Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση καμπίνας σε combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα combo με 12αρι ηχειο 8Ω και εξοδους 4Ω , 8Ω και 16Ω. Βρεθηκε στα χερια μου απο ανταλλαγη μια καμπινα  2χ12 (mono into 8Ω). Επειδη θελω να βγαινω και απο το ηχειο του combo και απο την καμπινα πως θα κανω τη συνδεση και σε ποια εξοδο του ενισχυτη θα συνδεσω. Ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι αν συνδεσεις ηχείο στην έξοδο ενισχυτή απομονώνεται το εωτερικό ηχείο αυτόματα οπότε αυτό που θες μάλλον δεν γίνεται απλά και ίσως δεν το σηκώνει το φορτίο απο τα δύο ηχεία μαζί ο ενισχυτής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα γινεται , βαζοντας το ηχειο του ενισχυτη σε παραλληλη ή εν σειρα συνδεση με την καμπινα. Απλα δεν ξερω τον τροπο της συνδεσης που ειναι καλυτερος και την εξοδο του ενισχυτη που πρεπει να χρησιμοποιησω για τον καθε τυπο συνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοίξεις το κουτί του ενισχυτή και από το θα αποσυνδέσεις τα καλώδια που συνδέονται στο μεγάφωνο του combo (έστω Α+ το + και Α- το - τα καλώδια (και οι επαφές αντίστοιχα) που συνδέονται στο μεγλαφωνο του combo και Β+ και Β- τα καλώδια που συνδέονται στο θηλικό jack από μέσα για την εξωτερική καμπίνα). Θα αποσυνδέσεις επίσης το Β- από το θηλικό jack και θα βάλεις ενα καλώδιο που να συνδέεται από την B- επαφή του jack στην Α+ επαφή του μεγαφώνου του combo. Τέλος θα συνδέσεις το B- καλώδιο που έβγαλες πριν στην Α- επαφή του μεγαφώνου του coimbo. Έτσι θα έχεις 2 μεγάφωνα σε σειρά δηλαδή 8+8 Οhm = 16 Ohm, οπότε το jack που θα πειράξει θα πρέπει να είναι αυτό που βγάζει για 16Ohm (αν έχει ξεχωριστά jacks για κάθε αντίσταση, αλλιώς θα ρυθμίσεις τον διακόπτη στα 16Ohm).

Έτσι θα παίζουν και τα δύο. Και το μεγάφωνο του combo και η καμπίνα.

 

 

Jack+ Jack-        Combo Speaker+    Compo Speaker-

/\        |              /\                              |

|        |              |                              |

|        ------------->                              |

|                                                        |

B+                                                    B-

 

Τα Β+ και Β- καλώδια βγαίνουν από κάπου από την πλακέτα του κυκλώματος.

Τα Α+ και Α- που βγαίνουν επίσης από την πλακέτα του κυκλώματος θα τα αποσυνδέσεις όπως προείπα και δεν θα τα χρησιμοποιήσεις καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα combo με 12αρι ηχειο 8Ω και εξοδους 4Ω , 8Ω και 16Ω. Βρεθηκε στα χερια μου απο ανταλλαγη μια καμπινα  2χ12 (mono into 8Ω). Επειδη θελω να βγαινω και απο το ηχειο του combo και απο την καμπινα πως θα κανω τη συνδεση και σε ποια εξοδο του ενισχυτη θα συνδεσω. Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Απ'την εξοδο 4Ω συνδεεις την εξωτερικη καμπινα σου (8Ω mono) απλα μ'ενα καλωδιο (8Ω + 8Ω παραλληλα = 4Ω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'την εξοδο 4Ω συνδεεις την εξωτερικη καμπινα σου (8Ω mono) απλα μ'ενα καλωδιο (8Ω + 8Ω παραλληλα = 4Ω)

 

Εκτός αν o combo μόλις βάλεις ένα βύσμα για εξωτερική καμπίνα κάνει bypass το δικό του εσωτερικό μεγάφωνο και στέλνει μόνο στην καμπίνα. Για να λειτουργήσουν και τα δύο όταν ισχύει αυτό πρέπει να επέμβεις στην εσωτερική συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν o combo μόλις βάλεις ένα βύσμα για εξωτερική καμπίνα κάνει bypass το δικό του εσωτερικό μεγάφωνο και στέλνει μόνο στην καμπίνα. Για να λειτουργήσουν και τα δύο όταν ισχύει αυτό πρέπει να επέμβεις στην εσωτερική συνδεσμολογία.

 

Αυτο συμβαινει (bypass το μεγαφωνο του combo) οταν η συνδεση  τελικου-μεγαφωνου γινεται απευθειας μ'ενα καλωδιο, και οχι μεσω καποιου power amp output για 4-8-16Ω φορτιο.

 

Συνηθως στην πρωτη περιπτωση υπαρχει  μονο ενα output με label "external speaker" + τα Ω που μπορεις να συνδεσεις, και απομονωνει το εσωτερικο μεγαφωνο.

 

Αν εχει label "extension cab" +  τα Ω που μπορεις να συνδεσεις, παιζει το εσωτερικο μεγαφωνο, παραλληλα με την εξωτερικη καμπινα

 

Στην περιπτωση του  vaggelis1234, εχουμε outputs  για extension cabs, που εχουν συνηθως παραλληλη συνδεσμολογια, και δεν απομονωνεται το εσωτερικο μεγαφωνο, παρα μονο αν το αποσυνδεσει ο ιδιος.

 

 

Απ'την εξοδο 4Ω συνδεεις την εξωτερικη καμπινα σου (8Ω mono) απλα μ'ενα καλωδιο (8Ω + 8Ω παραλληλα = 4Ω)

 

Ξεχασα να επισημανω οτι και το εσωτερικο μεγαφωνο το συνδεεις στη 1 απ'τις 2 εξοδους 4Ω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΝΟΜΑΤΙΣΕ ΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ! 

Μη φωναζεις ντε ελειπα...

Ενα Koch studiotone εχω και η ερωτηση για να την επαναλαβω ειναι η εξης: Το μεγαφωνο του combo ειναι συνδεδεμενο στην εξοδο 8Ω του ενισχυτη. Οταν θα συνδεσω την καμπινα με το μεγαφωνο του combo σε σειρα ή παραλληλα σε ποια εξοδο του ενισχυτη θα βαλω αντιστοιχα το καλωδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Koch studiotone εχω και η ερωτηση για να την επαναλαβω ειναι η εξης: Το μεγαφωνο του combo ειναι συνδεδεμενο στην εξοδο 8Ω του ενισχυτη. Οταν θα συνδεσω την καμπινα με το μεγαφωνο του combo σε σειρα ή παραλληλα σε ποια εξοδο του ενισχυτη θα βαλω αντιστοιχα το καλωδιο?

 

Στον studiotone μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο 1 εξοδο καθε φορα 4-8 ή 16Ω.

 

Αν θελεις να συνδεσεις και τα 2 θα πρεπει να παρεμβαλλεις ενα εξωτερικο "LOAD ADAPTOR BOX", μεταξυ AMP & ηχειων.

 

Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο ετοιμο, γιατι  συνηθως τα φτιαχνω μονος μου.

 

Κοιτα τις photo που σου επισυναπτω και αν μπορεις φτιαχτο εσυ, ειναι πολυ ευκολο, αν οχι πηγαινε σε καποιον που μπορει.

 

Η πρωτη photo ειναι παραλληλη συνδεση ,και η δευτερη σειριακη

 

 

KOCH_STUDIO_LOAD_AD_PARALLEL.thumb.JPG.1e36d79360cd23b7beb26c3ad1de5d49.JPG

KOCH_STUD_LOAD_AD_SERIAL.thumb.jpg.3796e6de37ae9a50ae225379269ea172.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου