπλα τη φράση του Waters "come on... now..." (0:21 στο original) με τη δική σου και ελπίζω να καταλάβεις τι εννοώ. Όταν ανεβαίνεις ψηλά, δεν μπορείς να κρατήσεις νότα. Και, φυσικά, η "διήγηση" του τραγουδιού, η ερμηνεία, απλά δεν υπάρχει. Λες λέξεις που δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις, ενώ το κομμάτι, β-α-σ-ί-ζ-ε-τ-α-ι ακριβώς εκεί.

 

Για τα σόλα, περίπου τα ίδια. "Πιμ-πιμ-πομ-πομ, κοντά ακούγομαι, καλά πάω". Σου έχω νέα όμως. Ο Gilmour δεν είναι κανας τυχαίος. Κάθε νότα, κάθε φράση του έχει δική της υπόσταση. Άκου τα πρώτα μέτρα του δεύτερου σόλο. Αν δεν πιάσεις αυτό που λέω, άκου τα πάλι. Και πάλι. Μέχρι να το πιάσεις.

 

Βέβαια, οκ. Είσαι ενθουσιασμένος ερασιτέχνης. Αν είσαι ερασιτέχνης αγαπητέ μου, όμως, δεν αρχίζεις με το Comfortably Numb.

 

Για το βίντεο με το μισοκομμένο κεφάλι και το φαί σου από πίσω, δεν θα σχολιάσω καν.

 

Σόρρυ που δεν σου τα λέω γλυκά, αλλά να λες πάλι καλά που δεν σε σχολίασε ο Νέστορας. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ που δεν σου τα λέω γλυκά, αλλά να λες πάλι καλά που δεν σε σχολίασε ο Νέστορας. ;)

Τι ωρα ξυπναει? ;D

 

Φιλε μου προσωπικα βρισκω καλη την προσπαθεια σου αν αναλογιστουμε τον χρονο ενασχολησης σου.Συνεχισε με το ιδιο παθος και ολα θα ερθουν!

Αυτο που δεν καταλαβα ομως,ειναι τι ειδους σχολιασμο θα μπορουσαμε να κανουμε για το βιντεο.

Για την μεταβαση απο το καθιστος στο ορθιος?Τον συγχρονισμο?

Ειλικρινα ρωταω χωρις ιχνος ειρωνιας επειδη ο τιτλος στο θεμα μιλαει για βιντεο και δε σου κρυβω οτι περιμενα να δω κατι αλλο,δεδομενου οτι το  θεμα ''video editing'' εχει προχωρησει ΠΟΛΥ ακομα κι απο ερασιτεχνες. ;)

Καλη συνεχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ψέματα εάν σου έλεγα πως δε περίμενα μερικά μπράβο. Αλλά τα μπράβο αυτα τα πhρα και όχι για την ερμηνία που έσπασε κόκαλα ούτε για το φανταστικό σόλο που δεν έπαιξα.Απλά για τη προσπάθια.Όταν ανέβασα το βίντεο δεν είχα στο μυαλό μου ότι θα ακούσω κριτική απο άτομα που ασχολούντε χρόνια με τη μουσική ή απο επαγγελματίες μουσικούς και αυτό ήταν το λάθος μου πιστέυω.

Χάρικα που μου έκανες σκληρή κριτική και επισήμανες τα λάθη μου(δηλαδή οτι σχεδών στα πάντα έκανα λάθος) και θα συμφωνήσω στα περισσότερα.Τουλάχιστον αυτό ήταν κριτική!!

Τώρα στο εάν καταλαβαίνω τι συμαίνουν οι λέξεις και εάν νιώθω το σόλο, εντάξη δε θα το σχολιάσω ούτε κάν.

Απλά άν δε σου κάνει κόπος την επόμενη φορά που θα δοκιμάσω να κάνω ένα κόβερ στο αγαπημένο μου αυτό κομμάτι ρήξε μία ματιά και πές μου άν τα πήγα καλύτερα.

Ευχαριστώ και πάλι  ;)

Κακός που ανέβασα το βίντεο σε τόσο αρχικό στάδιο χωρίς καμία πρόβα και χωρίς τις γνώσεις και την εμπειρία για κάτι ιδιέτερο και κακός έκανα κόβερ κομμάτι μιάς και στους όρους του φόρουμ ορίζει τα κομμάτια να είναι μοναδικά και να μη γίνεται επίδειξη δυνατοτήτων και τα λοιπά!!

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα πάω καλύτερα και δεσμέυομαι να χάσω τη μπάκα μου  :P

Ευχαριστώ όλους σας για το χρόνο σας και ζητάω συγνώμη εάν έγινα εριστηκός κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ και πάλι όλους  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε Vegeterian,

Εγώ θα μείνω στο video. Τα της μουσικής τα ανέλαβαν (ή θα τα αναλάβουν άλλοι).

Καταρχάς ξεκαθάρισε μέσα σου το format που θέλεις να δουλέψεις.

Θέλεις να κάνεις 1) video song ( βιντεοσκόπιση της ηχογράφησης); Ξεπατίκωσε τον jack conte ή καλλίτερα (κατ’ εμέ) τον Μανόλη (manos_m), θα βρεις  video του και στο Noiz και στο youtube. (manolis moumouzias) . Μερικές πρόχειρες συμβουλες για το video song. Α) Νέυρο στο performance και B) Δείξε εξοπλισμό (κιθάρες, μπάσσα, pc ό,τι έχεις) . Σε αυτή την περίπτωση το μπολ με τα δημητριακά είναι must. Τo έκανε και ο Conte. Κινείσαι με αυτό το format σε πιο "reality" καταστάσεις , μέχρι και οι πιτζάμες ενδείκνυνται!  

Θέλεις να κάνεις 2) video clip.; Δεν με ενδιαφέρει σε ποιο σημείο είσαι (στο σπίτι σου, στην κρεβατοκάμαρα, στο μπάνιο…) ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Απλά να μην  το καταλάβω! ;) Εδώ  θέλουμε τρία πράγματα κυρίως 1) Attitude, 2) Πολλά  πλάνα και 3) Γρήγορο και σκληρό μοντάζ (δεν σου λέω να κάνεις το «Potemkin», αλλά με εννοείς).

Σε κάθε περίπτωση θέλέι να δεις (ή να έχεις δει, ταινίες. Πολλές ταινίες . Να κλέψεις τεχνικές , λήψεις , φωτισμό, πλάνα etc). Σε αντίθεση με κάποια ταινία, στο home video clip κατ΄εμέ έχει σημασία, πρώτα το μονταζ, μετά ο φωτισμός/ φωτογραφία και στο τέλος η σκηνοθεσία.. Δες πως δούλεψαν την κάμερα διάφοροι από τον Hitchcock μέχρι και τον Fincher. Παράδειγμα, είσαι μόνος; δεν έχεις operater; Έχεις steady camera; Κουνίσου εσύ (ποντιακό –αλλά αναγκαίο) . Τέλος το sony Vegas, είναι φανταστικό πρόγραμμα , αλλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Καλύ συνέχεια στα video σου.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Vegeterian,

Εγώ θα μείνω στο video. Τα της μουσικής τα ανέλαβαν (ή θα τα αναλάβουν άλλοι).

Καταρχάς ξεκαθάρισε μέσα σου το format που θέλεις να δουλέψεις.

Θέλεις να κάνεις 1) video song ( βιντεοσκόπιση της ηχογράφησης); Ξεπατίκωσε τον jack conte ή καλλίτερα (κατ’ εμέ) τον Μανόλη (manos_m), θα βρεις  video του και στο Noiz και στο youtube. (manolis moumouzias) . Μερικές πρόχειρες συμβουλες για το video song. Α) Νέυρο στο performance και B) Δείξε εξοπλισμό (κιθάρες, μπάσσα, pc ό,τι έχεις) . Σε αυτή την περίπτωση το μπολ με τα δημητριακά είναι must. Τo έκανε και ο Conte. Κινείσαι με αυτό το format σε πιο "reality" καταστάσεις , μέχρι και οι πιτζάμες ενδείκνυνται!  

Θέλεις να κάνεις 2) video clip.; Δεν με ενδιαφέρει σε πιο σημείο είσαι (στο σπίτι σου, στην κρεβατοκάμαρα, στο μπάνιο…) ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ! Απλά να μην  το καταλάβω! ;) Εδώ  θέλουμε τρία πράγματα κυρίως 1) Attitude, 2) Πολλά  πλάνα και 3) Γρήγορο και σκληρό μοντάζ (δεν σου λέω να κάνεις το «Potemkin», αλλά με έννοιες).

Σε κάθε περίπτωση θέλέι να δεις (ή να έχεις δει, ταινίες. Πολλές ταινίες . Να κλέψεις τεχνικές , λήψεις , φωτισμό, πλάνα etc). Σε αντίθεση με κάποια ταινία, στο home video clip κατ΄εμέ έχει σημασία, πρώτα το μονταζ, μετά ο φωτισμός/ φωτογραφία και στο τέλος η σκηνοθεσία.. Δες πως δούλεψαν την κάμερα διάφοροι από τον Hitchcock μέχρι και τον Fincher. Παράδειγμα, είσαι μόνος; δεν έχεις operater; Έχεις steady camera; Κουνίσου εσύ (ποντιακό –αλλά αναγκαίο) . Τέλος το sony Vegas, είναι φανταστικό πρόγραμμα , αλλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Καλύ συνέχεια στα video σου.  

 

Την επόμενη φορά θα ανεβάσω κάτι άξιο αναφοράς(τουλάχιστον αυτος είναι ο στοχος μου0... Μεχρι τότε θα βάλω κάτω το κ*λο μου να ΒΕΛΤΙΩΘΏ ΣΕ ΌΛΟΥς ΤΟΥς ΤΟΜΕΊς...

η ρΏΜΗ ΔΕ ΧΤΊΣΤΗΚΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΈΡΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΏς  :P  :P  :P  :P

Ευχαριστώ για όλα και όλους  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή δουλειά για πρώτη προσπάθεια

 

το ότι έπιασες ένα τόσο απαιτητικό κομμάτι ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ στη δουλειά σου, δεν αφαιρεί, προφανώς! όσο πιο δύσκολο κομμάτι πιάνεις, τόσο πιο επιεικείς οφείλουν να είναι όσοι σε κριτικάρουν

 

υστερείς αρκετά στην προφορά, το πιο τρανταχτό είναι πως προφέρεις το SH ακριβώς σαν S, πράγμα απαράδεκτο

 

στο σόλο έφυγες χρονικά λίγες φορές και θέλει δουλειά η άρθρωσή σου, ενώ στα φωνητικά ακούστηκες τονικά σωστός αλλά "ξερός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι έπιασες ένα τόσο απαιτητικό κομμάτι ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ στη δουλειά σου, δεν αφαιρεί, προφανώς! όσο πιο δύσκολο κομμάτι πιάνεις, τόσο πιο επιεικείς οφείλουν να είναι όσοι σε κριτικάρουν

 

Λογικό. Γι'αυτό και στις εξετάσεις στα ωδεία, το πρώτο έτος, όλοι το 3ο του Ραχμάνινοφ παίζουν...  ::)  ::)  ::)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως τα 'χεις μπλέξει λίγο; το 3ο του Ραχ. αντιστοιχεί σε Satriani/Vai/Malmsteen

 

πάντως αν σε ωδείο προσπαθήσει κανείς να παίξει Ραχμανινοφ και υστερήσει, οι καθηγητάδες θα είναι, είμαι βέβαιος, λιγώτερο σνομπ στην κριτική τους από ό,τι εσύ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μου τη γνώμη σου για την κριτική μου αλλά δεν τη ζήτησα, κυρίως επειδή δεν με ενδιαφέρει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου