Προς το περιεχόμενο

Music Man S.U.B


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει μερικά πράγματα για τη σειρά S.U.B της Music Man;

 

Δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο κομμάτι σε μαγαζι (λίγο έψαξα, χε χε), ενώ και οι πληροφορίες του site δε με βοηθάνε.

 

Ποιά η διαφορά του με τα Sting Ray; Γιατί είναι τόσο φθηνότερο (μισή τιμή);

 

Ευχαριστώ - ΝοControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει satin φινιρισμα & σωμα poplar κατα τα αλλα ειναι το ιδιο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το SUB Stigray vs το original Stigray, το δεύτερο αν δεν απατώμαι, έχει έναν τριθέσιο επιλογέα που αλλάζει την τονικότητα του μαγνήτη (series, parallel, single coil). Επίσης το SUB είναι λίγο μικρότερο και ελαφρύτερο. Φυσικά έχει και διαφορές στα υλικά και στη βαφή.

 

Αυτάααα...

 

Αλήθεια, δεν το έχει ο Ζοζέφ να το δεις από κοντά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον μπερδευεις το sterling vs stingray,το sub stingray ειναι ΙΔΙΟ με το κανονικο stingray (ο χαρακτηρισμος sub αφορα το ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ μονο).

 

http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_stingray.html

 

http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_sub.html

 

α, επισης στο sub το 2-Band Active Preamp ειναι Optional

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα θυμίζει διαφορές μεταξύ Fender USA και Mexico. Δηλ.σχεδόν όλα ίδια, απλώς κάποιες λεπτομέρειες και διαφορές στο κόστος παραγωγής, που να δικαιολογούν τις διαφορετικές τιμές.Θα ήθελα απλώς να προσθέσω (χωρίς να είμαι και απόλυτος) ότι τα original StingRay είναι πιο προσεγμένα, αυτό φαίνεται τόσο στο ίδιο το όργανο, που είναι άψογο από άποψη κατασκευής (φινιρίρισμα, ηλεκτρικά, κτλ.), όσο και από το ρυθμό παραγωγής (λίστες αναμονής), που σαφώς δείχνει ότι η Musicman θυσιάζει την ποσότητα για χάρη της ποιότητας. Από την άλλη, το S.U.B. είναι καθαρά όργανο παραγωγής (δεν θα πω το υποτιμητικό "της σειράς" γιατί σίγουρα δεν είναι τετοιο), που σκοπό έχει να αυξήσει τις πωλήσεις και απευθύνεται τόσο σε νέους μουσικούς όσο και επαγγελματίες που θέλουν να αποκτήσουν ένα backup όργανο σε προσιτή τιμή.

Δεν ξέρω αν οι διαφορές τους δικαιολογούν την διαφορά των 1000-1500 ευρώ στην τιμή (αλήθεια, πόσο πάνε τα StingRay στην Ελλάδα???), το μόνο που ξέρω είναι ότι τα StingRay είναι σκέτη.....ηδονή!!!

Υ.Γ. Το θέμα είναι το εξής: τι συμφέρει να πάρει κάποιος...S.U.B ή O.L.P με σχεδόν μισά λεφτά? Για have a look....

OLP Tony Levin Signature Peach158393.jpg

Aged Natural158394.jpg

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

 

Βασικά δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη για το ζήτημα, μιας και δεν είμαι μπασίστας. Ο λόγος που έριξα το post είναι ότι μόλις πρόσφατα ανακάλυψα την ύπαρξη του Sub, ψάχνοντας για το κλασσικό StingRay, αφού ταιριάζει απόλυτα ως φιλοσοφία στο στήσιμο της μπάντας που παίζω. Παρ'όλα αυτά, η τιμή του το καθιστά άφταστο προσωρινά για εμάς...

 

 

Για το λόγο αυτόν ψάρωσα με το Sub, καθαρά δηλαδή για λόγους κόστους. Τώρα, αν όντως ισχύουν αυτά που έγραψε ο maidenas, ότι δηλαδή η σχέση StingRay με Sub αντιστοιχεί στη σχέση αμερικάνικου Fender με μεξικάνικο, τότε μάλλον το ξεχνάμε κι αυτό, αφού δε νομίζω ότι οι διαφορές τους εξαντλούνται στις λεπτομέρειες, τουλάχιστον από αυτά που έχω ακούσει με τα αυτιά μου.

 

 

Να'στε καλά - τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή νομίζω ότι σε μπέρδεψα, δεν έχω δοκιμάσει το S.U.B. ούτε γνωρίζω αν είναι της ίδιας ποιότητας με τα Mexico, απλώς η όλη υπόθεση "βρωμάει" όπως μεταξύ USA και Mexico και αναφέρομαι σε πράγματα που έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ.Το σίγουρο είναι ότι με τα χρήματα που κάνει το SUB πάνω κάτω αγοράζεις αντικειμενικά πολύ καλύτερο μπάσο (βλέπε Warwick, Ibanez, Sandberg κ.α.), αλλά αν όμως γουστάρεις ήχο Musicman δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις....εγώ γούσταρα πολύ το παραπάνω OLP στο Peach χρώμα...αλλά πρόλαβε ο τυπάς εδώ και μου πήρε την ιδέα tonylevin023ji.jpg

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το λόγο αυτόν ψάρωσα με το Sub, καθαρά δηλαδή για λόγους κόστους. Τώρα, αν όντως ισχύουν αυτά που έγραψε ο maidenas, ότι δηλαδή η σχέση StingRay με Sub αντιστοιχεί στη σχέση αμερικάνικου Fender με μεξικάνικο, τότε μάλλον το ξεχνάμε κι αυτό, αφού δε νομίζω ότι οι διαφορές τους εξαντλούνται στις λεπτομέρειες, τουλάχιστον από αυτά που έχω ακούσει με τα αυτιά μου.

 

Και βεβαια ΔΕΝ ισχυουν αυτα που εγραψε ο Maidenas.(τα ΟLP αντιστοιχουν στα μεξικανικα Fender κατα τη γνωμη μου)

 

Καμμια απολυτως σχεση μεταξυ μεξικανικων Fender & Sub.

 

To SUB ειναι ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ οργανο κατασκευασμενο ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το κανονικο Stingray & ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μαγνητη.

(& βεβαια οπως και το "κανονικο" Stingray ειναι και αυτο οργανο της σειρας,εκατονταδες stingray & των δυο τυπων κατασκευαζονται καθε εβδομαδα...)

 

Η ΒΑΣΙΚΗ διαφορα που δικαιολογει την χαμηλη τιμη του ειναι οτι το stock μοντελο δεν εχει το active συστημα (αν & υπαρχει στα options με την αναλογη επιβαρυνση βεβαια) & το σημαντικοτερο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΚΥΡΙΛΕ" ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ του κανονικου stingray (κατι που βεβαια δεν παιζει ΚΑΜΜΙΑ σημασια στον ηχο,αν & καποιοι που ακουνε "κουρδισμενα ξυλα" :lol: θα σου ελεγαν οτι το φινιρισμα του SUB ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ μια και ειναι λεπτοτερο & ετσι το ξυλο "αναπνεει" καλυτερα...)

 

Για οσους δεν ξερουν το Laquered finish ανεβαζει τρομερα το κοστος του οργανου μια & ακριβοτερο ειναι & ΠΟΛΥ περισσοτερες εργατοωρες απαιτει.

 

Εν ολιγοις το SUB ειναι εκπληκτικο μπασο & μακαρι να μην ειχε αυτην την χεβυμεταλαδικη αισθητικη που με ψιλοχαλαει (δεν μπορουσαν να το κανουν λιγο πιο vintage ρε γαμωτο?? :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου